Styczeń najlepszym miesiącem w historii polskiego rynku fotowoltaicznego

Styczeń najlepszym miesiącem w historii polskiego rynku fotowoltaicznego
EDPR

Polski rynek fotowoltaiczny nie zwalnia. W styczniu, który z reguły nie należał dotąd do najlepszych miesięcy dla sektora PV pod względem wykonywanych instalacji, całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych w naszym kraju, którą odnotowuje PSE, wzrosła aż o 172,9 MW.  To wynik nienotowany dotąd w historii polskiego rynku PV.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne podają, powołując się na dane uzyskane od operatorów sieci dystrybucyjnych, że na koniec stycznia 2020 r. moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wzrosła do 1472,5 MW.

To wyraźny wzrost w stosunku do danych przekazanych przez PSE na koniec grudnia 2019 r., zgodnie z którymi mieliśmy zainstalowane wówczas w fotowoltaice 1299,6 MW.

REKLAMA

Oznacza to, że styczeń był najlepszym miesiącem w historii polskiego rynku fotowoltaicznego pod względem wzrostu zainstalowanych mocy (trzeba jednak brać pod uwagę, że dane od operatorów mogą być raportowane z pewnym opóźnieniem).

W ubiegłym roku w Polsce zainstalowano systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 830 MW.

REKLAMA

Moc nowych elektrowni fotowoltaicznych w Polsce w zestawieniu publikowanym przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne w grudniu zwiększyła się do 113,9 MW. Miesiąc wcześniej odnotowany przez PSE wzrost wyniósł 86,7 MW.

W ubiegłym roku w skali miesiąca w Polsce przyłączano do sieci w fotowoltaice średnio 69 MW.

Największy, ubiegłoroczny wzrost zainstalowanych systemów PV w skali miesiąca PSE odnotowały lipcu – wyniósł 116,1 MW, co mogło wynikać z opóźnienia w raportowaniu danych za czerwiec, który był ostatnim miesiącem na uruchomienie farm fotowoltaicznych objętych wsparciem w wyniku aukcji z czerwca 2017 r.

Rok wcześniej, na koniec 2018 r. moc wszystkich instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju wynosiła 471,4 MW, co oznaczało wzrost o 213,4 MW w porównaniu z końcem 2017 roku oraz o 302,9 MW w porównaniu z końcem roku 2016.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.