Ile farm fotowoltaicznych uruchomiono w wyniku dotychczasowych aukcji?

Z końcem czerwca minął czas na uruchomienie wytwarzania energii z instalacji, dla których inwestorzy zapewnili sobie gwarancje ceny sprzedawanej energii na podstawie aukcji przeprowadzonej dwa lata wcześniej. W przypadku ilu projektów, dla których zagwarantowano wówczas wsparcie, udało się rozpocząć generację w systemie aukcyjnym w wymaganym terminie?
W dwóch pierwszych aukcjach dla nowych instalacji, dedykowanych energetyce wiatrowej i fotowoltaicznej, dla projektów o mocy do 1 MW, które Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził w grudniu 2016 r. i czerwcu 2017 r., wsparciem objęto odpowiednio 84 projekty na łączną moc ok. 70 MW, a także 352 projekty na łączną moc ok. 300 MW – w zdecydowanej większości chodziło o inwestycje fotowoltaiczne.
W sumie prawo do rozliczeń w systemie aukcyjnym w dwóch pierwszych aukcjach zyskało więc 436 wytwórców.
Dzień 30 grudnia 2018 r. był ostatnim dniem na rozpoczęcie wytwarzania energii z farm fotowoltaicznych objętych wsparciem w pierwszej aukcji z 30 grudnia 2016 r.
Wyłącznie projektów z pierwszej aukcji do końca grudnia 2018 r. udało się uruchomić 57 – na tę liczbę złożyło się 56 farm fotowoltaicznych o mocy 53,515 MW oraz jedna elektrownia wiatrowa o mocy 0,8 MW.
Oznacza to, że z 86 projektów, dla których inwestorzy zagwarantowali wsparcie w aukcji z grudnia 2016 roku, udało się uruchomić w sumie 67,8 proc. (to zaktualizowane dane URE, z wcześniejszych wynikało, że generację rozpoczęto w przypadku mniejszej liczby projektów).
Jak ta statystyka wygląda w przypadku aukcji z czerwca 2017 r., w przypadku której inwestorzy mieli czas na rozpoczęcie produkcji energii do 29 czerwca br.?
Według danych uzyskanych przez Gramwzielone.pl w Urzędzie Regulacji Energetyki, zgodnie ze stanem na 5 czerwca br. wytwarzanie rozpoczęło 147 farm fotowoltaicznych o mocy 124,5 MW objętych wsparciem w drugiej aukcji.
Teraz Urząd Regulacji Energetyki przekazał nam informację, zgodnie z którą na dzień 7 sierpnia w systemie aukcyjnym rozpoczęto wytwarzanie w przypadku 222 projektów z drugiej aukcji. Łączna moc tych instalacji sięga 191,823 MW.
W tej liczbie mieści się 220 farm fotowoltaicznych o mocy 190,123 MW oraz dwie elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 1,7 MW.
Oznacza to, że z 352 projektów, dla których inwestorzy zagwarantowali sobie wsparcie w aukcji z czerwcu 2017 roku, udało się uruchomić w sumie 63 proc.
Pierwsze projekty po trzeciej aukcji
Z kolei w ostatniej aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej dla projektów o jednostkowej mocy do 1 MW z listopada 2018 r. wygrały 554 oferty złożone przez 251 wytwórców. Nie wykorzystano jednak całego udostępnionego przez Ministerstwo Energii budżetu tej aukcji. W sumie sprzedano 8,17 TWh energii elektrycznej na łączną wartość 2,878 mld zł. Tymczasem zgodnie z początkowymi warunkami maksymalna wartość i ilość energii, która mogła zostać sprzedana w drodze tej aukcji, wynosiła 16,06 TWh oraz 6,243 mld zł.
Inwestorzy, którzy wygrali tę aukcję, będą mieć tylko 18 miesięcy na uruchomienie produkcji energii potwierdzonej uzyskaną koncesją – liczone od dnia aukcji.
Do tej pory uruchomiono objęte wsparciem w wyniku tej aukcji cztery elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 0,457 MW. Uruchomiono też jedną elektrownię wiatrową o mocy 0,85 MW.
Łącznie według danych URE na dzień 7 sierpnia br. w systemie aukcyjnym uruchomiono 286 elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych o łącznej mocy 254,161 MW.
Kolejna aukcja
W tym roku ma się odbyć jeszcze większa aukcja dla projektów wiatrowych i fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 1 MW, którą powinna znowu zdominować fotowoltaika.
Według zapowiedzi Ministerstwa Energii, które znalazły odzwierciedlenie w liczbach wpisanych do nowelizacji ustawy o OZE przyjętej przez parlament w lipcu 2019 r., w wyniku tegorocznej aukcji mają powstać farmy fotowoltaiczne, w koszyku dla projektów o jednostkowej mocy do 1 MW, o łącznej mocy mogącej sięgnąć nawet 700 MW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.