ML System z dotacją z PARP na niemal 17 mln zł

ML System z dotacją z PARP na niemal 17 mln zł
ML System

ML System, czołowy przedstawiciel rynku fotowoltaiki zintegrowanej z budownictwem (BIPV), otrzymał 16,9 mln zł dofinansowania od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Podpisana umowa dotyczy wdrożenia technologii szyb zespolonych z powłoką selektywną.

ML System zakłada, że wdrożenie na rynek nowego produktu zajmie 2,5 roku. Jak podkreśla Dawid Cycoń, prezes ML System, powinno to zaowocować umocnieniem pozycji spółki w branży szkła przeznaczonego dla stolarki i ścian osłonowych budynków, a dodatkowo stworzy możliwości ekspansji w branży mobility.

Nieustannie doskonalimy i dywersyfikujemy naszą ofertę odpowiadając na potrzeby rynku i zrównoważonego budownictwa. Wprowadzenie do sprzedaży szyby nanopowłokowej z pasywną warstwą selektywną pozwoli na dywersyfikację sprzedaży i mocniejsze wejście ML System w branże szkła budowlanego i mobility. Produkt jest efektem własnych prac B+R i przyczyni się do poprawy własności energetycznych budynków i pojazdów. – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

REKLAMA

Umowa z PARP została zawarta w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Łączna wartość projektu to 34,5 mln zł, a wartość kosztów kwalifikowalnych to 28 mln zł.

Dofinansowanie w kwocie 16,9 mln zł zostanie przekazane w formie zaliczki i refundacji.

Przewidywany termin zakończenia projektu, czyli wdrożenie do produkcji szyby zespolonej z powłoką selektywną wykorzystującą nanowarstwę półprzewodnikową, to kwiecień 2022 r.

ML System to lider polskiego rynku fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami.

REKLAMA

Obecnie spółka jest w trakcie budowy fabryki w ramach projektu Quantum Glass, w której mają być produkowane fotowoltaiczne szyby.

Budowa hali produkcyjnej o powierzchni ponad 3,6 tys. m2 ma zakończyć się w tym miesiącu, a kolejnym krokiem będzie zakup urządzeń produkcyjnych. Łączny koszt tej inwestycji, uwzględniający zakup maszyn, szacowany jest na około 44 mln zł.

W pierwszej połowie tego roku ML System wypracował przychody rzędu 42,1 mln zł wobec 41,3 mln wypracowanych w analogicznym okresie ubiegłego roku. EBITDA spółki wyniosła 6,7 mln zł i była wyższa o 0,8 mln zł w stosunku do wypracowanej w pierwszej połowie ub. roku. Natomiast zysk wzrósł z 1,5 mln zł do 2,2 mln zł.

Wcześniej, zgodnie z decyzją akcjonariuszy ML System podjętą podczas walnego zgromadzenia, spółka notowana od ponad roku na Giełdzie Papierów Wartościowych wypłaciła w lipcu br. pierwszą w historii dywidendę w kwocie 1,1 mln zł.

ML System podkreśla w komunikacie na temat wyników za pierwszą połowę 2019 r., że konsekwentnie pracuje nad rozwojem możliwości eksportowych. W pierwszym półroczu br. spółka dostarczyła moduły fotowoltaiczne m.in. do budynku Szpitala University College w Londynie oraz do budynku prywatnego w Szwajcarii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.