Osiedle ogrzewane geotermią w Poznaniu

Osiedle ogrzewane geotermią w Poznaniu
jeroen bennink, flickr cc-by-2.0

System ogrzewania, który przy pomocy pomp ciepła wykorzystuje energię geotermalną jest znany w Polsce już od kilku lat, kojarzony był jednak {więcej}głównie z zabudową jednorodzinną. Na szczęście w ten sposób można ogrzewać wszystkie budynki, nie tylko te o małej kubaturze.

W prestiżowej dzielnicy Poznania, na Podolanach powstaje osiedle, gdzie do ogrzania mieszkań zostanie wykorzystana energia geotermalna. Pierwsze testy przebiegły pomyślnie.

Europę w styczniu obiegła wiadomość o londyńskiej galerii handlowej, gdzie łącznie 60 km rur prowadzi ciepło do budynku zimą a latem odprowadza je zapewniając przyjemny chłód. – Nasz projekt jest dwukrotnie większy a rozruch przeprowadzony w połowie lipca dowiódł, że I etap jest prawdziwym sukcesem – mówi Andrzej Komasioski, dyrektor techniczny Term Podolańskich, spółki-córki Pryzma Developer.

REKLAMA

– Odwierty głębokie nawet na 270 metrów mieszczą w sobie rury, w których w zamkniętym obiegu krąży glikol. Płyn ogrzewa się od temperatury gruntu, czyli do poziomu ok. 10 stopni Celsjusza zależnie od pory roku i trafia do kotłowni. Tam, przy wykorzystaniu sprężarek ogrzana zostaje woda, którą później transportujemy do mieszkań – tłumaczy Komasioski.

– Dzięki ponad 120-kilometrowej instalacji do bloków przy ulicy Strzeszyoskiej będzie trafiało ciepło, którego produkcja nie ma ujemnego wpływu na środowisko.- System geotermalny oparty na węzłach pomp ciepła współpracuje z nowoczesną instalacją ogrzewania, w którą są wyposażone mieszkania– uzupełnia Filip Krawczyk, przedstawiciel Pryzma Developer.

REKLAMA

– Mieszkańcy naszego osiedla to głównie młode małżeństwa z dziećmi, które oprócz kosztów, jakie wiążą się z eksploatacją lokali są także świadomymi konsumentami i wielką wagę przykładają do poszanowania energii i ochrony środowiska naturalnego – dodaje.

Realizowany przez poznańską firmę system geotermalny doskonale wpisuje się w te oczekiwania. Oprócz niewątpliwie niższych kosztów ogrzewania gwarantuje czystość atmosfery oraz zapewnia utrzymanie dużej połaci terenów zielonych, które są nieodłącznym elementem obszaru przeznaczonego na pozyskiwanie tego typu energii.

Projekt „System Grzewczy z odnawialnych źródeł energii (…) dla Osiedla Podolany w Poznaniu” może zostać wprowadzony w życie dzięki wsparciu finansowemu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 8,8 mln zł z całej kwoty 14,8 mln zł netto.

Kwota ta jest wypłacana w transzach, po zakooczeniu poszczególnych etapów realizacji projektu. W najbliższych tygodniach rozpocznie się budowa kolejnych mieszkań przy Strzeszyńskiej, która zapewni ciągłość inwestycji a tym samym pozwoli na pełne wykorzystanie funduszy unijnych.

pryzma