Ukraina szykuje retroaktywne cięcia taryf za energię z fotowoltaiki

Ukraina szykuje retroaktywne cięcia taryf za energię z fotowoltaiki
Activ Solar

Boom inwestycyjny, który widać w ukraińskiej fotowoltaice, wkrótce może zostać wyhamowany. Ukraina szykuje się bowiem na przejście z systemu taryf gwarantowanych na system aukcji, a ponadto ukraiński rząd zaproponował inwestorom, którzy już wybudowali swoje instalacje i korzystają z przyznanych wcześniej, atrakcyjnych stawek za energię ich obniżenie. Jeśli inwestorzy przystaną na warunki Kijowa, redukcja taryf ma być mniejsza.

Z danych rządowej, ukraińskiej agencji energetycznej (SAEE) wynika, że w ubiegłym roku na Ukrainie powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy aż 3,78 GW. W efekcie Ukraina była trzecim po Hiszpanii i Niemczech największym rynkiem PV w Europie pod względem wykonanych inwestycji.

W sumie w ubiegłym roku potencjał odnawialnych źródeł energii na Ukrainie miał wzrosnąć o 4,5 GW, a na koniec 2019 r. całkowity potencjał OZE w tym kraju zwiększył się trzykrotnie, do poziomu 6,8 GW.

REKLAMA

Notowany ostatnio dynamiczny rozwój ukraińskiego sektora fotowoltaicznego to przede wszystkim efekt atrakcyjnych stawek za sprzedaż energii, które oferują inwestorom ukraińskie władze.

Stawki przyznawane przez Kijów za produkcję energii z naziemnych farm fotowoltaicznych wynoszą obecnie około 0,15 EUR/kWh i należą do najatrakcyjniejszych w Europie, rekompensując inwestorom wysokie koszty finansowania czy ryzyko polityczne i gospodarcze (stawki są podane w euro, co niweluje ryzyko kursowe).

Współpraca albo sądy

Teraz jednak rząd w Kijowie zapowiedział retroaktywne cięcia taryf przyznanych inwestorom, którzy wybudowali na Ukrainie elektrownie fotowoltaiczne. Powodem ma być rosnący deficyt na rachunku rządowej agencji, która jest odpowiedzialna za rozliczanie wypłat dla producentów zielonej energii. Według Kyiv Post deficyt w tym roku może wzrosnąć do 19 mld hrywien, czyli do około 2,9 mld zł.

Początkowo rząd Ukrainy zaproponował redukcję taryf dla wybudowanych dotąd elektrowni fotowoltaicznych o 10 proc., a dla elektrowni mających powstać w tym roku – o 15 proc.

Mniejszą redukcję gwarantowanych stawek przewidziano dla istniejących farm wiatrowych (5 proc.) i wybudowanych w 2020 roku (7,5 proc.).

REKLAMA

Później jednak Kijów zmienił zdanie, proponując większe cięcia. Pod koniec lutego zaproponowano cięcia taryf dla elektrowni fotowoltaicznych, w zależności od ich wielkości, o 15-25 proc.

Jednocześnie ukraińskie władze miały zaproponować inwestorom w przypadku, gdy zgodzą się na współpracę z Kijowem, alternatywę w postaci niższej, jednorazowej redukcji – wynoszącej w przypadku fotowoltaiki 12,5 proc., a w przypadku wiatru – 5 proc.

Jeśli inwestorzy nie przystaną na warunki Kijowa, grozi to procesami i pogorszeniem się ogólnego klimatu do inwestycji na Ukrainie, a w przypadku zagranicznych firm, które zainwestowały na ukraińskim rynku PV, realne są procesy w międzynarodowych sądach arbitrażowych i będące ich efektem odszkodowania.

Taka sytuacja ma obecnie miejsce w Hiszpanii, gdzie tamtejszy rząd zdecydował się wcześniej na podobne, retroaktywne cięcia taryf przyznanych inwestorom na rynku OZE.

Oprócz planowanych cieć taryf ukraińskie władze mają dążyć do kolejnej niekorzystnej zmiany. Chodzi o wprowadzenie obowiązku przyłączenia do sieci jeszcze przed przyznaniem inwestorowi gwarancji sprzedaży energii.

Kolejna zmiana, która ma czekać ukraiński rynek OZE już w tym roku, to przejście z systemu taryfy gwarantowanej na system aukcyjny, w którym inwestorzy będą musieli konkurować o publiczne gwarancje sprzedaży energii, oferując możliwie niskie stawki za energię.

Perspektywa przejścia na nowy, potencjalnie mniej atrakcyjny system, była zresztą jednym z czynników, które napędziły inwestycje w PV na rynku ukirańskim w 2019 roku. Inwestorzy spieszyli się z oddawaniem do użytku swoich instalacji, aby załapać się jeszcze na system taryf.

Mniejsze instalacje o jednostkowej mocy do 100 kW na Ukrainie są objęte net-meteringiem. Łączny potencjał elektrowni PV w tym segmencie na koniec września 2019 roku wynosił 350 MW, a do tego czasu domową fotowoltaikę miało zainstalować około 70 tys. ukraińskich gospodarstw domowych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.