Jak przeprowadzić transformację energetyczną domu?

Jak przeprowadzić transformację energetyczną domu?
Siegbert Wiedmer. Źródło: KOSTAL

Jak dostosować do współczesnych standardów energetycznych dwurodzinny dom, w którym zastosowano technologię z lat 80. ubiegłego wieku? Państwo Wiedmer z Inzlingen, niedaleko Bazylei, z powodzeniem przeprowadzili prywatną transformację energetyczną zgodnie z zasadą „podwójnej mocy KOSTAL”.

W ramach podwójnej mocy KOSTAL* dwa falowniki KOSTAL z serii PLENTICORE plus współpracują ze sobą w celu optymalnego wykorzystania wygenerowanej samodzielnie energii słonecznej. Oznacza to, że nawet w okresach przejściowych z niskim nasłonecznieniem możliwa jest produkcja energii elektrycznej na potrzeby własne. Rozmawiamy z Siegbertem Wiedmerem o wyzwaniach, z jakimi musiał się zmierzyć, przechodząc z ogrzewania gazowego na energię odnawialną, oraz o korzyściach z instalacji fotowoltaicznej o mocy szczytowej 17,54 kW w połączeniu z akumulatorem do magazynowania energii o pojemności 12,8 kilowatogodzin i pompą ciepła typu powietrze-woda o mocy 9,54 kW.

Co skłoniło Pana do zainwestowania w energię odnawialną?

REKLAMA

Siegbert Wiedmer: Motywacją była oczywiście chęć poprawy bilansu energetycznego budynku dzięki nowemu systemowi ogrzewania – zwłaszcza w obliczu spodziewanych w przyszłości podatków od emisji CO2. Ponadto szukaliśmy inwestycji, która przyniosłaby również „zysk”. Nasz „zysk” to koszty, których nie będziemy ponosić w przyszłości, ponieważ dzięki nowemu systemowi ogrzewania nie będziemy kupować gazu i będziemy potrzebować znacznie mniej energii elektrycznej. Dzięki energii odnawialnej nie będziemy płacili również podatku od emisji CO2.

W 2021 r. wraz z żoną przeszedł Pan w swoim domu na energię elektryczną i cieplną ze źródeł odnawialnych, wykorzystując do tego instalację fotowoltaiczną, akumulator do magazynowania energii elektrycznej i pompę ciepła. Z pewnością dojrzewali Państwo do tej decyzji przez dłuższy czas. Może Pan opowiedzieć, jak przebiegał ten proces?

– Pierwszą inspiracją był nasz elektryk. Zainstalował on już wiele instalacji fotowoltaicznych z wykorzystaniem komponentów KOSTAL, także w połączeniu z pompami ciepła i wypowiadał się o nich w samych superlatywach. Po wstępnych rozmowach dokładniej przyjrzałem się temu tematowi, przeczytałem referencje, a nawet wziąłem udział w webinarium. Wtedy decyzja była dla nas oczywista.

KOSTAL

Od samego początku instalacja fotowoltaiczna została przystosowana do dużego zużycia własnego poprzez montaż akumulatora i pompy ciepła. Jaką rolę w rentowności instalacji fotowoltaicznej odgrywają dotacje na odnawialne źródła energii?

– Dotacje na odnawialne źródła energii mają oczywiście spore znaczenie przy instalacji o tej klasie mocy. Szczególnie od kwietnia do września, ponieważ w tym czasie nie zużywamy w całości wytwarzanej przez nas energii elektrycznej. Nasza instalacja produkuje czasami ponad 100 kilowatogodzin przez kilka dni. Jednak przejście na energię odnawialną jest motywowane zużyciem na cele własne, z podziałem na dwa gospodarstwa domowe.

Systemy magazynowania energii w znacznym stopniu przyczyniają się do osiągnięcia wysokiego stopnia samowystarczalności. Jakie są Pana doświadczenia w tym zakresie?

–  Było dla mnie jasne, że na pewno będziemy potrzebować akumulatora do magazynowania energii. Tylko w ten sposób możemy zużywać duże ilości wyprodukowanej energii elektrycznej. Potwierdziło się to w praktyce w ciągu ostatnich kilku miesięcy – w ciągu ośmiu miesięcy działania instalacji fotowoltaicznej mieliśmy już cztery miesiące z 99-procentową samowystarczalnością.

