Dotacje na pompy ciepła z programu Moje Ciepło już za kilka miesięcy

Dotacje na pompy ciepła z programu Moje Ciepło już za kilka miesięcy
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Obecnie dotację na montaż pompy ciepła można uzyskać w jednym ogólnopolskim programie, jakim jest Czyste Powietrze. Skorzystać mogą z niego jednak tylko osoby wymieniające źródło ogrzewania i nie jest on już dostępny dla osób, które dopiero budują dom. Wkrótce ma się to jednak zmienić za sprawą programu Moje Ciepło, z którego dotacje na pompy ciepła będą mogli otrzymać właściciele nowo budowanych domów.

Od 2019 roku Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferuje dotacje na zakup i montaż pomp ciepła w programie Czyste Powietrze. Po zmianach wprowadzonych w tym programie z dotacji na nowe, bardziej ekologiczne źródło ogrzewania mogą jednak skorzystać już tylko właściciele istniejących domów jednorodzinnych, którzy zastąpią nim stosowane wcześniej źródło ogrzewania.

Beneficjenci tego programu częściej niż na pompy ciepła decydują się na montaż źródeł ogrzewania zasilanych paliwami kopalnymi. Pokazują to ostatnie dane z lipca, w którym wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej przyjęły 15 833 wnioski uwzględniające wymianę źródła ciepła.

REKLAMA

W tym 40 proc. wniosków dotyczyło dofinansowania na montaż kotła gazowego kondensacyjnego, 22 proc. uwzględniało zastosowanie kotła na biomasę, 17 proc. kotła węglowego, a dopiero kolejne były powietrze pompy ciepła (15 proc.), a wniosków dotyczących montażu pomp ciepła odbierających ciepło z gruntu lub wody było tylko 2 proc.

Większą popularnością pompy ciepła cieszą się wśród osób, które budują dom. Do zastosowania takiego rozwiązania zachęca choćby możliwość odliczenia kosztów od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Po zmianach wprowadzonych w programie Czyste Powietrze brakuje jednak ogólnopolskiego programu dopłat, który dodatkowo wsparłby montaż pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych i który przyczyniłby się do skuteczniejszej walki ze smogiem.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce jednak zmienić ten stan rzeczy dzięki uruchomieniu dotacji z programu o nazwie Moje Ciepło.

Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW, informuje, że formą wsparcia udzielanego w ramach tego programu ma być dotacja do 30 proc. kosztów kwalifikowanych, w zależności od rodzaju zastosowanej pompy ciepła, lecz nie więcej niż 21 tys. złotych.

REKLAMA

Jak dowiedział się portal Gramwzielone.pl, obecne plany NFOŚiGW zakładają ogłoszenie i rozpoczęcie pierwszego naboru wniosków o dotacje z Mojego Ciepła już w pierwszym lub drugim kwartale 2022 r.

– Program priorytetowy Moje Ciepło dotyczyć będzie zakupu i montażu pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych. Program skierowany jest do właścicieli bądź współwłaścicieli nowych budynków jednorodzinnych – informuje Paweł Mirowski.

Na razie Narodowy Fundusz nie podaje, jaki ma być budżet pierwszego naboru wniosków o dotacje z Mojego Ciepła.

Rynek pomp ciepła w górę

Ogólnopolskie dopłaty do montażu pomp ciepła w nowych domach jednorodzinnych z pewnością wyraźnie zwiększą zainteresowanie Polaków tym rozwiązaniem.

Tymczasem jak wynika z danych stowarzyszenia krajowej branży pomp ciepła PORT PC, w 2020 roku w Polsce sprzedano około 56,5 tys. pomp ciepła łącznie z pompami ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

W ubiegłym roku rynek tego rodzaju urządzeń służących do centralnego ogrzewania zwiększył się o około 77 proc. w stosunku do 2019 r., a cały rynek pomp ciepła odnotował wzrost sprzedaży o ok. 52 proc.

Największy wzrost sprzedaży pomp ciepła w 2020 r. został odnotowany w segmencie pomp ciepła typu powietrze/woda, w którym sprzedano 42 tys. urządzeń, co stanowi poprawę o 108 proc.

PORT PC podkreśla, że liczba sprzedanych pomp ciepła do ogrzewania budynków w 2020 po raz pierwszy przekroczyła liczbę sprzedanych kotłów węglowych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.