Chińczycy rozstrzygnęli aukcję dla fotowoltaiki. Jakie ceny energii?

Chińczycy rozstrzygnęli aukcję dla fotowoltaiki. Jakie ceny energii?
GCL

Chiński rynek fotowoltaiczny musi dostosować się do nowych warunków. Oprócz nowego mechanizmu mającego skutkować budową farm fotowoltaicznych bez subsydiów chińskie władze wdrażają też pierwsze aukcje, w których inwestorzy w Państwie Środka muszą konkurować o gwarantowane ceny energii.

Chińczycy rozstrzygnęli pierwszą aukcję dla inwestorów planujących budowę farm fotowoltaicznych.

Beneficjenci aukcji oferowali stawki, które chcieliby otrzymywać do produkowanej energii.

REKLAMA

Najniższa przyznana taryfa wyniesie 0,28 CNY/kWh, czyli około 0,15 PLN/kWh, a najwyższa 0,55 CNY/kWh, a więc 0,3 zł/kWh. Przeciętna stawka to 0,45 CNY/kWh, czyli około 0,25 zł/kWh.

Obowiązujące wcześniej w Chinach taryfy gwarantowane dla OZE, przyznawane na poziomie centralnym, były bliżone i wynosiły w przeliczeniu na złotówki około 0,2-0,4 zł/kWh. 

Gwarancjami w rozstrzygniętej teraz aukcji objęto potencjał elektrowni fotowoltaicznych wynoszący aż 22,2 GW, w tym powstanie 366 naziemnych farm PV o łącznej mocy 18,12 GW oraz ponad 3 tys. mniejszych instalacji, których łączna mocy wyniesie 4,1 GW.

W maju br. chińskie władze ogłosiły ponadto listę pierwszych inwestycji w odnawialne źródła energii, które zostaną zrealizowane poza systemem taryf gwarantowanych napędzającym do tej pory rozwój energetyki odnawialnej w Państwie Środka.

REKLAMA

W pierwszej grupie niesubsydiowanych inwestycji w PV, zatwierdzonej do realizacji przez Pekin, znalazły się projekty na łączną moc 20,7 GW, z czego 14,8 GW to potencjał niesubsydiowanych przemysłowych elektrowni fotowoltaicznych.

Okres przejściowy, w jakim znalazł się chiński rynek solarny w efekcie wdrażania nowych zasad wsparcia, ostatnio skutkował pewnym spowolnieniem w inwestycjach. 

W pierwszym kwartale br. Chińczycy zarejestrowali systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy „tylko” 5,2 GW, czyli o około 2 GW mniejszej niż zanotowana w analogicznych okresach poprzednich lat. 

W efekcie rozstrzygniętej teraz aukcji konsultanci z firmy Asia Europe Clean Energy Advisory (AECEA) podnieśli prognozę tegorocznego przyrostu mocy w chińskiej fotowoltaice do 38-42 GW.

Byłby to wynik jednak nadal gorszy od osiągniętego przez chiński rynek w ubiegłym roku, kiedy do sieci podłączono 44 GW. Rok wcześniej Chińczycy podłączyli w fotowoltaice rekordowe 53 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.