"DGP": ceny domów energooszczędnych spadają dzięki planom dopłat z NFOŚiGW

"DGP": ceny domów energooszczędnych spadają dzięki planom dopłat z NFOŚiGW
foto: Siko solar press

{więcej}”Dziennik Gazeta Prawna” zauważa, że dzięki planom wprowadzenia w 2013 roku programu dopłat z NFOŚiGW do budowy i zakupu domów energooszczędnych można zaobserwować spadki ich cen. 

W I kwartale 2013 roku wystartować ma program dopłat do budowy domów energooszczędnych, których zakup współfinansować będzie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zgodnie z założeniami programu osoby budujące dom jednorodzinny spełniający kryteria energooszczędności będą mogły otrzymać z NFOŚiGW dopłatę w wysokości do 50 tys. zł. W przypadku zakupu mieszkań energooszczędnych wysokość dopłaty ma się wahać od 11 do 16 tys. zł. 

REKLAMA

NFOŚiGW szacuje, że dzięki programowi dopłat – który ma być realizowany do końca 2013 r., a jego budżet wyniesie 300 mln zł – w naszym kraju powstanie około 12 tysięcy energooszczędnych domów i mieszkań. 

REKLAMA

– (…) deweloprzy wyczuli swoją szansę, bo nie czekając na start dopłat, już zaczęli obniżać ceny. Na przykład w firmie Abakon dom w stanie surowym o powierzchni 98 mkw. można kupić już za 167 tys. zł netto, a 162-metrowy za 296 tys. zł. Z kolei spółka ArtHauss oferuje 140-metrowy dom z wentylacją z odzyskiem ciepła, instalacjami, pompą ciepła i kolektorem słonecznym za 302 tys. zł brutto. I reklamuje się, że rachunki za energię będą w nim o 2–4 razy niższe. W tyle nie chce pozostać również spółka WolfHaus, która na wiosnę ma przedstawić ofertę nowego domu, stawianego w 2–3 tygodnie. Nie wiadomo jeszcze, ile będzie kosztował, ale pracownicy z działu sprzedaży zapewniają, że nie będzie dużo droższy niż podobny budynek postawiony w technologii tradycyjnej – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”,

Zdaniem „DGP” deweloperzy obniżając ceny domów energooszczędnych liczą na to, że atrakcyjniejsze ceny tego rodzaju inwestycji w końcu przekonają do nich Polaków. Eksperci cytowani przez „DGP” przestrzegają jednak przed zakupem domów czy mieszkań energooszczędnych tylko „z nazwy”. Ich zdaniem wraz z rozwojem energooszczędnego budownictwa na rynku może pojawić się wiele złych projektów i konstrukcji powstających z niewłaściwych materiałów.
gramwzielone.pl