Fotowoltaika, baterie i CSP w jednym miejscu. Razem nawet 800 MW

Fotowoltaika, baterie i CSP w jednym miejscu. Razem nawet  800 MW
Solar Reserve

Konsorcjum inwestorów z udziałem francuskiej grupy energetycznej EDF zrealizuje w Maroku projekt zakładający budowę hybrydowej elektrowni, na którą złożą się systemy fotowoltaiczne z bateryjnymi magazynami energii oraz termalna elektrownia słoneczna typu CSP.

Grupa inwestorów, w skład której wchodzą EDF, arabski fundusz Masdar oraz marokańska firma Green Africa, postawi w Maroku hybrydową elektrownię OZE, na którą złożą się instalacje fotowoltaiczne wspomagane bateryjnymi magazynami energii oraz termalne elektrownie słoneczne typu CSP.

O realizację tej inwestycji ubiegały się jeszcze grupy inwestorów z udziałem m.in. francuskiego koncernu energetycznego Engie czy niemieckiego Innogy, jednak marokańska rządowa agencja energetyczna MASEN postawiła na współpracę z EDF i Masdarem, a zwycięskie konsorcjum zyskało prawo do sprzedaży energii w okresie 25 lat po cenie wynoszącej około 0,07 USD/kWh, czyli ok. 0,27 PLN/kWh. 

REKLAMA

Inwestycja, która zostanie zrealizowana w regionie Gór Atlasu, na terenie ponad 4,1 tys. hektarów, zakłada uruchomienie dwóch elektrowni fotowoltaicznych o mocy po około 150-210 MW oraz dwóch elektrowni CSP o mocy po około 150-190 MW.

Cały projekt o nazwie Noor Midelt ma kosztować, według MASEN, około 785 mln dolarów, a w jego finansowanie mają się zaangażować m.in. niemiecki bank KfW, francuska rządowa agencja rozwoju, Europejski Bank Inwestycyjny czy Bank Światowy.

Budowa pierwszych instalacji ma się rozpocząć pod koniec tego roku, a uruchomienie produkcji energii z całego kompleksu Noor Midelt zaplanowano na rok 2022. Energia ma popłynąć liczącą 180 km linią 400 kV, która zostanie zbudowana na potrzeby tego projektu.

W elektrowni słonecznej typu CSP (Concentrated Solar Power) rzędy parabolicznych luster nagrzewają ciecz, która po zamianie w parę napędza turbinę produkującą energię elektryczną, przy czym ta technologia daje możliwość zmagazynowania części ciepła i wykorzystania go do produkcji energii elektrycznej w późniejszym terminie.

W Maroku działa już zresztą ogromna elektrownia typu CSP, której moc wynosi 580 MW. Postawiona na terenie około 3 tys. hektarów elektrownia zrealizowana w ramach projektu o nazwie Noor Ouarzazate to największy tego rodzaju obiekt na świecie.

Strategia energetyczna tego kraju przewiduje zwiększenie zainstalowanego potencjału energetyki słonecznej do 2 GW do roku 2020, a energia z CSP ma zaspokajać do tego czasu aż 42 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną, dostarczając ją zwłaszcza w czasie wieczornego wzrostu konsumpcji.

REKLAMA

Udział OZE w miksie energetycznym Maroka w 2018 roku wyniósł 35 proc., a w roku 2030 ma przekroczyć 50 proc.

MASEN przyznał też kontrakt na budowę ogromnej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 170 MW, którą ma zbudować w Maroku arabska grupa ACWA. Cena za energię zawarta w podpisanej na 20 lat umowie wyniesie około 0,18 PLN/kWh.

Wcześniej ACWA uruchomiła w Maroku ponadto elektrownię słoneczną typu CSP o mocy 160 MW. W tym przypadku przyznana cena za energię w ramach umowy zawartej na 25 lat wynosi około 0,77 PLN/kWh.

Projekt o nazwie Noor I to pierwszy etap budowy ogromnych elektrowni słonecznych CSP na Saharze. Realizacja dwóch kolejnych etapów projektu Noor o mocy 350 MW była przewidziana na koniec 2018 r., a przyznana taryfa za energię wynosi około 0,6 PLN/kWh. O ile w przypadku projektu Noor I zakłada się, że zmagazynowana energia wystarczy do wykorzystania jej w czasie do 3 godzin, o tyle w przypadku projektów Noor II i Noor III ma to być odpowiednio 7 i 8 godzin. 

Inna wielka hybrydowa elektrownia łącząca m.in. fotowoltaikę, baterie i CSP powstaje w Chinach.

W położonej na północy Chin prowincji Qinghai w fazie budowy jest elektrownia bazująca na trzech technologiach odnawialnych źródeł energii. Produkowane przez nią nadwyżki energii będą gromadzone w największym chińskim bateryjnym magazynie energii. Baterie pozwalające na zmagazynowanie do 100 MWh energii elektrycznej miał dostarczyć globalny lider w produkcji ogniw i baterii litowo-jonowych CATL.

Na projekt w Qinghai składają się jeszcze farmy wiatrowe o łącznej mocy 400 MW, elektrownie fotowoltaiczne o mocy 200 MW, a także termalna elektrownia słoneczna wykonana w technologii CSP (Concentrated Solar Power) o mocy 50 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.