W czerwcu 60 MW nowych mocy w polskiej fotowoltaice. Mogło być lepiej?

W czerwcu mieliśmy do czynienia z największym w historii fotowoltaiki w Polsce miesięcznym wzrostem zainstalowanego potencjału elektrowni PV. Można jednak było spodziewać się lepszego wyniku, jeśli wziąć pod uwagę, że był to ostatni miesiąc na uruchomienie wytwarzania z projektów fotowoltaicznych, dla których uzyskano gwarancje sprzedaży energii na podstawie aukcji przeprowadzonej dwa lata temu.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne podały, że na dzień 1 lipca 2019 r. moc elektrowni fotowoltaicznych w krajowym systemie elektroenergetycznym wzrosła do 766,5 MW, co oznacza przyrost o 132,8 proc. rok do roku.
Wcześniej, na dzień 1 czerwca br., podawana przez PSE moc elektrowni fotowoltaicznych wynosiła 706,7 MW, co oznacza wzrost w skali ostatniego miesiąca o 59,8 MW.
Na koniec 2018 r. PSE odnotował funkcjonujące w krajowym systemie elektroenergetycznym elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 471,4 MW, co oznacza, że w pierwszych sześciu miesiącach 2019 r. w naszym kraju do sieci podłączono instalacje PV o mocy 295,1 MW.
Daje to średnią, miesięczną przyłączaną moc w pierwszych sześciu miesiącach br. na poziomie 49,18 MW.
W maju br. do krajowego systemu elektroenergetycznego przyłączono źródła fotowoltaiczne o łącznej mocy 55,5 MW i był to wcześniej najlepszy miesiąc pod tym względem.
W styczniu br. odnotowana przez PSE moc elektrowni PV w naszym kraju wzrosła o 54 MW, w lutym o 38,3 MW, w marcu o 39,2 MW, a w kwietniu o 48,2 MW.
Mogło być lepiej?
Czerwiec był ostatnim miesiącem na uruchomienie wytwarzania energii w przypadku farm fotowoltaicznych, dla których inwestorzy zapewnili gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym – na podstawie aukcji przeprowadzonej z końcem czerwca 2017 r.
Inwestorzy, którzy w tamtej aukcji zapewnili sobie wsparcie, a nie udało im się uruchomić wytwarzania do końca ubiegłego miesiąca, stracili 15-letnie gwarancje sprzedaży energii po zaoferowanej cenie.
W aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w czerwcu 2017 r. wygrały 352 oferty należące do 236 wytwórców. Tylko tamta aukcja dawała szanse na uruchomienie elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 300 MW.
Tymczasem, wliczając projekty z pierwszej aukcji z grudnia 2016 r., do 5 czerwca w systemie aukcyjnym wytwarzanie rozpoczęto w przypadku farm fotowoltaicznych o łącznej mocy „tylko” 124,5 MW.
Niemal 60 MW przyłączonych w czerwcu instalacji PV, wśród których istotny potencjał miały z pewnością mikroinstalacje, oznacza, że prawdopodobnie większości projektów z aukcji z 2017 r. nie udało się uruchomić w wymaganym terminie.
Segment mikroinstalacji, w którym fotowoltaika odpowiada niemal za 100 proc. podłączanych mocy, ma coraz ważniejszy udział we wzroście zainstalowanego potencjału w polskim PV.
Ministerstwo Energii szacuje, że w pierwszych trzech miesiącach tego roku w naszym kraju powstało ponad 11 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 72 MW. W efekcie na koniec marca całkowity wolumen mikroinstalacji w naszym kraju wzrósł do ponad 65 tys., a ich moc przekroczyła 415 MW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.