Oxford PV zebrał 65 mln funtów na perowskity

Brytyjska firma Oxford PV, która chce skomercjalizować technologię zwiększającą sprawność tradycyjnych ogniw fotowoltaicznych poprzez dodanie warstwy perowskitowej, informuje, że w wyniku już czwartej rundy finansowania pozyskała z rynku 65 mln funtów. Wśród inwestorów jest czołowy producent urządzeń do produkcji ogniw i modułów PV.
Informując o zamknięciu kolejnej rundy finansowania, Oxford PV podał, że oprócz 31 mln funtów, o których pozyskaniu informowano w marcu br., udało mu się zdobyć dodatkowe 34 mln funtów.
Wśród inwestorów, którzy zdecydowali się przeznaczyć swoje środki na rozwój firmy pracującej nad zastosowaniem perowskitów w fotowoltaice, był m.in. chiński producent elektrowni wiatrowych Goldwind, który w ubiegłym roku był – według zestawienia Bloomberga – drugim po duńskim Vestasie największym producentem wiatraków pod względem zrealizowanych zamówień.
Ponadto wśród inwestorów są też firmy, które już wcześniej zdecydowały się na zainwestowanie w Oxford PV. Wśród nich jest norweski koncern paliwowy Equinor oraz fundusz Legal & General Capital, który zapewnia, że jest zadowolony z dotychczasowych postępów w rozwoju technologii, które wykonał Oxford PV.
Tym razem, informując o pozyskaniu dodatkowych środków w wysokości 34 mln funtów, Oxford PV podał, że wśród inwestorów znalazł się czołowy producent urządzeń służących do produkcji ogniw i modułów fotowoltaicznych – szwajcarski Meyer Burger.
Brytyjska firma podaje, że pozyskane finansowanie umożliwi uruchomienie linii produkcyjnej umożliwiającej wyprodukowanie w skali roku ogniw o mocy 200 MW.
Zakład brytyjskiej firmy powstaje w niemieckim mieście Brandenburg an der Havel, a linie produkcyjne ma dostarczyć Meyer Burger. Pełna produkcja ma ruszyć pod koniec przyszłego roku.
Pod koniec ubiegłego roku na próbce ogniwa wielkości 1 cm2, wykonanego przez Oxford PV z tradycyjnej warstwy krzemowej, a także warstwy perowskitu, zmierzono rekordową sprawność na poziomie 28 proc.
Ponadto ogniwa wyprodukowane przez Oxford PV miały przejść certyfikację zgodnie z protokołem IEC 61215.
Co więcej brytyjska firma już obecnie ma produkować w swoim niemieckim zakładzie w Brandenburg an der Havel pierwsze ogniwa w standardowych rozmiarach 156×156 mm dla niewymienionego z nazwy czołowego producenta ogniw i modułów fotowoltaicznych.
Wcześniej, w ciągu pięciu lat istnienia, Oxford PV pozyskał od inwestorów fundusze w łącznej wysokości 76 mln funtów. Ponadto pod koniec 2017 r. brytyjska firma pozyskała finansowanie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego w wysokości 15 mln euro.
Natomiast w ubiegłym roku brytyjska firma pozyskała kolejne dofinansowanie – tym razem od niemieckiego ministerstwa gospodarki i energii. Oxford PV stał się jednocześnie liderem konsorcjum przedsiębiorstw i instytucji badawczych, które realizują wspólny, finansowany przez Berlin projekt mający skutkować przygotowaniem wielkoskalowej produkcji ogniw wyposażonych w powłokę perowskitową.
Celem jest również optymalizacja architektury tandemowego ogniwa perowskitowo-krystalicznego, wykonanego w standardowych rozmiarach 156 mm x 156 mm.
W projekt, na który niemiecki rząd przyznał dofinansowanie w wysokości 2,8 mln euro, zaangażowane są czołowe niemieckie instytucje pracujące nad innowacjami w fotowoltaice – uniwersytet techniczny z Berlina, Instytut Fraunhofera czy berliński instytut Helmholtz-Zentrum.
Do uruchomienia pilotażowej linii, na której będą produkowane ogniwa złożone wyłącznie z powłoki perowskitowej, ma przygotowywać się polska firma Saule Technologies.
Więcej na ten temat w artykule: Olga Malinkiewicz uruchomi produkcję modułów perowskitowych.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.