To ma być największa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce

To ma być największa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce
Hanwha Q Cells

W przyszłym tygodniu mamy poznać informacje na temat projektu zakładającego budowę wielkiej farmy fotowoltaicznej. Inwestorzy na razie nie informują o szczegółach, zapewniają jednak, że będzie to nie tylko największa tego rodzaju inwestycja w Polsce, ale także w regionie Europy Środkowej.

Budowę wielkich farm fotowoltaicznych w naszym kraju do tej pory ograniczały zasady systemu aukcyjnego, który premiował inwestycje fotowoltaiczne, ale o jednostkowej mocy maksymalnie 1 MW.

Projekty większych farm PV o mocy ponad 1 MW mogły po raz pierwszy zawalczyć o rządowe gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym w aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej, którą Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził w listopadzie 2018 r. Jednak w tej aukcji bezkonkurencyjni okazali się inwestorzy wiatrowi, którzy zgłosili niskie stawki za energię.

REKLAMA

Na rynku fotowoltaicznym słychać jednak coraz częściej o rozwijaniu dużych projektów fotowoltaicznych, z których część będzie można zgłosić do przyszłych aukcji – jeśli takie aukcje zostaną ogłoszone, albo realizować na warunkach stricte rynkowych, opierając model biznesowy na długoterminowych umowach sprzedaży energii.

W tym roku plany budowy ogromnej farmy fotowoltaicznej o mocy 70 MW ogłosił już należący do miliardera Zygmunta Solorza koncern energetyczny Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA. Zadeklarowana moc tej instalacji stanowi około 7 proc. obecnego potencjału fotowoltaiki zainstalowanej w Polsce.

Z kolei ostatnio plany budowy farmy fotowoltaicznej w Mysłowicach, której moc może przekroczyć 40 MW, zasygnalizował Tauron, a duże projekty PV ma szykować też Polska Grupa Energetyczna.  

REKLAMA

Jak dowiedział się portal Gramwzielone.pl, projekt mający skutkować budową największej farmy fotowoltaicznej w kraju – ale także w całej Europie Środkowej – ma przedstawić w przyszłym tygodniu konsorcjum inwestorów z udziałem spółki Neo Investments oraz chińskiego China Sinogy Electric Engineering.

W projekt ma być ponadto zaangażowany szwajcarski fundusz Strategic Swiss Partners, a jego realizację ma wspierać Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Na razie inwestorzy nie zdradzają szczegółów na temat lokalizacji czy mocy planowanej instalacji. Założenia mają zostać podane dopiero podczas prezentacji projektu zaplanowanej na środę 4 września.

Natomiast jak wynika z informacji podanych na stronie Neo Investments, w portfelu warszawskiego funduszu inwestycyjnego jest spółka Energia Przykona Sp. z o.o., która realizuje projekt farmy fotowoltaicznej w powiecie Turek, w pobliżu zamkniętej kopalni Adamów. Inwestycja ma zająć 400 hektarów gruntów przeznaczonych do rekultywacji i osiągnie zainstalowaną moc 200 MW.

W portfelu Neo Investments jest ponadto spółka Neo Energy, która na swojej stronie internetowej chwali się budową i eksploatacją 39 instalacji OZE w Polsce, Hiszpanii, Litwie i Białorusi.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.