KOSTAL

Dlaczego zdecydowali się Państwo na falownik KOSTAL oraz akumulator i pompę ciepła BYD? KOSTAL oferuje szeroki wybór kompatybilnych systemów do magazynowania energii.

–  Jeśli chodzi o akumulator BYD, przekonały mnie testy KOSTAL wykazujące bardzo wysoki stopień sprawności. Wiem też od naszego instalatora, że falowniki KOSTAL doskonale współpracują z pompami ciepła i akumulatorami.

Ich pojemność wynosi blisko 13 kilowatogodzin. Jakie są Pana doświadczenia z taką pojemnością?

–  Od maja do września akumulator wystarcza bez problemu. W pozostałych miesiącach jego pojemność jest wystarczająca w słoneczne dni. Gdy niebo jest zachmurzone, a pompa ciepła pracuje, pobieramy z sieci tylko to, czego nie dostarcza nasza instalacja fotowoltaiczna.

Czy korzysta Pan z aplikacji KOSTAL Solar i jak ją Pan ocenia?

Tak, oczywiście. Aplikacja jest bardzo czytelna i rzetelnie informuje mnie o interesujących mnie danych, które są mi potrzebne do sprawnego działania systemu.

KOSTAL

REKLAMA

Zrobił Pan krok w kierunku samowystarczalności energetycznej poprzez zielony prąd i ciepło ze źródeł odnawialnych. Wiele osób nadal zastanawia się, czy fotowoltaika, akumulatory i pompy ciepła będą w stanie zapewnić ogrzewanie domu zimą. Czy chciałby Pan udzielić niezdecydowanym jakiejś wskazówki, rady, podpowiedzi lub rekomendacji?

– Ogólnie rzecz biorąc, zalecam, aby każdy, kto myśli o przejściu na odnawialny system ogrzewania, rozpoczął planowanie odpowiednio wcześnie i nie czekał, aż stare ogrzewanie się zepsuje. Realizacja zajmuje trochę czasu, zwłaszcza w istniejącym budynku.

Dziękuję za rozmowę.


Fakty i liczby:

Budynek: Dom dwurodzinny o powierzchni mieszkalnej 240 m2

Mieszkańcy: pięć osób dorosłych, jedno dziecko

Rok budowy: przed 1980 r.

Powierzchnia mieszkalna: 240 metrów kwadratowych w dwóch mieszkaniach

Fotowoltaika: Instalacja o mocy szczytowej 17,6 kilowata. wschód-zachód

Falowniki: Dwa połączone falowniki PLENTICORE – tzw. system podwójnej mocy – o mocy 10 kW i 5,5 kW

Magazynowanie energii elektrycznej: BYD, 12,8 kilowatogodzin

*Podwójna moc KOSTAL: Dzięki funkcji „Smart AC-Link” energia z drugiego falownika PLENTICORE może być również magazynowana po stronie AC. Dzięki temu cała moc generatora PV jest dostępna w okresach przejściowych do ładowania akumulatora. Mimo to wszystkie falowniki obsługują instalację budynku. Dopiero gdy energia z ogniw fotowoltaicznych przestaje wystarczać, falownik podłączony do systemu magazynowania energii elektrycznej pobiera energię z akumulatora – dokładnie tyle, aby nie trzeba było pobierać energii z sieci publicznej. Odbiorniki domowe, takie jak pompy ciepła, można łatwo włączyć do systemu podwójnej mocy KOSTAL. Wystarczy zainstalować inteligentny licznik KOSTAL Smart Energy Meter, który „widzi” (mierzy) zapotrzebowanie wszystkich odbiorników, w tym pompy ciepła.

Zarządzanie energią: KOSTAL Smart Energy Meter (KSEM) w połączeniu z dwoma falownikami PLENTICORE plus

Kaskada pracy:

1. Pokrycie zużycia domowego

2. Ładowanie magazynu energii elektrycznej

3. Dostarczenie do sieci energetycznej

Pompa ciepła: Pompa ciepła powietrze-woda WPL 20 A firmy Stiebel Eltron o mocy znamionowej 9,54 kW. Obliczony roczny współczynnik efektywności (SCOP) dla ogrzewania i ciepłej wody użytkowej wyniósł 3,6. W okresie od lipca do grudnia 2021 r. wyniósł on w praktyce 3,57. W budynku zastosowano grzejniki płaskie. Wydajność ogrzewania w miesiącach zimowych jest oceniana przez mieszkańców jako bardzo dobra.


artykuł sponsorowany