PGE i KGHM szykują wielkie inwestycje w fotowoltaikę

PGE i KGHM szykują wielkie inwestycje w fotowoltaikę
PGE

Wczoraj podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy przedstawiciele PGE i KGHM podpisali list intencyjny w sprawie budowy farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 0,5 GW. PGE ocenia, że jest to „najambitniejszy polski projekt OZE”.

Na razie pod budowę farm fotowoltaicznych w ramach wspólnego przedsięwzięcia zidentyfikowano grunty o powierzchni około 400 hektarów. Wykorzystanie takiego terenu umożliwiłoby postawienie elektrowni fotowoltaicznych o mocy około 200 MW, jednak PGE i KGHM mają szukać kolejnych gruntów, aby wybudować wspólnie 500 MW.

PGE zakłada, że obecnie koszt inwestycji w farmy fotowoltaiczne w naszym kraju wynosi do 3 mln zł za 1 MW. W przypadku inwestycji, które planują PGE i KGHM, ich ogromna skala może zaowocować jeszcze niższym, jednostkowym CAPEX-em.

REKLAMA

Jesteśmy świadkami bardzo ważnego wydarzenia na polskim rynku odnawialnych źródeł energii. Dzięki współpracy lidera sektora energetycznego w Polsce oraz potentata na rynku miedzi, jest szansa na powstanie kolejnych elektrowni fotowoltaicznych w ramach naszego szeroko zakrojonego programu PV. Nadrzędnym celem strategicznym tego programu jest zapewnienie Grupie PGE pozycji lidera rozwoju elektrowni fotowoltaicznych w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem projektów dużej skali. Elektrownie PV będą powstawały na gruntach w całym kraju, zarówno tych należących do Grupy, jak i partnerów zewnętrznych, z którymi sukcesywnie nawiązujemy współpracę – mówił wczoraj w Krynicy Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE.

Projekty fotowoltaiczne mają być realizowane przez PGE i KGHM w formule joint venture obejmującej etapy przygotowania, budowy i eksploatacji instalacji PV.

Ostateczny kształt współpracy ma zostać wypracowany w ciągu najbliższych miesięcy. W tym czasie zespół projektowy ma dokonać przeglądu gruntów, typując najlepsze lokalizacje.

Planowane inwestycje mają powstać na terenach należących do KGHM Polska Miedź. Umożliwi to jednemu z największych producentów miedzi i srebra rafinowanego na świecie dokonywanie zakupów energii bezpośrednio od PGE.

KGHM Polska Miedź jest jednym z największych w Polsce odbiorców energii elektrycznej. Każdego roku zużywa jej ponad 2,5 TWh, ustępując pod tym względem jedynie Polskim Kolejom Państwowym.

Jak mówił wczoraj w Krynicy Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM, jednym z celów strategicznych kierowanej przez niego spółki jest zapewnienie już w 2030 roku 50 proc energii elektrycznej ze źródeł własnych, w tym odnawialnych.

REKLAMA

Współpraca, którą planujemy z PGE, pozwoli nam zrealizować jedno z najbardziej ambitnych zadań, jakie w ciągu nadchodzącej dekady staną przed KGHM Polska Miedź. Dołączając do światowych liderów w dziedzinie korzystania z OZE, zapewnimy efektywną kosztowo i przyjazną środowisku energię elektryczną napędzającą nasz biznes – mówił wczoraj w Krynicy Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM.

Póki co na odnawialne źródła energii w grupie KGHM składają się trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy zaledwie 0,3 MW.

Tylko niewiele większy, zainstalowany potencjał w fotowoltaice, wynoszący około 0,6 MW, posiada największy państwowy koncern energetyczny PGE.

To się ma jednak zmienić, a wielkie inwestycje w fotowoltaikę PGE zapowiada już od dłuższego czasu. Przedsięwzięcie realizowane z KGHM wpisuje się w program PGE, którego celem jest osiągnięcie do 2030 r. około 2,5 GW mocy w energetyce słonecznej.

PGE podkreśla, że jej plany w zakresie fotowoltaiki wpisują się ponadto w przygotowany przez Ministerstwo Energii projekt „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.”, który zakłada, że do 2030 r. moc fotowoltaiki w naszym kraju ma wzrosnąć do 10,2 GW, a w 2040 r. – 20,2 GW (obecnie w fotowoltaice mamy około 0,9 GW).

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna, odpowiedzialna za realizację programu PV, jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 14 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych oraz jedną farmę fotowoltaiczną na Górze Żar w powiecie żywieckim.

Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów PGE EO, z uwzględnieniem dodatkowo czterech elektrowni szczytowo-pompowych, wynosi 2188,9 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.