Dofinansowanie na kolektory słoneczne w woj. mazowieckim

Dofinansowanie na kolektory słoneczne w woj. mazowieckim
Thermomax

{więcej}W 19 gminach województwa mazowieckiego na budynkach mieszkalnych oraz obiektach użyteczności publicznej zostaną zamontowane zestawy kolektorów słonecznych. Całkowita wartość inwestycji wyniesie 94,2 mln zł, w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej – 63 mln zł. 

Dofinansowanie do instalacji solarnych na terenie województwa mazowieckiego realizowane jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 (RPO WM). Unijne wsparcie wynosi 70%, resztę dopłacają gminy i mieszkańcy.
 
Gminy uczestniczące w projekcie zostały wyłonione w konkursie. Obecnie Zarząd Województwa Mazowieckiego ma już podpisane umowy z 15 gminami. Część gmin, jak np. Somianka, Brańszczyk i Zatory dopiero kilka dni temu przystąpiły do projektu i będą ogłaszać przetargi na dostawę zestawów solarnych. Inne, np. Białobrzegi, Korczew, Paprotnia, Przesmyki i Repki zakończyły już montaż instalacji.

Jak informuje PAP, największą liczbę mieszkańców, bo aż 6,5 tys. osób, objął wspólny projekt gmin ze wschodniego Mazowsza. Kolektory słoneczne zamontowano tam na ok. 1,4 tys. gospodarstw domowych w stu miejscowościach.

REKLAMA
REKLAMA

Wartość tego projektu wyniosła 12,5 mln zł, z czego dofinansowanie z UE 8,7 mln zł. Mieszkańcy dopłacali do montażu zestawów solarnych 15% kosztów, czyli ok. 1300-1400 zł. Ostatnie solary zamontowano w październiku, więc nie można jeszcze oszacować korzyści z ich instalacji.

Jak mówi wójt gminy Przesmyki Andrzej Skolimowski, mieszkańcy decydując się na montaż kolektorów słonecznych oczekują oszczędności energii wykorzystywanej do ogrzewania ciepłej wody i produkowanej wcześniej z węgla, drewna czy za pomocą energii elektrycznej.
 
– Solary, które zamontowane są w gminie na obiektach użyteczności publicznej, przynoszą rocznie ok. 30% oszczędności. Podobnych oszczędności mogą się spodziewać indywidualni mieszkańcy, którzy na dachach swoich domów mają zestawy solarne – PAP cytuje wójta gminy Przesmyki.
 
Jak donosi PAP, całkowita moc kolektorów słonecznych zamontowanych w ramach projektu wynosi 4,4 tys. kW. Szacowana roczna produkcja ciepła ma wynosić około 11 tys. GJ.

Dzięki projektowi realizowanemu w ramach RPO WM zestawy kolektorów słonecznych pojawiły się również na obiektach użyteczności publicznej. W Białobrzegach kolektory słoneczne ogrzewają wodę w urzędzie miasta, starostwie powiatowym oraz kilku szkłach i przedszkolach. Odnawialne źródła energii zastosowano też np. w strażnicy OSP w Stawiszynie i plebanii Parafii Rzymsko-Katolickiej w Jasionnej. Solary wykorzystane zostaną również do podgrzewania wody w basenie na pływalni w Stanisławowie w gminie Nieporęt.

gramwzielone.pl