Szkoci liderem polskiego rynku fotowoltaicznego

Szkocki fundusz inwestycyjny Aberdeen Standard Investments w krótkim czasie sfinalizował przejęcia farm fotowoltaicznych, których łączna moc to ponad 1/10 całkowitego potencjału fotowoltaiki zainstalowanej do tej pory w Polsce.
Aberdeen Standard Investments przejął znajdujące się w naszym kraju farmy fotowoltaiczne, które wybudowały dwie firmy wywodzące się z Litwy.
Pierwsza transakcja została przeprowadzona we współpracy z deweloperem Modus Energy. Chodzi o 49 projektów o łącznej mocy 45,4 MW, zlokalizowanych głównie w zachodniej części kraju, które posiadają 15-letnie gwarancje sprzedaży energii dzięki wygraniu dwóch pierwszych aukcji dla projektów o jednostkowej mocy do 1 MW, które Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził w grudniu 2016 r. i czerwcu 2017 r. Wszystkie projekty z tych aukcji powinny zostać uruchomione – zgodnie z wymogami systemu aukcyjnego – do końca ubiegłego miesiąca.
Modus Energy do tej pory informował o budowie w naszym kraju 52 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 50 MW, które mają wytwarzać w skali roku łącznie około 49 GWh energii elektrycznej. Te inwestycje miały kosztować Litwinów łącznie 50 mln euro.
Druga transakcja, w wyniku której Aberdeen Standard Investments powiększył portfel farm fotowoltaicznych w Polsce, została zrealizowana z udziałem innego aktywnego na polskim rynku PV dewelopera z Litwy – firmy Sun Investment Group (SIG).
Szkocki fundusz przejął zbudowane w naszym kraju przez SIG łącznie 43 farmy fotowoltaiczne o całkowitej mocy 42,37 MW. Moc każdego projektu nie przekracza 1 MW i każdy ma 15-letnie gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym po cenach zaoferowanych w aukcjach z 2016 i 2017 r.
Dla Sun Investment Group, który w Polsce zainwestował w fotowoltaikę już około 40 mln euro, sprzedaż pakietu projektów zrealizowanych do tej pory w polskim systemie aukcyjnym nie oznacza bynajmniej wyjścia z naszego rynku fotowoltaicznego. SIG zapowiada teraz prace nad portfelem projektów o łącznej mocy sięgającej nawet 600 MW.
Ponad 1/10 potencjału fotowoltaiki w Polsce
Aberdeen Standard Investments, czołowy europejski fundusz inwestycyjny, zarządzający aktywami wycenianymi na 650 mld euro, przejmując farmy fotowoltaiczne Modus Energy i SIG, zbudował portfel elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 87,77 MW i stał się tym samym największym właścicielem elektrowni PV w naszym kraju.
Łączna moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce, wliczając coraz istotniejszy segment mikroinstalacji, na początku czerwca przekraczała już 700 MW. Nie ma jeszcze danych o zainstalowanym potencjale na koniec ubiegłego miesiąca, jednak można przypuszczać, że wzrósł istotnie z uwagi na ostatni moment na uruchomienie wytwarzania dla projektów, dla których zapewniono gwarancje sprzedaży energii w aukcji przeprowadzonej przez URE w czerwcu 2017 r. W efekcie najpewniej możemy już mówić o zainstalowanym potencjale bliskim lub nawet przekraczającym 800 MW.
Oznaczałoby to, że portfel farm fotowoltaicznych w Polsce, których właścicielem stał się Aberdeen Standard Investments, stanowi kilkanaście procent całkowitego potencjału PV w naszym kraju.
Największe transakcje
Transakcje przeprowadzone przez Aberdeen Standard Investments oraz Modus Energy i SIG należą do największych zrealizowanych do tej pory na polskim rynku fotowoltaicznym.
Wcześniej inwestycje o podobnej skali na naszym rynku PV ogłosił we wrześniu ubiegłego roku niemiecki oddział koreańskiego producenta modułów PV – Hanwha QCells, informując o zakupie projektów farm fotowoltaicznych o mocy 30 MW, co zwiększyło liczbę realizowanych w naszym kraju projektów do 50 na łączną moc ok. 45 MW.
Wszystkie projekty przejęte przez Hanwha Q Cells posiadają jednostkową moc do 1 MW i zostały objęte gwarancjami sprzedaży energii na podstawie aukcji z grudnia 2016 r. i czerwca 2017 r., co oznacza, że powinny już mieć status operacyjny.
Z kolei pod koniec ubiegłego roku o przejęciu 55 projektów farm fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 1 MW, które mają gwarancje sprzedaży energii w polskim systemie aukcyjnym, informował francuski fundusz Chroma Impact Investment, skupiający się na inwestycjach w odnawialne źródła energii w Europie i Afryce.
Stroną transakcji w tym przypadku ma być aktywny na polskim rynku chiński deweloper, a wcześniej producent modułów fotowoltaicznych – firma ReneSola.
Zainteresowanie przejęciami farm fotowoltaicznych, które zyskały gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym w Polsce, sygnalizują też inne zagraniczne fundusze inwestycyjne, szukając jednak głównie nie pojedynczych instalacji, ale większych pakietów projektów o mocy zbliżonej do portfeli przejmowanych przez Aberdeen Standard Investments.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.