W klastrach energii PGE stawia głównie na fotowoltaikę [wideo]

W klastrach energii PGE stawia głównie na fotowoltaikę [wideo]
Arkadiusz Sekściński. Fot. PGE Energia Odnawialna

Arkadiusz Sekściński, wiceprezes i p.o. prezesa spółki PGE Energia Odnawialna, krajowego lidera w produkcji energii odnawialnej, w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl opowiada o planach spółki w obszarze klastrów energii, w zakresie m.in. fotowoltaiki oraz magazynów energii.

PGE Energia Odnawialna, spółka wchodząca w skład Grupy Kapitałowej PGE, największego koncernu energetycznego w Polsce, zarządza  obecnie 4 elektrowniami szczytowo-pompowymi o łącznej mocy zainstalowanej 1 542,6 MW, 29 elektrowniami wodnymi o łącznej mocy zainstalowanej 95,7 MW, 14 farmami wiatrowymi o łącznej mocy 550 MW, a także posiada jedną elektrownię fotowoltaiczną o mocy 0,6 MW.

Dzięki wygranej w ostatniej aukcji OZE z listopada 2018 r. niedługo potencjał wytwórczy PGE EO powinien zwiększyć się o park wiatrowy o operacyjnej nazwie „Klaster” o mocy 88 MW. Jego budowa rozpocznie się wkrótce w województwie zachodniopomorskim. Po uruchomieniu nowej farmy wiatrowej, według szacunków PGE, średnioroczna produkcja zielonej energii w Grupie wzrośnie z ok. 1841 GWh do 2119 GWh.

REKLAMA

Oprócz budowy pierwszej od kilku lat lądowej farmy wiatrowej i rozwijania projektów morskich farm wiatrowych, PGE Energia Odnawialna działa także w obszarze klastrów energii.

PGE EO jest stroną dwóch porozumień powołujących klastry energii. Są to Południowo-Zachodni Klaster Energii, funkcjonujący na terenie powiatu zgorzeleckiego w województwie dolnośląskim, a także Soliński Klaster Energii w powiecie leskim na Podkarpaciu. 

Jak mówi w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl wiceprezes i obecnie pełniący obowiązki prezesa PGE EO Arkadiusz Sekściński, spółka podpisała umowy cywilnoprawne z partnerami, którzy mogą być odbiorcami energii produkowanej w klastrach.

REKLAMA

Oba klastry mają bazować na wytwarzaniu energii w elektrowniach fotowoltaicznych, a elementami tych klastrów mają być również magazyny energii. – Magazynowanie energii to jeden z istotnych elementów jeśli chodzi o nasz segment R&D – zapewnia wiceprezes PGE Energia Odnawialna.

Ponadto, obecnie spółka PGE Energia Odnawialna wdraża projekt mający skutkować uruchomieniem magazynu energii przy farmie fotowoltaicznej na Górze Żar w powiecie żywieckim, w pobliżu należącej do Grupy elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka-Żar. Wartość tego projektu oszacowano na 6,9 mln zł, przy czym PGE pozyskało na niego dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Jak informuje Arkadiusz Sekściński, PGE EO pracuje również nad projektami magazynowania energii przy farmach wiatrowych.

Rozmowa z wiceprezesem PGE Energia Odnawialna Arkadiuszem Sekścińskim:

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.