Maty kapilarne, czyli nowe oblicze ogrzewania płaszczyznowego

Maty kapilarne, czyli nowe oblicze ogrzewania płaszczyznowego

Nie da się ukryć, że ogrzewanie to jeden z najważniejszych i jednocześnie najkosztowniejszych w eksploatacji elementów budynków. To ono odpowiada za komfort termiczny osób w nim przebywających, jest także niezbędne do produkcji ciepłej wody użytkowej.

W ostatnich latach rynek grzewczy rozrósł się do imponujących rozmiarów. Co jakiś czas możemy obserwować, jak nowe rozwiązania technologiczne zajmują miejsce tych, które są z nami od dawna. Dobrym przykładem są pompy ciepła, które szybko przeskoczyły standardowe kotły grzewcze w rankingu popularności. Nic w tym jednak dziwnego – urządzenia te obecnie uchodzą za najbardziej ekonomiczne i przyjazne środowisku spośród wszystkich swoich konkurentów. Ich niskie koszty eksploatacyjne są ogromną zachętą w szczególności dla osób, które ze względu na obowiązującą w wybranych województwach uchwałę antysmogową, zmuszone są wymienić swoje dotychczasowe źródło ciepła na model ekologiczny.

Ogrzewanie to jednak nie tylko źródło ciepła. To także system grzewczy, który może przybierać różne formy: od klasycznych grzejników ściennych, poprzez klimakonwektory, aż po ogrzewanie płaszczyznowe. Ostatnia pozycja powoli staje się standardem w nowo budowanych domach. Fakt ten nie umknął uwadze producentów, którzy obserwując obecny trend zaczęli wypuszczać na rynek coraz ciekawsze propozycje. Jedną z nich są maty kapilarne, stanowiące na ten moment najnowocześniejszy system grzewczy możliwy do nabycia.

Czym są maty kapilarne?

Mata kapilarna to nic innego, jak system grzewczy złożony z elastycznych i ultracienkich rurek, przez które po zakończonym procesie instalacji przepływa woda o odpowiedniej temperaturze. Rurki te wykonane są z polipropylenu, a ich średnica wewnętrzna zazwyczaj nie przekracza czterech milimetrów. Ich grubość oraz mała waga (1 metr kwadratowy maty kapilarnej po napełnieniu wodą waży maksymalnie 1,5 kilograma) sprawiają, że kapilary są łatwe w montażu i doskonale nadają się do ogrzewania płaszczyznowego. Ponadto, wspomniany system ma właściwości samoodpowietrzające, jest trwały, szczelny i odporny na korozję, dzięki czemu ryzyko jakiejkolwiek awarii jest znikome.

Budowa mat kapilarnych

Maty kapilarne działają w sposób zbliżony do tradycyjnej podłogówki, jednak ich powierzchnia grzewczo-chłodząca jest aż czterokrotnie większa. Dla porównania, na metr kwadratowy posadzki przypada raptem 0,34 m2 rur ogrzewania podłogowego i aż 1,35 m2 mat kapilarnych. Ta znacząca różnica wynika przede wszystkim z budowy obu systemów. W matach kapilarnych rurki są od siebie oddalone o 1-4 cm, natomiast w podłogówce – o 10-15 cm.

Maty kapilarne czy klasyczna podłogówka?

Zarówno maty kapilarne jak i klasyczna podłogówka należą do kategorii systemów ogrzewania płaszczyznowego, z tego względu bardzo często są ze sobą mylone. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się podobne, dzielą je zasadnicze różnice. Przede wszystkim – montaż. Podczas gdy kapilary można umieścić nawet bezpośrednio w kleju pod płytkami lub panelami, rury ogrzewania podłogowego wymagają zastosowania wylewki betonowej o grubości minimum 6,5 centymetra.

Omawiana kwestia przekłada się również na wydajność całego systemu. Nim podłogówka ogrzeje pomieszczenie musi najpierw podnieść temperaturę betonu, który dzieli ją od posadzki. Średnio zajmuje to od czterech do sześciu godzin, przez co zużycie energii jest dość duże – a to z kolei wiąże się z wysokimi kosztami eksploatacyjnymi. Maty kapilarne umieszcza się tuż pod wykończeniem podłogi, dzięki czemu wytworzone przez nie ciepło dociera do pomieszczenia już po około 15 minutach. System ten jest więc łatwiejszy w montażu, tańszy w użytkowaniu i może być zasilany niższym parametrem, co również wiąże się z większą opłacalnością.

