Wielka fotowoltaiczna ściana biurowca w Chinach. Ile produkuje energii?

W ubiegłym roku Hanergy, chiński producent cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych i rozwiązań z zakresu fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami, zaprezentował wielkie, fasadowe panele fotowoltaiczne o nazwie HanWall. Teraz Chińczycy pochwalili się efektami pracy pilotażowej instalacji, w której wykorzystano ten produkt.
Prezentując w ubiegłym roku moduły HanWall, Hanergy wyliczał, że instalacja o powierzchni 1000 m2 na południowej elewacji biurowca znajdującego się w Pekinie umożliwi produkcję do ok. 326 kWh energii elektrycznej w ciągu dnia, a według zapewnień chińskiego producenta, w ciągu 25 lat pracy paneli HanWall ich wydajność spadnie tylko o 15 proc
Pierwszą dużą instalację z wykorzystaniem modułów HanWall chiński producent zrealizował na biurowcu w mieście Nanchang, stolicy prowincji Jiangxi charakteryzującej się przeciętnie gorszymi warunkami nasłonecznienia od Polski, sięgającymi w skali roku około 700-800 kWh/m2 (wg systemu SolarGIS), a więc zbliżonymi do nasłonecznienia w północnej Europie.
W ramach projektu moduły fotowoltaiczne HanWall rozmieszczono na pionowej elewacji biurowca, a całkowita moc instalacji wyniosła 460 kW, co czyni ją jedną z większych instalacji fotowoltaicznych wykonanych w technologii BIPV (Building Integrated Photovoltaics).
Hanergy podało teraz, że po roku funkcjonowania instalacja wyprodukowała 477,296 MWh energii elektrycznej, co należy uznać za niezły wynik, mając na uwadze panujące w tej lokalizacji nasłonecznienie oraz nieoptymalne, pionowe ustawienie paneli.
Taka produkcja energii z wykorzystaniem elektrowni węglowej oznaczałaby – jak wyliczają Chińczycy – spalenie około 148,3 ton węgla i wyemitowanie 388,25 ton CO2.
Chiński producent nie informuje natomiast o koszcie instalacji. W odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl, Hanergy podaje jedynie, że koszty jak i dostępność tego produktu „zależą do szeregu czynników”.
Hanergy oferuje też inny produkt związany z fotowoltaiką BIPV. To „solarne” dachówki HanTile, które mają być odpowiedzią na rozwijany przez Teslę produkt o nazwie SolarRoof.
Solarne dachówki chiński producent zaprezentował w 2017 roku, podając, że będzie je sprzedawać w cenie niewiele ponad 200 dolarów za metr kwadratowy.
Podczas premiery Hantile, która odbyła się w Pekinie, wykonano złożoną z solarnych dachówek instalację o mocy 5 kW. Do jej wykonania była potrzebna powierzchnia rzędu 50 m2.
Chińska firma zapewniła wówczas, że sprawność jej solarnych dachówek w ciągu kilku miesięcy zostanie zwiększona z poziomu 16,5 proc. do 17,5 proc.
Pierwszą europejską instalację z wykorzystaniem HanTile chiński producent zrealizował w ubiegłym roku w Szwecji. Solarne dachówki umieszczono na pięciu domach jednorodzinnych, a ich łączna moc wyniosła 35 kW.
Natomiast w tym roku Hanergy zrealizował instalację wyglądającą jak zwykły dach pokryty dachówkami w Groningen w Holandii, na obiektach należących do miejscowego producenta cukru.
System fotowoltaiczny bazujący na technologii HanTile został wykonany w tydzień przez lokalną firmę instalacyjną. Jego moc wynosi 12,5 kW, co ma umożliwiać produkcję w skali roku średnio 9,8 MWh energii elektrycznej.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.