Sprzedaż pomp ciepła w Polsce rośnie. Najnowsze wyniki

Sprzedaż pomp ciepła w Polsce rośnie. Najnowsze wyniki
Daikin

W pierwszej połowie tego roku Polacy kupili znacznie więcej pomp ciepła niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Sprzedano ich ogółem o 86 proc. więcej niż przed rokiem, a wzrost sprzedaży pomp ciepła typu powietrze-woda wyniósł aż 133 proc.

Najnowsze dane na temat sprzedaży pomp ciepła w Polsce udostępniła Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC).

Z informacji zebranych przez PORT PC wynika, że w porównaniu do danych rynkowych z pierwszego półrocza 2021 roku największe wzrosty sprzedaży w pierwszej połowie tego roku ‒ aż o 131 proc. ‒ osiągnięto w pierwszej połowie 2022 roku w segmencie pomp ciepła typu powietrze-woda. W analogicznym okresie liczba sprzedanych pomp ciepła do centralnego ogrzewania wodnego wzrosła o 96 proc., a cały rynek pomp ciepła zwiększył się o 86 proc.

REKLAMA

W całym 2021 roku sprzedano blisko 93 tys. pomp ciepła, włączając w to pompy ciepła typu powietrze-woda do ogrzewania oraz te do przygotowania ciepłej wody użytkowej, a także gruntowe pompy ciepła typu solanka-woda.

Prognoza na 2022 rok

Według PORT PC w drugiej połowie 2022 roku należy się spodziewać dalszego istotnego wzrostu sprzedaży pomp ciepła typu powietrze-woda ‒ na poziomie około 100 proc. ‒ oraz wzrostu sprzedaży gruntowych pomp ciepła o ponad 45 proc. Organizacja zaznacza, że dynamikę wzrostów mogą jednak osłabić duże braki w dostawach pomp ciepła.

Według prognoz PORT PC w całym 2022 roku sprzedaż pomp ciepła podwoi się i wyniesie około 180 tys. sztuk, w tym blisko 160 tys. będą stanowić pompy ciepła typu powietrze-woda do centralnego ogrzewania. Organizacja zaznacza, że jej prognozy uwzględniają występujące ograniczenia w dostawach pomp ciepła, głównie związane z olbrzymim zapotrzebowaniem na te urządzenia w całej Europie.

Zdaniem specjalistów z PORT PC, gdyby całkowicie wyeliminować obecne bariery, sprzedaż pomp ciepła w Polsce w 2022 roku zapewne przekroczyłaby liczbę 240 tys., co zapewniłoby im blisko 1/3 udziału w ogólnej liczbie urządzeń grzewczych centralnego ogrzewania, które będą sprzedane w Polsce w 2022 roku.

W badaniu rynku odnotowano również znaczny wzrost w segmencie gruntowych pomp ciepła. W przypadku pomp typu solanka-woda w pierwszym półroczu 2022 roku nastąpił wzrost ich sprzedaży o 45 proc. w porównaniu do pierwszego półrocza 2021 roku.

Jeśli chodzi o prognozę sprzedaży tych urządzeń na cały rok 2022, to eksperci PORT PC przewidują, że wyniesie ona około 7,2 tys. sztuk, podczas gdy w 2021 roku sprzedano 5,65 tys. urządzeń tego typu.

Natomiast w segmencie pomp ciepła typu powietrze-woda służących tylko do przygotowania ciepłej wody użytkowej w 2022 roku przewiduje się minimalny wzrost sprzedaży w porównaniu do roku 2021 – z 7,7 tys. do 7,9 tys. sztuk, czyli o około 2 proc.

Sprzedaż pomp ciepła w Polsce w 2022 roku – prognoza PORT PC. Źródło: PORT PC

Wyprzedzimy Niemców?

REKLAMA

Analizy PORT PC wskazują, że w 2021 roku liczba sprzedanych pomp ciepła do ogrzewania budynków w Polsce przypadająca na jednego mieszkańca była wyższa niż w Niemczech, które już w grudniu 2021 roku postawiły w swojej strategii energetycznej na szybki rozwój tej technologii. W 2024 roku liczba sprzedawanych pomp ciepła w tym kraju ma przekroczyć 500 tys. sztuk rocznie (wzrost ponad 3–4-krotny w ciągu 3 lat).

Rynkowe dane uzyskane po pierwszym półroczu wskazują, że wzrost sprzedaży pomp ciepła w Niemczech wyniósł 25 proc. Oznaczać to będzie, że liczba sprzedanych pomp ciepła przypadająca na mieszkańca Polski w 2022 roku może być wyższa niż na mieszkańca Niemiec, i to dwukrotnie.

Co przekonuje Polaków do pomp ciepła

Specjaliści z PORT PC uważają, że ważnym czynnikiem wpływającym na tak istotne wzrosty sprzedaży pomp ciepła w Polsce jest rosnące zaufanie do tej technologii, zarówno wśród użytkowników, jak i instalatorów.

Jednocześnie liczy się atrakcyjność rozwiązań (funkcjonalność), relatywnie niskie koszty eksploatacji, w tym ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, oraz systemowe wsparcie dla inwestycji.

Na wyraźny wzrost zainteresowania pompami ciepła w 2022 roku niewątpliwie przełożyły się znaczne podwyżki cen nośników energii i paliw, które przekraczają w niektórych przypadkach nawet 150 proc. r/r.

Tymczasem według szacunków PORT PC w nowych budynkach z instalacjami ogrzewania płaszczyznowego koszty ogrzewania pompami ciepła są niższe od 40 do 75 proc. niż koszty ogrzewania pelletem drzewnym, gazem ziemnym czy olejem. Z kolei w istniejących budynkach jednorodzinnych oszczędność kosztów ogrzewania wynikająca z zastosowania pomp ciepła sięga nawet 40 proc.

Istotna jest także intensywność finansowego wsparcia dla efektywnych pomp ciepła w programie Czyste Powietrze i oddziaływanie ulgi termomodernizacyjnej.

Od lutego 2022 roku w programie Czyste Powietrze odnotowywano znaczący wzrost liczby wniosków o dofinansowanie do pomp ciepła w ramach wymiany źródeł ciepła w istniejących budynkach. W czerwcu 2022 roku stanowiły one już 60 proc. ogólnej liczby wniosków na wymianę źródeł ciepła, podczas gdy w styczniu 2022 roku było to tylko 30 proc., a całym 2021 roku – około 20 proc.

 

Udział pomp ciepła w programie Czyste Powietrze. Źródło: PORT PC

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.