Ogrzewanie niskotemperaturowe

Jak zostało wspomniane wcześniej, maty kapilarne mogą być zasilane niższym parametrem niż klasyczna podłogówka. Woda przepływająca przez kapilary zazwyczaj ma około 22-28 stopni Celsjusza, dzięki czemu system ten zaliczany jest do ogrzewania niskotemperaturowego. Ma to oczywiście swoje plusy:

  • Większe oszczędności – woda płynąca przez maty kapilarne ma niższą temperaturę niż czynnik grzewczy zasilający klasyczne ogrzewanie podłogowe. Wiąże się to z mniejszym zużyciem energii potrzebnym do ogrzania budynku. Mniej zużytej energii = większe oszczędności.
  • Korzystne inwestycje – maty kapilarne podczas pracy zużywają około 30% mniej energii, niż konwencjonalne ogrzewanie podłogowe. Oznacza to, że źródło ciepła je zasilające – na przykład pompa ciepła – również zużywa jej mniej. Technologia ta pozwala zaoszczędzić nie tylko na rachunkach, ale również na budowie instalacji fotowoltaicznej, ponieważ mniejsze zapotrzebowanie na moc to także mniejsza ilość paneli słonecznych.
  • Łatwość montażu – nie trzeba przeprowadzać generalnego remontu, aby zamontować maty kapilarne. Ze względu na swoją formę i niską temperaturę czynnika grzewczego, system ten można umieścić tuż pod zewnętrzną warstwą posadzki, co nie tylko przekłada się na szybkość przebiegu przedsięwzięcia, ale i jego niskie koszty. Dla porównania, chcąc zamontować rury ogrzewania podłogowego w istniejącym już budynku, konieczne byłoby m.in. kucie posadzki na odpowiednią głębokość. 
  • Wsparcie dla zdrowia – niskotemperaturowe czynniki grzewcze zazwyczaj współpracują z systemami ogrzewania płaszczyznowego. Systemy te pozwalają na równomierne rozprowadzanie ciepła po pomieszczeniu poprzez promieniowanie a nie konwekcję, jak to ma miejsce w przypadku klasycznych grzejników ściennych. Oznacza to, że cały proces nie wywołuje niepożądanych ruchów powietrza, przeciągów ani unoszenia się kurzu, alergenów czy roztoczy.
  • Dłuższy okres eksploatacyjny – systemy ogrzewania niskotemperaturowego – a więc maty kapilarne – cieszą się długim i bezawaryjnym okresem eksploatacyjnym. Wszystko to zasługa niskiej temperatury czynnika grzewczego, która obniża ryzyko korozji i powstawania naprężeń termicznych.

Gdzie jeszcze można umieścić maty kapilarne?

Kapilary są typem ogrzewania płaszczyznowego, można je więc montować na płaskich powierzchniach: podłogach, ścianach oraz sufitach. Taki system grzewczy zapewnia równomierny rozkład ciepła w pomieszczeniu. Co ciekawe, w połączeniu z pompą ciepła maty grzewcze mogą pełnić także rolę chłodzącą, dzięki czemu nie trzeba inwestować w dodatkowe klimatyzatory, ani później troszczyć się o ich konserwację.

Maty kapilarne, choć najczęściej stosuje się w nowych domach, mogą zostać zamontowane również podczas remontu istniejącego już budynku. Warto wspomnieć, że w takim wypadku, najkorzystniejszym cenowo rozwiązaniem jest przeprowadzenie kompletnej termomodernizacji, wraz z wymianą źródła ciepła na nowe, energooszczędne rozwiązanie.

W trakcie modernizacji, jeżeli maty kapilarne zdecydujemy się umieścić na płaszczyźnie podłogi, jej poziom podniesie się raptem o 1,5-3 centymetry. Z kolei w przypadku ogrzewania sufitowego, kapilary obniżą go tylko o maksymalnie 5 centymetrów. System ten można też bez problemu zatopić w standardowych tynkach na ścianach, bez zauważalnych zmian w ich grubości.

Koszty całej inwestycji można zredukować przy pomocy wybranego programu dotacyjnego – takiego jak projekt “Czyste Powietrze”, który daje możliwość uzyskania dofinansowania do wielu przedsięwzięć, w tym termomodernizacji budynku, czy też modernizacji centralnego ogrzewania.

