Rekord wydajności paneli CIGS

Rekord wydajności paneli CIGS
stantontcady, flickr cc-by-2.0

Niemiecki Instytut Frauenhofera potwierdził rekordową wydajność paneli fotowoltaicznych wyprodukowanych przez Q-Cells w cienkowarstwowej technologii CIGS.

Nowy rekord wydajności cienkowarstwowych paneli CIGS, które wyprodukowała fima Solibro należąca do niemieckiego potentata na rynku producentów paneli fotowoltaicznych Q-Cells, to 17,4%. W tym roku Solibro rozpoczął seryjną produkcję cienkowarstwowych paneli CIGS, których efektywność to 14,7%.

Jak przekonuje Q-Cells, także panele o rekordowej wydajności 17,4% mogą trafić do produkcji seryjnej. Zdaniem firmy, moduł o powierzchni 16 cm2, który został poddany testom w Instytucie Frauenhofera, został wykonany w procesie, który można przenieść na taśmy produkcyjne.

REKLAMA
REKLAMA

Zdaniem Larsa Stolta, dyrektora technicznego Solibro, średnia wydajność paneli CIGS produkowanych przez Solibro w roku 2016 ma kształtować się na poziomie 16,7%.

Moduły cienkowarstwowe to obok modułów mono- i polikrystalicznych najpopularniejsza technologia stosowana obecnie w globalnym przemyśle fotowoltaicznym, a największym producentem tego rodzaju modułów jest amerykański First Solar.

Dzięki wysokiej efektywności absorbera wykonanego w technologii CIGS (miedź, ind, gal i selenek) moduły CIGS charakteryzują się cieńszą powłoką absorpcyjną niż w przypadku paneli mono- czy polikrystalicznych, w których absorberem jest krzem.

Czytaj o współpracy firmy Q-Cells z drużyną Borussia Dortmund na Gramwzielone.pl w artykule:Stadion Borussi Dortmund oświetlą baterie słoneczne.