Pompa ciepła – koszt dla domu jednorodzinnego

Pompa ciepła – koszt dla domu jednorodzinnego

Różnego rodzaju problemy energetyczne, z którymi mamy do czynienia w 2022 roku sprawiają, że coraz więcej osób poszukuje alternatywnych sposobów na ogrzewanie swoich domów, które pozwolą im się uniezależnić od dostaw zewnętrznych. Jednym z takich sposobów jest oczywiście pompa ciepła.

Rozwiązanie dobrze znane od co najmniej kilku lat, które jednak dopiero teraz przeżywa swój szczyt popularności. Osoby, chcące zainwestować w pompę ciepła, bardzo często mają wiele pytań na ten temat, a odpowiedzi nie zawsze są łatwo dostępne. W artykule na stronie https://www.extradom.pl/porady/artykul-jak-obliczyc-koszt-pompy-ciepla-do-domu-100-m2 dowiesz się, ile kosztuje pompa ciepła, jak skalkulować jej moc w stosunku do swojego domu, a także co jest lepszym wyborem: gruntowa pompa ciepła czy może powietrzna pompa ciepła?

W jakich domach można instalować pompy ciepła?

REKLAMA

Z uwagi na wszystkie związane z tym koszty, a także konieczność wykonywania przeróbek instalacji centralnego ogrzewania, pompy ciepła najczęściej instalowane są w nowym budownictwie jednorodzinnym. Uwzględnienie takiego sposobu ogrzewania już na etapie tworzenia projektu sprawia, że budowa obiektu jest znacznie szybsza i łatwiejsza, niż ewentualne przeróbki już istniejących domów i instalacji.

Coraz więcej znanych firm z sektora instalatorskiego ma w swoich ofertach pompy ciepła o różnej metodzie działania oraz różnej mocy. Nie mając większego doświadczenia w tym temacie, wielu inwestorów zdaje się na przypadkowe wybory lub to, co doradzą im sprzedawcy w sklepach. Niestety, nie zawsze interesy klienta i interesy sprzedawcy się pokrywają, istnieje zatem ryzyko zakupu pompy ciepła, która będzie miała za małą lub zbyt dużą moc dla naszych potrzeb.

Jak oblicza się potrzebną moc pomp ciepła

Dla łatwych i przejrzystych obliczeń przyjmijmy, że dom, w którym chcemy zainstalować pompę ciepła, będzie mieć powierzchnię 120 metrów i mieszkają w nim 4 osoby. Przyjmuje się, że nominalne zapotrzebowanie na energię dla 1 metra kwadratowego to 50 Watt. Daje to 120 x 50 = 6000 W, czyli 6 kW. Jest to moc pompy ciepła potrzebna do tego, by ogrzać dom.

Ale jeśli chcemy pompą ciepła podgrzewać także ciepłą wodę użytkową w swoim domu, należy do tego doliczyć kolejny 1 kW. Skąd bierze się ta wartość? Przypomnijmy, że w domu mieszkają 4 osoby. Dobowe zapotrzebowanie jednej osoby na podgrzanie wody to 250 W, czyli kolejny raz mamy proste obliczenie 4 x 250 = 1000 W czyli 1 kW. Dodajemy ten wynik do wcześniejszych 6 kW i otrzymujemy moc 7 kW. Powinniśmy więc wybrać pompę ciepła właśnie o takich parametrach.

Warto dodać, że dopuszcza się stosowanie marginesu +/- 500 do 1000 Watów, przy czym lepiej zawyżyć moc niż ją obniżyć. Jest to szczególnie przydatne, jeśli często odwiedzają cię goście lub spodziewasz się, że w przyszłości twoja rodzina może się jeszcze powiększyć. Nie należy jednak przesadzać i zwiększać mocy pompy ciepła o więcej niż 1kW.

REKLAMA

Czy ogrzewanie podłogowe i pompa ciepła to dobre połączenie?

Jeżeli chcesz mieć w swoim domu ogrzewanie podłogowe, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Wodna pompa ciepła doskonale współpracuje z takim systemem ogrzewania, dając możliwość uzyskania wielu korzyści. Ogrzewanie podłogowe jest bardzo korzystne dla zdrowia i pozwala utrzymać w mieszkaniu jednolitą temperaturę we wszystkich pomieszczeniach, a także w naturalny sposób reguluje poziom wilgotności.

Jaki jest koszt pompy ciepłao mocy od 5 do 7 kW?

Najczęściej kupowane pompy ciepła to te gruntowe, o mocy od 5 do 7 kw. Decyzja o zakupie takiego urządzenia musi się wiązać z wydatkiem rzędu 40 do 50 tysięcy złotych. Sam koszt pomp ciepła to około 15 do 20 tysięcy. Druga połowa to koszt związany z zakupem niezbędnego osprzętu, czyli złączek, rurek, przewodów, a także sam koszt robocizny.

Eksploatacja pompy ciepła jest już na szczęście znacznie tańsza i pozwala w stosunkowo krótkim czasie uzyskać pełny zwrot z inwestycji i zarabiać na jej posiadaniu. Instalacja pompy ciepła zwykle kosztuje około 10 tysięcy złotych, choć koszty robocizny mogą bardzo się różnić, zależnie od miejsca w kraju, a także stopnia skomplikowania całej instalacji. Pamiętajmy, że pomp ciepła można używać nie tylko do ogrzewania domu, ale także do przygotowania ciepłej wody użytkowej, niezbędnej do mycia rąk, kąpieli oraz zmywania naczyń.

Dofinansowania stosowania odnawialnych źródeł energii

Obiektywnie trzeba przyznać, że zakup pompy ciepła do małych wydatków na pewno się nie zalicza. Niezależnie, czy kupujemy gruntowe czy powietrzne pompy ciepła musimy liczyć się z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na szczęście możemy uzyskać wsparcie finansowe w tym wydatku, korzystając z różnego rodzaju programów dofinansowujących takie inwestycje. Zależnie od tego, na jaki program się zdecydujemy, można uzyskać od 10 do nawet 70 procent zwrotu z całej inwestycji. Jest to jeden z rządowych sposobów, który ma zachęcić inwestorów do stosowania ekologicznych źródeł ogrzewania domów, a jednocześnie sprawić, by mieli zapewnioną pełną niezależność pozyskiwania energii do tego celu.

 

artykuł sponsorowany