Skanska ograniczy zużycie energii w biurowcach

Skanska ograniczy zużycie energii w biurowcach
Skanska

Nowoczesne powierzchnie biurowe muszą oferować swoim użytkownikom wysokie parametry środowiska pracy. Chodzi tu m.in. o jakość powietrza, odpowiednią temperaturę czy wilgotność. Odpowiedni komfort jest związany z wyższym zużyciem energii. W optymalizacji zużycia energii w biurowcach ma pomóc realizacja dofinansowanego ze środków unijnych projektu BMSCare.

Projekt BMSCare mający na celu zmniejszenie zużycia energii w biurowcach, a co za tym idzie, ograniczenie śladu węglowego, zostanie zrealizowany przez firmy Skanska, Go4Energy i Transition Technologies.

Jak informują autorzy projektu BMSCare, jest on realizowany z myślą o szerszym wykorzystaniu danych pochodzących z systemów budynkowych, odpowiadających m.in. za wentylację, klimatyzację, oświetlenie czy elektrykę, w tym systemów HVAC i automatycznej regulacji oraz sterowania BMS/BEMS/HMS.

REKLAMA

Projekt zakłada integrację danych budynkowych z informacjami z dodatkowych źródeł zewnętrznych (np. dotyczących pogody albo zanieczyszczenia) oraz wykorzystanie specjalnego sprzętu pomiarowego, który uzupełni istniejące już systemy, a także aplikacji przetwarzającej dane i opracowującej strategię sterowania dla każdego biurowca.

BMSCare to dla nas kolejny krok naprzód w zakresie innowacyjnego i zrównoważonego budownictwa. Pierwszym budynkiem, w którym wykorzystamy to narzędzie, jest łódzka Brama Miasta. W kolejnym kroku testy BMSCare planujemy również w wieży Generation Park Y. Jako Skanska, do roku 2030 chcemy zredukować emisję dwutlenku węgla o 50%. Do roku 2045 osiągniemy neutralność emisyjną. BMSCare pomoże nam w realizacji tych celów – komentuje Katarzyna Zawodna-Bijoch, prezes spółki biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej.

BMSCare umożliwi między innymi szybszą identyfikację nieprawidłowości w funkcjonowaniu budynku. Już na etapie odbiorów możliwe będzie sprawdzenie, czy zrealizowana inwestycja odpowiada założeniom inwestora, a systemy zostały wykonane zgodnie z projektem.

REKLAMA

Opracowane rozwiązania mają umożliwić wskazanie niewłaściwej pracy urządzeń, czujników i liczników. Przeanalizują również, czy automatyka budynkowa poprawnie ocenia aktualną sytuację w biurowcu, a także pozwolą na optymalizację działania oraz sposobu sterowania systemów.

Wdrożenie projektu bazującego na rozwiniętej analizie danych o funkcjonowaniu budynku jest dla nas naturalnym rozszerzeniem prowadzonych usług. Bazując na dotychczasowych modelach oraz zbieranych danych o budynku i ich użytkownikach, cennym wydaje się głębsze przetwarzanie danych w celu wykrywania kolejnych obszarów do optymalizacji – finansowego, energetycznego i środowiskowego – dodaje Robert Iliński, BMSCare Project Manager, Go4Energy.

Szczególnie ważne dla zarządców budynków może być potencjalne obniżenie kosztów, możliwe dzięki BMSCare. Narzędzie pozwoli na ograniczenie zaangażowania działu technicznego oraz zapewni dane do analizy i optymalizacji działania budynku. Ponadto, wskaże możliwe oszczędności wynikające ze zmniejszenia zużycia energii przez budynek, jego emisyjności oraz obciążającego wpływu na środowisko.

Dla biurowców Skanska, które już teraz charakteryzują się wysoką jakością, przewidujemy dodatkowe oszczędności na poziomie 5-10 procent, przy dodatkowym zmniejszeniu ryzyka technicznego – szacuje Tomasz Augustyniak, CEO Go4Energy.

Projekt BMSCare jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.