Kredyt mieszkaniowy – z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Kredyt mieszkaniowy – z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Kredyt mieszkaniowy to niekiedy jedyne rozwiązanie, aby móc pozwolić sobie na własną nieruchomość. Hipoteka osiąga nierzadko bardzo wysokie sumy, ale trzeba liczyć się jeszcze z całkowitymi kosztami powiększonymi o odsetki i prowizje. Jak dowiedzieć się, ile łącznie wyniesie kredytobiorcę pożyczka na własne cztery kąty?

Jak obliczyć koszty kredytu mieszkaniowego?

W tego typu obliczeniach przyda się kalkulator hipoteczny rat kredytu mieszkaniowego – Bankier SMART to najlepsze rozwiązanie online dla osób, które chcą zaciągnąć kredyt hipoteczny. Narzędzie pozwala w szybki sposób poznać całkowite koszty zobowiązania, z jakimi trzeba się zmierzyć po podpisaniu umowy z bankiem.

System działa na bardzo klarownych zasadach, a od użytkownika potrzebuje tylko kilku danych. Przede wszystkim wprowadza się kwotę kredytu i czas, w jakim chciałoby się ją spłacić. Po zatwierdzeniu danych uzyskuje się wyniki wraz ze szczegółowymi wyliczeniami i propozycjami konkretnych instytucji finansowych.

Jeśli się chce, można rozwinąć także dodatkowe pola do uzupełnienia, w których doprecyzowuje się oprocentowanie i typ rat. Nie jest to jednak konieczne dla pozyskania szacunkowych rachunków. Wyniki kalkulatora kredytowego dzielą się na kilka obszarów.

Jednym z nich są szczegóły wyliczenia, które widnieją na kolorowym wykresie słupkowym. Prezentuje on proporcje pomiędzy zapożyczanymi środkami a prowizją banku i odsetkami. W przypadku hipoteki zazwyczaj trzeba się liczyć z tym, że koszty dodatkowe będą bardzo wysokie, a nawet wyższe od pożyczanej sumy.

Kolejna kwestia to harmonogram spłat, który widnieje nieco niżej. Zawiera rozpiskę wszystkich rachunków, nawet jeśli ktoś wybierze zobowiązanie na 30 lat. Każda rata ma dokładny opis i informacje na temat kapitału czy kwoty pozostałej do spłaty.

Narzędzie Bankier SMART to obowiązkowy punkt dla każdego, kto interesuje się pozyskaniem kredytu hipotecznego. Jest ono nie tylko pomocne w oszacowaniu swoich szans na świadczenie, ale pozwala też zaoszczędzić czas, gdyż przedstawia od razu oferty z różnych banków wraz z kluczowymi warunkami pożyczek. Dzięki temu użytkownik dowiaduje się, gdzie może liczyć na najkorzystniejsze dla siebie rozwiązania.

Jak zdobyć kredyt hipoteczny na dom?

Pozyskiwanie kredytu hipotecznego to nierzadko żmudny i długotrwały proces. Wszystko dlatego, że wymaga on nie tylko skontrolowania zdolności kredytowej, ale i złożenia wielu dokumentów związanych z nieruchomością, jaką chce się nabyć lub wybudować.

W pierwszej kolejności trzeba przygotować się do inwestycji – zapoznać się z cenami rynkowymi, a także zgromadzić środki na wkład własny. Przy hipotece to obowiązek kredytobiorcy, aby wnieść jakąś część wartości z własnych oszczędności. Najczęściej wymóg to 20% ceny mieszkania.

Następnie należy przejrzeć oferty różnych banków na Bankier SMART. System szybko pozwala odrzucić placówki z najmniej korzystnymi warunkami i wskazuje, gdzie oczekiwać opłacalnych rozwiązań. Po wyborze interesującej klienta opcji powinien on skontaktować się z instytucją online lub odwiedzić punkt stacjonarny.

Każdy bank może mieć nieco inną listę formalności niezbędnych do określenia zdolności kredytowej. Zawsze jednak trzeba udowodnić swoje dochody i wydatki, a także potwierdzić tożsamość i ujawnić stabilność swojego zatrudnienia. Weryfikacji podlega również historia kredytowa każdej osoby ubiegającej się o świadczenie.

Jeśli chodzi o dokumenty związane z nieruchomością, to wszystko zależy od tego, na co chce się przeznaczyć pieniądze. Zupełnie inne papiery będą dotyczyć osoby, która chce wybudować dom niż tej, która planuje zakup jeszcze niegotowego mieszkania od dewelopera.

Z kolei inne listy dokumentów obowiązują klientów zainteresowanych nabyciem nieruchomości z rynku wtórnego. Każda sytuacja jest indywidualna i podlega innym kryteriom rozpatrywania. Czasami trzeba przynieść do banku umowę przedwstępną z deweloperem, a innym razem projekt domu, jaki chce się wybudować, wraz z planem działki.

Dopiero po dostarczeniu kompletu dokumentów rozpoczyna się proces weryfikacji sytuacji klienta i podejmowania decyzji przez placówkę. Jeśli okaże się, że jakichś formalności brakuje, to wszystko pozostaje wstrzymane i procedura rozpoczyna się od nowa po uzupełnieniu papierów. Bank powinien wydać opinię w ciągu 21 dni.

Ekologiczny dom – w co zainwestować pieniądze z kredytu?

Coraz popularniejsze staje się budowanie domów ekologicznych, które mają mniejszy wpływ na środowisko naturalne od pozostałych. Takie inwestycje niekiedy są bardzo wysokie, ale za to pozwalają na późniejsze oszczędności np. na ogrzewanie nieruchomości.

Pieniądze z kredytu można zainwestować np. w panele fotowoltaiczne. To jeden ze sposobów walki z konwencjonalnymi źródłami energii. Kluczową rolę ogrywa wysokiej klasy izolacja termiczna, która zmniejsza ilość ciepła uciekającego z domu na zewnątrz.

Warto przeznaczyć środki na energooszczędne okna i drzwi, które również wspomagają izolację termiczną nieruchomości. Znaczenie ma także sięganie po materiały budowlane, które pochodzą ze zrównoważonej produkcji. To ważne, aby wybierać towary, przy których wytwarzaniu ogranicza się np. ilość dwutlenku węgla wypuszczanego do atmosfery.

Przed podjęciem decyzji o konkretnych zakupach w ramach kredytu należy dokonać analizy najbardziej opłacalnych w danym wypadku rozwiązań. W kwestii ogrzewania wypadałoby zastanowić się np. nad pompą ciepła czy kotłem kondensacyjnym.

Kluczowe aspekty podczas wybierania hipoteki

Podczas przeglądania kolejnych ofert kredytów hipotecznych trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na RRSO. To od rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania zależy, ile wyniosą realne koszty świadczenia. Ważne jest też to, ile wkładu własnego trzeba wnieść w nieruchomość ze swoich oszczędności.

Ponadto warto wybierać opcje z jak najniższą marżą i pozbawione prowizji. Mocno generują one całkowitą sumę do spłaty. Trzeba pamiętać, że każda sytuacja kształtuje się inaczej i wymaga odrębnego rozpatrzenia przez bank. Niekiedy niewielkie z pozoru aspekty (np. rodzaj umowy o pracę) determinują decyzję placówki co do przyznania świadczenia.

 

artykuł sponsorowany