Pierwsza polska firma z branży PV w Sunspec Alliance

Pierwsza polska firma z branży PV w Sunspec Alliance
Stilo Energy

Stilo Energy, jako pierwsza polska firma z branży fotowoltaicznej, dołączył do Sunspec Alliance  globalnego zrzeszenia z sektora PV dążącego do stworzenia powszechnych standardów technicznych dla elektrowni słonecznych i inteligentnych sieci rozproszonych. 

Jak informuje Stilo Energy, zastosowanie w instalacjach fotowoltaicznych protokołu komunikacyjnego Sunspec, rozwijanego przez Sunspec Alliance, jest wymagane przez polskich dystrybutorów energii elektrycznej.

Jak czytamy w komunikacie firmy, aspekty technologiczne w fotowoltaice dotyczą nie tylko samych urządzeń i instalacji, ale także tego, w jaki sposób komunikują się one z siecią i to właśnie na tym odcinku pojawia się najwięcej wyzwań.

REKLAMA

Jak komentuje Mirosław Bieliński, prezes Stilo Energy, standaryzacja światowej fotowoltaiki jest głęboko uzasadniona, a zarządzający sieciami energetycznymi coraz częściej podkreślają, że niezbędna będzie możliwość sterowania mocą wyprodukowaną na polskich dachach.

Dlatego już dziś oczekują instalowania urządzeń komunikacyjnych i wystandaryzowanych protokołów, aby w przyszłości móc bardzo szybko włączyć je w system, który będzie przewidywalny i pozwoli na współpracę wielu mikroinstalacji z siecią energetyczną. Protokół komunikacyjny Sunspec, rozwijany przez SunSpec Alliance, jest protokołem otwartym. Instalujemy go w naszych urządzeniach już dziś. Pragniemy bowiem, aby nasze urządzenia idealnie współpracowały z siecią energetyczną przyczyniając się do jej większej stabilności – mówi Mirosław Bieliński.

REKLAMA

– Zróżnicowane podejście do nowinek technologicznych jest doskonale widoczne na stosunkowo niewielkim rynku polskim. Tymczasem zastosowanie standardowych rozwiązań jest kluczem do rozwoju branży i utrzymania cen atrakcyjnych dla klientów – dodaje prezes Stilo Energy.

Sunspec Alliance zrzesza ponad 100 podmiotów z całego świata reprezentujących branżę energii słonecznej i rozproszonej.  Celem Sunspec Alliance jest zmniejszenie kosztów, promowanie innowacji i przyspieszenie rozwoju fotowoltaiki poprzez wypracowanie i przyjęcie wspólnych standardów informacyjnych zapewniających interoperacyjność systemów PV.

Standardy Sunspec dotyczą funkcjonowania elektrowni słonecznych i magazynów energii w inteligentnych sieciach – w tym systemów mieszkaniowych, komercyjnych i na skalę użytkową.

Stilo Energy zapewnia, że znajduje się w pierwszej trójce krajowych firm na rynku mikroinstalacji prosumenckich, a obroty firmy z Trójmiasta w ubiegłym roku wzrosły aż 7-krotnie w porównaniu z obrotami odnotowanymi w roku 2018.  

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.