Najbardziej „bankowalni” producenci modułów PV

Najbardziej "bankowalni" producenci modułów PV
SolarWorld

Analitycy serwisu „PV Tech” opublikowali ranking czołowych producentów paneli fotowoltaicznych pod względem kondycji finansowej. Najwyższy ranking otrzymało czterech producentów trzech wywodzących się z Chin i jeden z USA.

Serwis „PV-Tech” opublikował ranking producentów paneli fotowoltaicznych pod względem tzw. bankowalności według stanu na trzeci kwartał br.

Kondycja finansowa producentów modułów – kluczowych komponentów instalacji fotowoltaicznych, mających największy udział w całkowitym koszcie inwestycyjnym – ma znaczenie nie tylko dla inwestorów, ale także dla instytucji finansowych – ubezpieczycieli czy banków, które przyznają kredyty dla poszczególnych projektów PV.

REKLAMA

W tym kontekście producenci modułów PV, aby pokazać swoją stabilność finansową, chwalą się zaliczaniem ich do grupy tzw. Tier-1, czyli najlepszych firm pod względem tzw. bankowalności.

Tymczasem, jak podkreśla analityk „PV Tech” Finlay Colville, posiadanie statusu Tier-1, przyznawanego przez różne instytucje, nie zawsze musi być przejawem dobrej kondycji finansowej i podaje jako przykład chińskiego producenta Yingli Green, który w ostatnich latach informował o posiadanym statusie Tier-1, ale który de facto był w trudnej sytuacji finansowej.

W rankingu autorstwa „PV Tech” żaden z producentów nie otrzymał najwyższego ratingu na poziomie AAA, a ocenę AA przyznano czterem producentom: JinkoSolar, Longi Solar, Canadian Solar oraz specjalizującemu się w produkcji cienkowarstwowych modułów PV w niszowej technologii CdTe – amerykańskiemu First Solar.

JinkoSolar, CanadianSolar i First Solar utrzymują ranking na poziomie AAA-A od 2016 r., natomiast Longi Solar w 2014 r. miał jeszcze ranking na poziomie CCC, w roku 2015 wskoczył na poziom B, w kolejnym roku miał ranking A, a od roku 2017 w zestawieniu publikowanym przez „PV Tech” utrzymywał już ranking AA.

„PV Tech” nie upublicznił nazw producentów posiadających gorsze ratingi, informując jedynie, że ocenę A przyznano czterem producentom, a sześciu zostało sklasyfikowano w grupie B. Oznacza to, że ratingi informujące o dobrej lub dostatecznej kondycji finansowej posiada tylko 14 producentów, a pozostali został sklasyfikowani co najwyżej na poziome CCC.

REKLAMA

Finlay Colville z „PV Tech” wskazuje, że przyznanie ratingu poniżej poziomu B wynikało z ograniczonego potencjału produkcyjnego, wolniejszego wzrostu sprzedaży (w segmencie dużych projektów fotowoltaicznych) w stosunku do wzrostu obserwowanego w całej branży lub gorszych wyników finansowych.

O ile pozycja trzech chińskich producentów z najwyższą oceną AA nie może dziwić, ponieważ jest to ścisła czołówka producentów na świecie pod względem wielkości sprzedaży, dodatkowo wspierana przez chińskie rządowe instytucje finansowe oferujące dostęp do taniego kapitału, o tyle warta odnotowania jest pozycja First Solar – sklasyfikowanego przez „PV Tech” w rankingu największych producentów pod względem sprzedaży za 2018 rok na 10. miejscu.

Firma z USA łączy produkcję modułów fotowoltaicznych z dewelopmentem dużych projektów PV, a ostatnio informowała, że w minionym kwartale jej sprzedaż wzrosła o 53 mln dolarów kwartał do kwartału, do poziomu 585 mln dolarów (w całym 2019 r. First Solar chce sprzedać moduły o mocy 5,4-5,6 GW, osiągając marżę rzędu 18,5-19,5 proc.).

Na pierwszym miejscu w rankingu „PV Tech” w zakresie sprzedaży za 2018 rok utrzymał się, w stosunku do rankingu z 2017 roku, JinkoSolar, który sprzedał w ubiegłym roku moduły o mocy ponad 11 GW.

Na drugie miejsce w rankingu „PV Tech” dotyczącym największych producentów modułów PV za 2018 rok awansował JA Solar, a na trzecie miejsce spadła – w stosunku do rankingu za 2017 rok – chińska Trina Solar. Z kolei na czwarte miejsce awansował LONGi Solar, a na miejscu piątym – gorszym niż w roku 2017 – znalazł się Canadian Solar.

Na szóstym miejscu „PV Tech” wymienia natomiast pierwszego producenta spoza Chin – koreańską firmę Hanwha Q-Cells, a na kolejnych miejscach są chińskie Risen Energy, GCL-SI i Talesun.

Ogółem dziesiątka największych producentów modułów fotowoltaicznych, wymieniona przez „PV Tech”, miała odpowiadać za około 60 proc. globalnej sprzedaży modułów PV w roku 2018, która według różnych zestawień przekroczyła 100 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.