Wrocławski WFOŚiGW zakontraktował ponad 70 mln zł dla dolnośląskich gmin

Wrocławski WFOŚiGW zakontraktował ponad 70 mln zł dla dolnośląskich gmin
fot. WFOŚiGW we Wrocławiu

Docelowo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) we Wrocławiu ma przeznaczyć ponad 240 mln zł na termomodernizację i wymianę źródła ciepła w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych na Dolnym Śląsku. W zeszłym tygodniu umowy podpisało 15 gmin.

– Dziś ważny dzień dla Dolnego Śląska – 15 gmin podpisało umowy z programu Ciepłe Mieszkanie, kolejne gminy z południa naszego województwa już czekają w kolejce, żeby dołączyć do jego realizacji. Program jest tak skonstruowany, aby był bliżej mieszkańców – mówił na konferencji we Wrocławiu wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.

Umowy w ramach programu Ciepłe Mieszkanie podpisały gminy: Bielawa (na kwotę 7,5 mln zł), Stronie Śląskie (7,5 mln zł), Dobromierz (625 tys. zł), Miejska Nowa Ruda (prawie 5 mln zł), Nowa Ruda (2,195 mln zł), Strzegom (3,575 mln zł), Oleśnica (2,137 mln zł), Trzebnica (6,55 mln zł), Sobótka (1,125 mln zł), Prusice (1,35 mln zł), Żórawina (4,625 mln zł), Krośnice (1,175 mln zł), Wrocław (prawie 20 mln zł), Strzelin (4,5 mln zł), Miasto Świdnica (prawie 10 mln zł).

REKLAMA

– Jesteśmy absolutnym liderem, jeśli chodzi o liczbę złożonych wniosków w programie Ciepłe Mieszkanie. To pokazuje, jak bardzo ten program był potrzebny właśnie tu, na Dolnym Śląsku. Dzisiejsze spotkanie to również dobry moment, żeby powiedzieć o nowościach w programie Czyste Powietrze – podkreślał prezes WFOŚiGW we Wrocławiu Łukasz Kasztelowicz. 

W naszym regionie w ramach programu Czyste Powietrze złożono ponad 26 tys. wniosków na kwotę 400 mln złotych – dodał Kasztelowicz.

Jak podaje wrocławski fundusz, zamierza on przeznaczyć ponad 240 mln zł na wymianę źródła ciepła i termomodernizację w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych.

Ciepłe Mieszkanie

Rządowy Program Ciepłe Mieszkanie ma na celu poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów i gazów cieplarnianych poprzez wymianę nieefektywnych źródeł ciepła (kopciuchów), a także poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych.

REKLAMA

– Program Ciepłe Mieszkanie z budżetem 1,4 mld złotych skierowany jest do właścicieli, użytkowników mieszkań w budynkach wielorodzinnych, jego celem jest wymiana nieefektywnych źródeł ogrzewania. To program, który jest uzupełnieniem programu priorytetowego Czyste Powietrze dla budynków jednorodzinnych, który od stycznia 2023 roku będzie działał w nowej, jeszcze prostszej wersji. W ten sposób chcemy uszczelnić system związany z jakością powietrza w Polsce, by generacja niskiej emisji była coraz mniejsza – mówił wiceminister Ireneusz Zyska.

Nabór wniosków dla gmin w Ciepłym Mieszkaniu ruszył 21 lipca 2022 roku. W ramach programu właściciele lokali w budynkach wielorodzinnych będą mogą się starać o dofinansowanie do 37,5 tys. zł na wymianę kopciucha i termomodernizację. O środki z Ciepłego Mieszkania muszą najpierw zawnioskować gminy, potem zostaną uruchomione dotacje dla poszczególnych właścicieli mieszkań. Więcej na temat programu w artykule: Ciepłe Mieszkanie: W końcu ruszą dotacje dla mieszkańców bloków.

Czyste Powietrze

W styczniu 2023 roku ruszy czwarta edycja programu Czyste Powietrze. Beneficjenci będą mogli otrzymać większe dofinansowanie niż dotychczas na ocieplenie domu i wymianę starego pieca – nawet 136,2 tys. zł dotacji w przypadku przeprowadzenia tzw. głębokiej, kompleksowej termomodernizacji.

Podniesione zostały tez progi dochodowe umożliwiające skorzystanie z programu. Informacje na ten temat można znaleźć w artykule: Więcej pieniędzy na pompy ciepła i fotowoltaikę w Czystym Powietrzu.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.