Największy europejski producent modułów PV zwiększy produkcję

Największy europejski producent modułów PV zwiększy produkcję
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Firma Recom, która przejęła pozycję europejskiego lidera w produkcji modułów fotowoltaicznych po upadłym SolarWorld, zwiększa produkcję, uruchamiając nowe linie produkcyjne we Francji.

W 2018 roku w Unii Europejskiej zainstalowano elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 8 GW w stosunku do 5,9 GW zainstalowanych w roku 2017, co oznacza wzrost o 36 proc.

W całej Europie w ubiegłym roku miały powstać elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy około 11 GW w porównaniu do 9,16 GW zainstalowanych w roku 2017, co oznacza wzrost o 20 proc.

REKLAMA

Według analityków rynku PV kolejne lata dla europejskiej fotowoltaiki mogą być jeszcze lepsze.

Początek 2019 roku to m.in. świetny wynik niemieckiego rynku fotowoltaicznego, który w zaledwie 2 miesiące zainstalował 1 GW i który powinien w tym roku poprawić ubiegłoroczny, najlepszy w Europie wynik instalacji (2,96 GW).

Rosnący popyt na moduły fotowoltaiczne w Europie tworzy rynek głównie dla producentów modułów PV z Chin, którzy zdominowali globalny rynek fotowoltaiczny i którzy od pół roku nie muszą już liczyć się z restrykcjami celnymi przy sprzedaży swoich produktów do Unii Europejskiej.

To jednak także szansa dla europejskich producentów. Liderem jest Recom, który rozbudowując swoje fabryki, miał przejąć linie produkcyjne z największej europejskiej fabryki modułów PV funkcjonującej w Kwidzynie i należącej do amerykańskiej firmy Jabil.

Potencjał zlokalizowanych w Polsce linii produkcyjnych pozwalał na wytwarzanie modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy 700 MW w skali roku. Jabil wykorzystywał te linie do produkcji modułów na zasadzie OEM.

Wcześniej Recom produkował moduły fotowoltaiczne w fabrykach w Lannion we Francji i w Vanzo we Włoszech, mogąc wytwarzać tam w skali roku moduły o łącznej mocy ok. 1,5 GW.

REKLAMA

W roku 2017 Recom przejął część infrastruktury francuskiego producenta modułów fotowoltaicznych Sillia, który kilka miesięcy wcześniej ogłosił niewypłacalność. Recom przejął znajdujące się w Lannion linie mogące wytwarzać w skali roku moduły o mocy 50 MW, ale nie był zainteresowany przejęciem pozostałych linii francuskiej firmy znajdujących się w zakładzie w Venissieux, dzięki którym mógłby zwiększyć jeszcze swój potencjał produkcyjny o 150 MW (te linie produkcyjne Sillia kupiła zaledwie w 2014 r. od koncernu Bosch).

Teraz Recom informuje, że zwiększy potencjał produkcji w fabryce w Lannion z 50 MW do 300 MW. Przy tym moduły produkowane w tej fabryce mają spełniać określone przez francuskie władze kryteria śladu węglowego, decydujące o możliwości wykorzystaniu w inwestycjach objętych francuskim systemem wsparcia dla fotowoltaiki.

Większa produkcja w Lannion ma zaspokoić właśnie zapotrzebowanie we Francji i powinna zostać wykorzystana w dużej części we własnych projektach realizowanych przez Recom w ramach francuskiego systemu aukcyjnego.

W ubiegłym roku Recom zyskał gwarancje sprzedaży energii z realizowanych we Francji projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 150 MW, z czego 45 MW ma zostać podłączone do sieci do połowy tego roku.

Lannion będzie ponadto nową siedzibą firmy, która przeniesie tam swoje biura z Dusseldorfu.

W ubiegłym roku Recom zapowiedział ponadto uruchomienie linii produkcyjnych na 700 MW, które miały powstać w Armenii. Ta fabryka ma obsługiwać głównie rynki Bliskiego Wschodu czy USA.

Recom ma w swojej ofercie moduły monokrystaliczne złożone z 60 i 72 ogniw, o mocach sięgających odpowiednio maks. 315 W i 370 W, a ponadto produkuje moduły polikrystaliczne o mocy do 300 W.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.