Innogy Polska przejęła firmę montującą mikroinstalacje PV

Grupa Innogy Polska sfinalizowała transakcję nabycia pozostałych udziałów i tym samym stała się jedynym udziałowcem w spółce Foton Technik, jednej z wiodących firm na rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce.
W 2016 roku grupa Innogy Polska nabyła 50,4 proc. udziałów spółki Foton Technik z możliwością odkupienia pozostałych udziałów w ciągu kilku lat.
W maju br. roku Innogy Polska uzyskała zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie pełnej kontroli operacyjnej nad spółką. Transakcję nabycia pozostałych 49,6 proc. udziałów od grupy R.Power sfinalizowano w tym miesiącu.
Foton Technik specjalizuje się w dostarczaniu mikroinstalacji fotowoltaicznych dla klientów indywidualnych i małych i średnich przedsiębiorstw i jest jedną z wiodących firm na polskim rynku PV, która od początku tego roku zainstalowała ponad 3,7 tys. systemów PV.
– Foton Technik to obecnie sprawnie funkcjonująca organizacja, skupiająca wysokiej klasy ekspertów, sprzedawców, konsultantów oraz instalatorów systemów fotowoltaicznych, działających w różnych regionach Polski. Jestem przekonany, że spółka posiada wszystkie atuty, aby kontynuować swój dynamiczny wzrost. Pozwoli ona również włączyć do oferty innogy kolejne atrakcyjne cenowo produkty i usługi, wspierające efektywność energetyczną oraz proekologiczne rozwiązania dla naszych obecnych i przyszłych klientów – komentuje Janusz Moroz, członek zarządu ds. handlu innogy Polska.
Za rozwój odnawialnych źródeł energii w grupie Innogy Polska odpowiada spółka innogy Renewables Polska. Do Innogy w Polsce należą farmy wiatrowe o łącznej mocy 242 MW.
Innogy posiada w Polsce 8 farm wiatrowych, które uruchomiono w wygaszonym w połowie 2016 roku systemie zielonych certyfikatów i które znajdują się w Nowym Stawie k. Gdańska, Opalenicy k. Poznania, Krzęcinie i Tychowie w woj. zachodniopomorskim, a także w pobliżu Suwałk, Piecek i Taciewa w północno-wschodniej części kraju.
W wyniku ubiegłorocznej aukcji spółka postawi swoje pierwsze farmy wiatrowe w systemie aukcyjnym. Pierwsza powstanie w Żukowicach na Dolnym Śląsku, a jej moc wyniesie 33 MW, natomiast druga farma wiatrowa o większej mocy 52,2 MW powstanie w Dolicach w woj. zachodniopomorskim.
Do Innogy Polska należy także uruchomiona w tym roku pierwsza farma fotowoltaiczna o mocy 594 kW, która powstała w Nowym Stawie w wyniku skutecznego zgłoszenia oferty w aukcji z czerwca 2017 r. Na instalację składa się 2,2 tys. paneli fotowoltaicznych, które zostały podłączone do falowników o mocy 50 kW każdy, a za pośrednictwem stacji transformatorowej i linii kablowej SN energia płynie do sieci zarządzanej przez Energę Operator.
Innogy obecnie realizuje swoje największe projekty fotowoltaiczne w Australii. W planie jest budowa elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 462 MW. To efekt przejęcia od lokalnego dewelopera Overland Sun Farming portfolio projektów PV, na co Innogy wydało 400 mln euro.
Chodzi o projekty Limondale o mocy 347 MW oraz Hilliston o mocy 115 MW. Na razie wiadomo, że budowa pierwszej z wymienionych farm PV ma być gotowa w połowie 2020 r.
Obecnie Innogy jest także w trakcie budowy farmy fotowoltaicznej, z której energia będzie sprzedawana wyłącznie na rynkowych warunkach, bez publicznych gwarancji i preferencji. Chodzi o projekt o mocy 50 MW realizowany w Hiszpanii.
Wśród pozostałych inwestycji w obszarze fotowoltaiki Innogy wskazuje na przejęcie od dewelopera Primus projektów fotowoltaicznych o całkowitej mocy 50 MW, które są realizowane w Niemczech.
W tym roku Innogy poinformowało ponadto o podjęciu finalnych decyzji inwestycyjnych w zakresie dwóch farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 57 MW, które mają powstać w Kanadzie. Uruchomienie produkcji energii z obu instalacji o mocach 30 MW i 27 MW w południowej części kanadyjskiej prowincji Alberta, w miejscowości Vauxhall, ma nastąpić jeszcze w tym roku.
Podobnie jak inne fotowoltaiczne inwestycje Innogy, także te inwestycje zrealizuje przejęty przez niemiecką grupę wykonawca elektrowni fotowoltaicznych Belectric.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.