Uruchomiono "największe pojedyncze źródło zielonej energii w Polsce"

Uruchomiono "największe pojedyncze źródło zielonej energii w Polsce"
Elektrownia Połaniec. Petr Štefek wikimedia cc-by-3.0

{więcej}W Połańcu oficjalnie zainaugurowano pracę „Zielonego Bloku” o mocy 205 MW, który jest w całości opalany biomasą.

Biomasowy blok w Połańcu został oficjalnie uruchomiony wczoraj, jednak pracuje on już od października ubiegłego roku, dostarczając 10% zielonej energii produkowanej w naszym kraju, a generowana w nim energia wystarcza do zaspokojenia zapotrzebowania na prąd dla ok. 600 tys. gospodarstw domowych i pozwala na zredukowanie emisji CO2 o 1,2 mln ton rocznie. Cała elektrownia w Połańcu produkuje 5% energii elektrycznej konsumowanej w Polsce. 

REKLAMA

Inwestycja została zrealizowana przez grupę GDF Suez Polska, która jest 100-procentowym właścicielem Elektrowni Połaniec. Koszt budowy nowego bloku w Połańczu oszacowano na 300 mln euro. 

REKLAMA

Jak powiedział podczas uroczystości uruchomienia inwestycji Grzegorz Górski, prezes GDF Suez Polska, „Zielony blok” w Połańcu jest największym pojedynczym źródłem energii odnawialnej w naszym kraju. Biomasowy blok w Połańcu to także największa tego typu instalacja na świecie. Jako paliwo w 80-procentach wykorzystywana w nim jest biomasa leśna, a w 20-procentach – biomasa pochodzenia rolniczego. W ciągu roku Zielony Blok w Połańcu ma spalać w sumie około 1 mln ton biomasy. 
gramwzielone.pl