Huawei wycofuje się ze sprzedaży falowników w USA

Huawei wycofuje się  ze sprzedaży falowników w USA
Huawei

Największy na świecie producent falowników fotowoltaicznych zdecydował się wycofać ze sprzedaży takich urządzeń w Stanach Zjednoczonych w wyniku presji wywieranej przez administrację Donalda Trumpa, która sugerowała, że urządzenia chińskiego producenta mogą być zagrożeniem dla amerykańskiego bezpieczeństwa.

Informację o wycofaniu się Huawei ze sprzedaży falowników fotowoltaicznych w USA podał amerykański bank inwestycyjny Roth Capital Partners.

Czarne chmury nad działalnością Huawei w USA zbierały się już od dłuższego czasu.

REKLAMA

W styczniu amerykański Kongres ostrzegł, że instalowanie sprzętu Huawei w elektrowniach fotowoltaicznych może zagrażać bezpieczeństwu energetycznemu USA poprzez ryzyko wykorzystania go do destabilizowania sieci elektroenergetycznej. Pod takim stanowiskiem podpisali się zarówno Republikanie jak i Demokraci.

– Amerykański wywiad ostrzegł biznes USA, że Huawei nie jest firmą godną zaufania, więc musimy traktować to poważnie – komentował Jerry McNerney, demokratyczny kongresmen z Kalifornii.

W następnym miesiącu do Białego Domu trafił list podpisany przez kilkunastu senatorów, którzy wzywali administrację Trumpa do wprowadzenia zakazu sprzedaży falowników chińskiego producenta.

Huawei to obecnie największy na świecie producent falowników fotowoltaicznych, którego udział w globalnej sprzedaży tych urządzeń w 2018 roku miał wynieść – według Wood Mackenzie – 22 proc.

REKLAMA

Wyłącznie w USA chiński producent miał osiągnąć w ubiegłym roku udział w rynku falowników PV wynoszący znacznie mniej, bo 4 proc.

Przy tym Huawei miał ostatnio posiadać około 1/5 rynku falowników w segmencie mniejszych instalacji fotowoltaicznych w USA.

W informacji na temat wycofania się Huawei ze sprzedaży falowników fotowoltaicznych w USA Roth Capital Partners zaznacza, że taka sytuacja tworzy szansę na zwiększenie udziału w rynku innych producentów tych urządzeń – zwłaszcza chińskiego Sungrow, niemieckiego SMA czy izraelskiego SolarEdge.

Dwie pierwsze z wymienionych firm zostały sklasyfikowane we wspomnianym rankingu Wood Mackenzie za 2018 rok na miejscach 2. i 3.

Przy tym zarówno w Huawei jak i Sungrow uderzyły ostatnie podwyżki ceł, które wprowadziła administracja Donalda Trumpa.

W ubiegłym miesiącu cła na import chińskich falowników zwiększono z wcześniejszego poziomu 10 proc. do 25 proc., czyli do poziomu ceł, którymi objęty jest obecnie również import do USA modułów fotowoltaicznych z Chin, przy czym ostatnio administracja Trumpa miała wyłączyć z wysokich ceł moduły wykonane w technologii dwustronnej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.