REKLAMA
 
REKLAMA

Dom jak z klocków. NCBR pokazało ekologiczny budynek wielorodzinny

Dom jak z klocków. NCBR pokazało ekologiczny budynek wielorodzinny
Fot. NCBR

Na Śląsku powstaje pierwszy w Polsce efektywny energetycznie budynek wielorodzinny. Już tej jesieni będzie dostępny dla mieszkańców w ramach budownictwa społecznego. Tak szybkie tempo budowy jest możliwe dzięki zastosowaniu modułowej konstrukcji.

Nowoczesne, w pełni wykończone mieszkania powstają w ramach realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przedsięwzięcia „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”, finansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Prace nad tym projektem rozpoczęły się w  2020 roku. Inicjatywa ma na celu opracowanie ekologicznych technologii budowy szybkich w realizacji i tanich w utrzymaniu mieszkań. Po zakończeniu prac blok w Mysłowicach stanie się częścią zasobu komunalnego miasta.

Do najważniejszych atutów budynku społecznego, który powstaje przy ulicy Karola Miarki w Mysłowicach, zalicza się przede wszystkim szybkie tempo budowy i możliwość wykorzystania modelu w kolejnych miejscowościach. Zaletą są także innowacyjne, ekologiczne rozwiązania w zakresie konstrukcji, gospodarki wodą, energią i materiałami, co zapewni lokatorom gwarancję komfortu użytkowania i niskich rachunków.

REKLAMA

W nowoczesnym budynku wielorodzinnym, nazwanym demonstratorem technologii, powstanie 29 mieszkań o powierzchni 45-68 metrów kwadratowych. Zastępca prezydenta Mysłowic podkreślił, że lokale mieszkalne będą dostosowane do potrzeb mieszkańców. Co istotne, w budynku będą mogły zamieszkać osoby z niepełnosprawnościami.

Ekologiczne rozwiązania w Mysłowicach

Podczas wydarzenia, które NCBR zorganizował na placu budowy w Mysłowicach, można było zapoznać się  z technologiami, jakie zastosowano w tym budynku. Wykorzystane w obiekcie rozwiązania opracował i wdrożył zespół specjalistów i naukowców powołany przez firmę DMDmodular we współpracy z Politechniką Krakowską im. Tadeusza Kościuszki.

Jak podkreślił Wojciech Racięcki, dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami w NCBR, opracowany w innowacyjnej technologii modułów 3D budynek będzie produkował z odnawialnych źródeł więcej energii, niż zużywa na wszystkie potrzeby mieszkańców. Budynek wykonano w dużym stopniu z surowców wtórnych, a podczas wytwarzania materiałów budowlanych starano się maksymalnie zredukować emisję dwutlenku węgla.

REKLAMA

Budynek będzie wyposażony w rozwiązania umożliwiające np. racjonalne gospodarowanie energią i wodą. Znajdą się w nim m.in. innowacyjne centrale wentylacyjne z odzyskiem wilgoci oraz ze sprawnością odzysku powietrza na poziomie 95 proc., system ogrzewania i chłodzenia sufitowego, magazyn energii cieplnej, odzysk energii cieplnej ze zbiornika ścieków szarych. Panele fotowoltaiczne i kolektory solarne pokryją większość dachu i południowej elewacji budynku, a system odzysku wody opadowej z dachu pozwoli wykorzystać wodę do nawadniania zielonego otoczenia inwestycji. Do zarządzania budynkiem posłuży autorski system BMS.

 

 

Technologia modułowa – oszczędność czasu i pieniędzy

Budynek, który powstaje przy ul. Karola Miarki, tworzony jest w technologii modułowej 3D. Poszczególne moduły składające się na mieszkania powstały w fabryce. Każdy z 56 modułów przetransportowano na plac budowy, a następnie złożono w całość. Segmenty są w pełni wykończone – począwszy od instalacji i stolarki po meble kuchenne i wyposażenie łazienek. Takie rozwiązanie pozwoliło nie tylko skrócić czas budowy, ale również zminimalizowało ryzyko związane z przestojami spowodowanymi np. utrzymywaniem się niesprzyjających warunków pogodowych czy koniecznością wykonania prac wykończeniowych po kolei przez poszczególne ekipy.

Z uwagi na charakter przedsięwzięcia, które zakłada prace badawczo-rozwojowe, gotowy budynek będzie poddawany testom i badaniom mającym na celu weryfikację systemów zarządzania energią oraz zużycia wody.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Mają chłopaki ciśnienie na sukces, ostatnio same afery

NCBR i kolejne przekręty. Kolejne miliony zmarnowane ..

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA