NFOŚiGW zmienia zasady dopłat do kolektorów słonecznych

NFOŚiGW zmienia zasady dopłat do kolektorów słonecznych
foto: heliostar

{więcej}Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizuje program dopłat do kredytu na zakup kolektorów słonecznych od połowy 2010 r. Do tej pory z dopłaty skorzystało już ponad 42 tys. beneficjentów, którzy zamontowali w sumie 280 tys. m2 kolektorów. 

Zgodnie z najnowszymi zmianami w regulaminie programu 45-procentowych dopłat do kredytu na zakup i montaż kolektorów słonecznych, do obliczenia wielkości dopłaty będzie liczona powierzchnia czynna kolektorów, a nie jak wcześniej – ich powierzchnia całkowita. Osoby zainteresowane montażem solarów z udziałem dopłaty z NFOŚiGW będą mogły zatem wybrać czy kupić więcej paneli o mniejszej powierzchni czynnej czy panele o mniejszej powierzchni całkowitej, ale relatywnie większej powierzchni czynnej.

– Zmiany te nastąpiły w wyniku pojawienia się na rynku kolektorów, w których występują coraz większe różnice pomiędzy wymiarami obudowy solarów a ich powierzchnią czynną. Pierwotne wykorzystanie wymiarów zewnętrznych kolektora słonecznego w regule dopłaty do kredytu było uzasadnione potrzebą stosowania prostych reguł, przyjętych w innych krajach oraz przystępnych dla pracowników sektora bankowego obsługującego klientów – uzasadnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

REKLAMA

Ponadto, Fundusz informuje, że bez względu na wybór producenta, każdy beneficjent programu dopłat na montaż kolektorów słonecznych z NFOŚiGW ma prawo do obligatoryjnej, 5-letniej gwarancji na podzespoły urządzenia oraz 3-letnią rękojmię na montaż zestawu solarnego. 

REKLAMA

– Taką zmianę wprowadzono po stwierdzonych przypadkach, z których wynikało, że niefachowy montaż istotnie zmniejszał sprawność dobrych jakościowo urządzeń. Dzisiaj na rynku pracuje szereg małych firm montażowych posiadających wymagane przez NFOŚiGW certyfikaty jakości usług, które rekrutują tylko wykwalifikowanych pracowników. Zdaniem ekspertów połączenie dobrych jakościowo urządzeń z profesjonalnym montażem daje gwarancje wysokiej sprawności tych urządzeń, szczególnie widocznych w porach niskiego nasłonecznienia – informuje NFOŚiGW dodając, że obecnie oferowaną przez niego dopłatę można wykorzystać już nie tylko do montażu kolektorów podgrzewających wyłącznie c.w.u., ale także do c.o. 

Wyżej wymienione zmiany w programie 45-procentowych dopłat na montaż kolektorów slonecznych z NFOŚiGW będą obowiązywać od początku października br. 

Zobacz szczegółowe zasady programu 45-procentowych dopłat do kredytu na zakup i montaż kolektorów słonecznych z NFOŚiGW [PDF].

gramwzielone.pl