Dla kogo prąd na przedpłatę?

Dla kogo prąd na przedpłatę?
fhwrdh, flickr cc

Wzorem operatorów na rynku telefonów komórkowych sprzedawcy energii wprowadzają możliwość zakupu prądu na podstawie przedpłaty. 

Aby zakupić energię w systemie pre-paid, należy wcześniej zainstalować specjalny licznik przedpłatowy, którego ceny wynoszą od ok. 390 zł za licznik jednofazowy – do 620 zł w przypadku licznika trójfazowego. Zakład energetyczny instaluje takie liczniki po ok. 2 tygodniach od zgłoszenia. 

„Rzeczpospolita” szacuje, że inwestycja w licznik przedpłatowy zwraca się po dwóch latach, a oszczędności mogą wynieść od 5% do 25 % – w zależności od rodzaju wybranej taryfy. 

REKLAMA
REKLAMA

System przedpłatowy może być korzystny np. dla klientów wynajmujących mieszkania, którzy w ten sposób mogą uniknąć nadmiernych kosztów generowanych przez najemców. Ponadto skorzystać powinny osoby lub firmy korzystające z energii tylko przez kilka godzin dziennie lub w określonych porach roku – np. właściciele domów letniskowych. 

„RZ” dodaje, że na system pre-paid chętnie patrzy energetyka, gdyż zyskuje dzięki niemu płatności regulowane z góry i nie musi czekać na spłaty zaległego zadłużenia. 

Przedstawiciel Taurona cytowany przez „RZ” informuje natomiast, że klienci nie są zainteresowani tą formą płacenia za prąd, a bardziej interesują się ofertami niezmiennej ceny energii. Większego zainteresowania licznikami przedpłatowymi nie notuje też RWE, natomiast Enea zamontowała już ponad 27 tys. tego typu liczników, z czego najwięcej w woj. zachodniopomorskim. 

gramwzielone.pl