W jakich budynkach sprawdzą się kapilary?

Maty kapilarne najczęściej wykorzystuje się jako system grzewczy w domach jednorodzinnych i pozostałych budynkach mieszkalnych. Świetnie sprawdzą się jednak także w różnego rodzaju obiektach, w których zapotrzebowanie na ciepło jest zmiennie w zależności od pory dnia. Mowa tutaj w szczególności o hotelach, pensjonatach, basenach, szpitalach, biurowcach, przedszkolach, urzędach i pozostałych budynkach użyteczności publicznej. Sterowanie systemem jest bardzo proste – odbywa się przy pomocy termostatu.

Wysoka dynamika mat kapilarnych pozwala w krótkim czasie podnieść temperaturę wybranych pomieszczeń, dzięki czemu nie musimy się martwić, że przez wyłączone na noc ogrzewanie, rankiem będziemy zmuszeni przebywać przez długi czas w chłodzie. To doskonałe rozwiązanie do pokoi hotelowych, w których na czas nieobecności gości można obniżyć temperaturę, aby zyskać dodatkowe oszczędności. Podobnie jest w przypadku pomieszczeń biurowych: w momencie rozpoczęcia zmiany przez pracowników, dzięki matom kapilarnym można w kilka minut podnieść temperaturę wnętrza, zyskując tym samym wysoki komfort cieplny.

 

mata kapilarna
Mata kapilarna. Fot. Energia Taniej

Montaż mat kapilarnych z fachowcami

Jeżeli szukasz ekipy fachowców, którzy sprostają wyzwaniu związanemu z montażem ekologicznego systemu grzewczego, postaw na Energię Taniej. Dobór mat kapilarnych oraz projekty związane z kompleksową termomodernizacją budynków realizujemy we współpracy z Fundacją PIRE (Polski Instytut Rozwiązań Energetycznych). Fundacja jako jeden z głównych celów postawiła sobie walkę z ubóstwem energetycznym i propagowanie rozwiązań, które są jednocześnie ekologiczne i ekonomicznie efektywne.

Dzięki Fundacji, jako Energia Taniej jesteśmy w stanie zapewnić wszystkim zainteresowanym pomoc w zebraniu wszelkich niezbędnych informacji dotyczących planowanego przedsięwzięcia, a także w sporządzeniu audytu energetycznego. W ramach działalności Polskiego Instytutu Rozwiązań Energetycznych, nasi klienci mogą zamówić darmową analizę swojego budynku pod kątem wykorzystania wybranych programów dotacyjnych, takich jak “Czyste Powietrze” czy “Mój Prąd”, tym samym mogąc zyskać nawet do 135 000 zł bezzwrotnej dotacji.

Współpracuj z Energią Taniej

Energia Taniej (www.energiataniej.com.pl) konsekwentnie poszukuje na światowych rynkach produktów, które sprostają wysokim wymaganiom każdego polskiego inwestora. Jako producenci konstrukcji gruntowych oraz dystrybutorzy wysokiej jakości paneli fotowoltaicznych, inwerterów, magazynów energii oraz pomp ciepła, są w stanie zaproponować swoim kontrahentom najlepsze, energooszczędne rozwiązania na każdym etapie prowadzonej inwestycji. Obecnie, Energia Taniej wprowadza na polski rynek maty kapilarne marki Blue Heat – produkty z 25-letnią gwarancją niezawodnego działania, nawet podczas intensywnych okresów eksploatacyjnych.

Energia Taniej sp. z o.o jest firmą najlepiej ocenianą przez swoich klientów (zgodnie z danymi z Google, Oferteo), która zrealizowała ponad 5000 różnego rodzaju instalacji OZE, wygrała wiele przetargów gminnych oraz jest partnerem Enea S.A. Na ten moment zaprasza do współpracy:

  • firmy monterskie,
  • deweloperów,
  • dystrybutorów,
  • firmy budowlane,
  • biura projektowe.

Energia Taniej ogłoszenie to kieruje do osób i podmiotów z całej Polski. Firma zapewnia całodobowy serwis oraz szkolenie produktowe i montażowe. Kontakt możliwy jest pod numerem telefonu 517 018 415 lub adresem e-mail: m.wisniewski@energiataniej.com.pl.

 

artykuł sponsorowany