Bosch Thermotechnology zainwestuje w pompy ciepła 300 mln euro

Bosch Thermotechnology zainwestuje w pompy ciepła 300 mln euro
Jan Brockmann, fot. Bosch Thermotechnology

W najbliższych latach Bosch planuje intensywnie inwestować w rynek pomp ciepła. Firma dostrzegła, że plany niemieckiego rządu, które przewidują, że pompy ciepła będą obowiązkowe już od stycznia 2024 roku, powodują ogromne obciążenie dla instalatorów tych urządzeń. Dlatego koncern już teraz rozwija szkolenia branżowe dla monterów i partnerów. 

W 2021 roku sprzedaż pomp ciepła w grupie Bosch wzrosła o 38 proc., co wyraźnie przekroczyło rynkowe trendy. W tym samym czasie koncern zwiększył swoje inwestycje w badania i rozwój technologii pomp ciepła w porównaniu do roku poprzedniego o 19 proc. do 210 mln euro.

Firma osiągnęła 10- i 16-proc. wzrost sprzedaży na swoich kluczowych rynkach w Niemczech i Wielkiej Brytanii, jednak również w wielu innych krajach rozwijała sprzedaż w tempie dwucyfrowym. Wysoki wzrost przychodów wynikał głównie z globalnego trendu elektryfikacji ogrzewania.

REKLAMA

Międzynarodowa firma szykuje odpowiedź na ambitne cele niemieckiego rządu, który chce aby w Niemczech do końca tej dekady zainstalowancyh zostało 56 mln pomp ciepła.

Dobre wyniki w słabym okresie

Bosch podkreśla, że osiągnął istotny wzrost sprzedaży pomp ciepła w trudnym dla rynku czasie pandemii COVID-19 oraz w napiętej sytuacji gospodarczej na świecie, kiedy wiele firm musiało borykać się ze znacznymi niedoborami surowców i podzespołów elektronicznych.

Rekordowa sprzedaż potwierdza przyjętą przez nas strategię, dzięki której możemy osiągać cele klimatyczne w sektorze budowlanym w wymaganym tempie i po przystępnej cenie dla wszystkich – mówi Jan Brockmann z Bosch Thermotechnology. – Dlatego będziemy nadal dokonywać kompleksowych inwestycji w przyszłościowe technologie, takie jak elektryfikacja, technologia hybrydowa i wodorowa.

Do połowy obecnej dekady koncern planuje zainwestować 300 mln euro w dalsza działalność związaną z pompami ciepła. Zamierzenia Boscha nie oznaczają, że firma ignoruje to, co podkreślają niemieccy komentatorzy i eksperci rynku pomp, a mianowicie, że wdrożenie nowego pakietu będzie trudne i spowoduje ogromne obciążenie dostawców i instalatorów pomp ciepła.

REKLAMA

Potencjalnym rozwiązaniem problemu mają być tzw. hybrydowe pompy ciepła, które w razie potrzeby mogą być zasilane paliwami kopalnymi. Na potencjalny niedobór kadry Bosch chce odpowiedzieć intensywnymi szkoleniami dla instalatorów.

Szkolenia dla instalatorów i partnerów

Właśnie w szkolenia i programy edukacji inwestuje obecnie koncern. Bosch planuje jeszcze bardziej niż dotychczas wspierać w tym obszarze partnerów handlowych. Dotyczy to przede wszystkim technologii wspierających transformację energetyczną – elektryfikacji i wykorzystania gazów ekologicznych, takich jak wodór.

W odniesieniu do samych tylko pomp ciepła Bosch Thermotechnology oferuje około 20 różnych formatów szkoleń on-line i stacjonarnych. Coraz częściej obejmują one takie tematy jak np. sterowanie temperaturą budynku za pomocą pomp ciepła i urządzeń hybrydowych.

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.