Wielkie plany Duńczyków na polskim rynku PV

Duński deweloper odnawialnych źródeł energii Better Energy przygotowuje ogromne portfolio projektów farm fotowoltaicznych w Polsce, które mają powstać bez dopłat i rządowych gwarancji sprzedaży energii. Duńczycy mają już zresztą na koncie realizację w naszym kraju inwestycji w PV o mocy kilkudziesięciu MW.
Duńska firma Better Energy poinformowała, że do końca 2018 r. zbudowała w Polsce farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 10 MW, które znajdują się w lokalizacjach Brusy, Kaliska, Brodnica, Mikołajki, Zblewo, Morzeszczyn oraz Oleszno. Te inwestycje następnie zostały sprzedane.
Ponadto Better Energy ma być w trakcie budowy w naszym kraju kolejnych farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 30 MW – tym razem w charakterze głównego wykonawcy.
Jak poinformowała portal Gramwzielone.pl Medine Duvarci z Better Energy, zarówno sprzedane 10 MW jak i 30 MW realizowane jako EPC to projekty farm fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 1 MW, które posiadają gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym.
Apetyty duńskie firmy jeśli chodzi o inwestycje w Polsce są jednak dużo większe, a Better Energy wskazuje nasz kraj jako jeden ze swoich kilku kluczowych rynków.
Duńczycy poinformowali wcześniej w swoim raporcie finansowym za 2018 rok, że w naszym kraju pod budowę farm fotowoltaicznych zabezpieczyli tereny o łącznej powierzchni 559 hektarów, a portfolio ich projektów pozwala na wybudowanie 336 MW.
Teraz Better Energy podaje, że zwiększył powierzchnię terenów zabezpieczonych pod budowę elektrowni fotowoltaicznych w Polsce do 700 hektarów, a jego portfolio rozwijanych u nas projektów wzrosło do 650 MW.
Duńska firma sygnalizuje przy tym, że fotowoltaikę w naszym kraju chce rozwijać bez subsydiów czy rządowych gwarancji sprzedaży energii. Better Energy liczy przy tym na współpracę z firmami, dla których warunkiem jeśli chodzi o zakup energii będzie stawać się jej „zielone” pochodzenie i które będą ją odbierać na podstawie umów PPA.
– Krajobraz dla odnawialnych źródeł energii w Polsce w ostatnich latach uległ zmianie i kierunek jest jasny. Możliwość zasilania czystą, zieloną energią, po dostępnych, gwarantowanych na wiele lat cenach to okazja, którą mogą wykorzystać polskie przedsiębiorstwa – zapewnia duński deweloper.
Christoffer Fruergaard Larsen z Better Energy podkreśla, że jego firma widzi w polskim rynku ogromny potencjał.
– W ostatnich latach ceny fotowoltaiki spadały co roku. Skalowalność naszych rozwiązań pozwala nam forsować budowę elektrowni fotowoltaicznych, z których będziemy sprzedawać energię po cenach rynkowych, bez rządowych gwarancji – zapewnia.
Pierwszą dużą inwestycję w fotowoltaice bazującą wyłącznie na warunkach rynkowych Bettter Energy zrealizuje w Danii.
Duńska firma w swoim rodzimym kraju uruchomiła w ubiegłym roku dwie elektrownie fotowoltaiczne w Vollerup o mocy 25 MW i Nees o mocy 7 MW, które – jak zapewnia – funkcjonują przy wsparciu najniższych subsydiów, jakie są przyznawane dla OZE w Danii.
Udziały w obu projektach zostały częściowo sprzedane, przy czym projekt o mocy 7 MW zrealizowany w ubiegłym rok w Nees to drugi etap inwestycji w tej lokalizacji, której łączna moc wzrosła do 50 MW.
Natomiast pod koniec 2018 roku Better Energy podpisał kontrakt na budowę w Danii ogromnej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 125 MW, która ma być nie tylko największą elektrownią PV w tym kraju, ale również pierwszą funkcjonującą bez dopłat.
Odbiorcą energii będzie firma Heartland z grupy Bestseller. Produkcja energii ma odpowiadać całkowitemu zapotrzebowaniu duńskiej grupy.
Better Energy zrealizował w Danii też szereg mniejszych instalacji, natomiast pod budowę kolejnych elektrowni PV do końca 2018 roku miał zabezpieczyć około tysiąca hektarów, a jego portfel realizowanych w tym kraju projektów wzrósł do 870 MW.
Duński deweloper wskazuje Danię i Polskę jako dwa ze swoich trzech kluczowych rynków. Trzecim jest Holandia, gdzie do końca ubiegłego roku Duńczycy zrealizowali projekty o łącznej mocy 12 MW, a obecnie mają być w trakcie budowy 50 MW.
Jednym z ciekawszych projektów realizowanych w Holandii przez duńską firmę jest z pewnością pływająca farma fotowoltaiczna o mocy 2 MW, która powstaje we współpracy z holenderską grupą ECW.
Poza tym Duńczycy inwestują w fotowoltaikę m.in. na Ukrainie, gdzie przy zaangażowaniu środków przyznanych przez duńskie rządowe agencje zbudowali już dużą elektrownię fotowoltaiczną o mocy 19 MW.
W sumie na koniec 2018 r. duńska firma miała rozwijać projekty o łącznej mocy ponad 1 GW, a ponadto w ubiegłym roku zdobyła zamówienia na budowę elektrowni PV o mocy ponad 150 MW.
Ubiegły rok Better Energy zakończył przychodami na poziomie 424,4 mln duńskich koron (241,3 mln zł), jego EBITDA sięgnęła 103,6 mln koron (58,9 mln zł) przy średniej marży EBITDA rzędu 24 proc., a zysk operacyjny wyniósł 101,4 mln koron (57,6 mln zł).
Wcześniejszy rok duński deweloper sfinalizował przychodami w wysokości 342 mln koron, co oznaczało ogromny skok w porównaniu do przychodów wygenerowanych w roku 2016 i 2015, kiedy przychody Better Energy wyniosły jeszcze odpowiednio 31,3 mln koron i 24,1 mln koron.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.