Domowe inwestycje w zieloną energię – jak karta kredytowa może pomóc w finansowaniu?

Domowe inwestycje w zieloną energię – jak karta kredytowa może pomóc w finansowaniu?
freepik.com

Stawianie na samodzielne pozyskiwanie energii w swoim domu to nie tylko korzyść dla środowiska, ale także dla własnego budżetu. Przeważnie jednak trzeba zdobyć środki na takie inwestycje. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie karty kredytowej. Jak dokładnie ona działa i na co należy zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Ekologiczne rozwiązania, które można zamontować jeszcze w trakcie budowy domu lub wyposażyć w nie gotowy już budynek, są często źródłem oszczędności, co pozytywnie wpływa na domowy budżet.

Jak zadbać o samowystarczalność energetyczną w swoim domu?

W dbaniu o środowisko i własną kieszeń mogą pomóc różnego typu instalacje budowlane lub maszyny czy urządzenia. Na co się zdecydować?

  • Instalacja fotowoltaiczna – baterie słoneczne to znane już w Polsce rozwiązanie, które pozwala osiągnąć samowystarczalność energetyczną. Cieszą się one zainteresowaniem także wśród osób, które posiadają samochody elektryczne.
  • Rekuperacja – to oszczędny i zarazem komfortowy sposób na wentylowanie domu i zapewnienie stałego źródła świeżego powietrza. Można się również zdecydować na rekuperację wody, dzięki której podgrzewa się wodę przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii.
  • Pompa ciepła – to kolejne urządzenie, które na początku jest dużą inwestycją, jednak z czasem przynosi wiele korzyści. Ten nowoczesny i zarazem ekologiczny sposób ogrzewania domu działa na zasadzie pobierania energii ze środowiska i przekształcania jej na źródło ciepła.
  • Urządzenia energooszczędne – elementy wyposażenia także mogą dbać o środowisko. Warto stawiać na sprzęty AGD o wysokiej klasie energetycznej, dzięki czemu będą zużywały mniej prądu.

Istnieje wiele sposobów na pozyskanie źródeł finansowania takich inwestycji. Jednym z nich jest skorzystanie z karty kredytowej. Poszczególne oferty bankowe da się porównać na stronie internetowej www.bankier.pl/smart/karty-kredytowe. Tam również widnieje ranking z przekierowaniem do poszczególnych propozycji.

Czym jest i jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa to jedna z kart płatniczych wydawanych przez banki. Wyglądem nie różni się od tych, które wydawane są do każdego rachunku osobistego (ROR), jednak różni się ona pod względem możliwości. Przy posługiwaniu się kartą debetową można dokonywać płatności i przelewów w zakresie posiadanych na koncie środków (i ewentualnie określonego debetu dla danego rachunku).

Z kolei karta kredytowa pozwala na zaciąganie zobowiązań finansowych w ramach nałożonego przez bank limitu. Powiązana jest nie z rachunkiem osobistym, a z rachunkiem kredytowym. Limit odnawia się w momencie spłaty zadłużenia, dzięki czemu można swobodnie z niej korzystać.

Nadaje się ona do zakupów internetowych oraz tych stacjonarnych, gdy konieczne jest płacenie z użyciem terminala płatniczego. Banki również umożliwiają wypłacanie gotówki przy pomocy karty kredytowej, jednak najczęściej wydaje się to mało opłacalna opcja ze względu na wysokie prowizje.

Zaletą karty kredytowej jest możliwość skorzystania z okresu bezodsetkowego, czego nie daje żaden rodzaj kredytu. Można więc przez określony czas korzystać z niej bez naliczania części odsetkowej. Warto jednak sprawdzić w umowie, czy nie wymaga to opłacenia karty z góry np. na rok.

Na co warto zwracać uwagę przy wyborze karty kredytowej?

Porównywarka dostępna na stronie Bankier SMART zdecydowanie ułatwia cały proces analizowania ofert bankowych. Mimo to lepiej zdawać sobie sprawę z kilku ważnych aspektów, do których należą:

  • Opłaty za kartę kredytową – mogą być nakładane co miesiąc lub raz na rok. W niektórych bankach dłużnik jest z nich zwolniony odgórnie lub jeśli spełni określone w umowie warunki.
  • Wysokość RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania – to jeden z ważniejszych wskaźników, który pozwala na określenie całkowitych kosztów zadłużenia (podaje się go w ujęciu procentowym w skali roku).
  • Wysokość oprocentowania – to od niej zależy, ile będzie wynosiła część odsetkowa do spłaty. Jest to szczególnie istotne, jeśli nie zamierza się dokonywać całości spłaty jeszcze w okresie bezodsetkowym.
  • Warunki okresu bezodsetkowego – czyli czasu, w którym można korzystać z nieoprocentowanego zadłużenia. W każdym banku mogą się nieco różnić warunki, a także całkowita liczba dni jego trwania. Warto mieć również na uwadze minimalną kwotę do spłaty. Jest to określona suma, którą należy spłacić do końca okresu bezodsetkowego.
  • Dodatkowe prowizje – dotyczą przeważnie wypłaty gotówki z bankomatów. Niestety, trzeba mieć na uwadze, że w przypadku kart kredytowych mogą być one znacznie wyższe, niż ma to miejsce przy korzystaniu z kart debetowych.

W jaki sposób można założyć kartę kredytową?

Do uzyskania takiej karty potrzeba odpowiedniej zdolności kredytowej. To na jej podstawie bank ustala konkretny limit. Sama zdolność to określona kwota, którą instytucja jest w stanie użyczyć danej osobie. Bierze się przy tym pod uwagę wysokość zarobków, a także miesięczne wydatki. Istotne wydaje się także źródło pozyskania dochodu, czyli wykonywany zawód i rodzaj umowy.

Do podjęcia decyzji bank może potrzebować konkretnych dokumentów, takich jak zaświadczenie o zatrudnieniu, które będzie potwierdzeniem uzyskiwanych dochodów, wyciągi z konta bankowego czy deklaracji podatkowej za poprzedni rok.

Poza zdolnością kredytową kluczowa jest także historia kredytowania, którą potencjalny wierzyciel sprawdza w BIK (Biurze Informacji Kredytowej). Tam zawarte są wszelkie informacje o regularności spłacania zobowiązań finansowych przez każdego dłużnika. Co ważne, umiejętne korzystanie z karty kredytowej pozwala także budować solidną i wiarygodną historię kredytowania. Przydaje się to podczas udzielania trudniej dostępnych kredytów np. hipotecznych.

Karta kredytowa jest jednym ze sposobów na sfinansowanie niektórych inwestycji w domu, takich jak panele fotowoltaiczne czy zamontowanie pompy ciepła. Warto jednak zwrócić uwagę na wszystkie istotne aspekty zawarte w umowie, aby nie wpłynąć negatywnie na swoją historię kredytowania.

autor: bankier.pl

artykuł sponsorowany