Chińczycy wprowadzają panele fotowoltaiczne o rekordowej mocy

Chińczycy wprowadzają panele fotowoltaiczne o rekordowej mocy
Risen Energy

Producent paneli fotowoltaicznych Risen Energy poinformował o rozpoczęciu realizacji zamówień na moduły o jednostkowej mocy wynoszącej aż 500 Wp. Zastosowanie takich modułów w elektrowniach fotowoltaicznych ma znacząco zredukować koszt inwestycji i wytwarzanej energii w porównaniu do instalacji wykonanych na modułach o przeciętnej mocy.

Wprowadzenie na rynek modułów o mocy wynoszącej przynajmniej 500 Wp Risen Energy zapowiedział pod koniec ubiegłego roku.

Panele fotowoltaiczne o rekordowej mocy mają być wytwarzane z zastosowaniem technologii ogniw połówkowych (half-cut), składają się z 50 ogniw, w których zastosowano płytki klasy M12 o długości boku 21 cm, czyli o kilka centymetrów dłuższym niż w ogniwach stosowanych dotychczas w najpopularniejszych modułach – ogniwach klasy M2 o długości boku 15,6 cm czy klasy M4 o długości boku 16,6 cm.

REKLAMA

Sprawność modułu fotowoltaicznego o rekordowej mocy pokazanego przez Risen Energy w grudniu ubiegłego roku ma wynosić 20,2 proc.

Teraz chiński producent ogłosił zdobycie pierwszego kontraktu na moduły o jednostkowej mocy 500 Wp, które złożą się na elektrownię fotowoltaiczną o mocy 20 MW mającą powstać w Malezji.

Risen Energy zapewnia, że zastosowanie modułów o tak dużej mocy powinno przełożyć się na obniżenie kosztów elektrowni fotowoltaicznych – po stronie elementów tzw. Balance of System – średnio o 9,6 proc. – w porównaniu do instalacji wykonanych z użyciem modułów o przeciętnej mocy.

REKLAMA

Niższe koszty CAPEX mają natomiast przełożyć się na niższe koszty wytwarzania energii w ujęciu Levelised Cost of Electricity średnio o 6 procent.

Kolejna granica 600 Wp

Zapowiadając w grudniu rozpoczęcie produkcji modułów o mocy +500 Wp, Risen Energy zapewnił, że może wdrożyć do produkcji moduły o mocy sięgającej nawet 600 Wp, a jeśli zostanie w nich dodatkowo zastosowana technologia ogniw typu n, wówczas realne ma być osiągnięcie mocy wynoszącej 625 Wp.

Chiński producent pokazał również w grudniu, jak wówczas zapewniał, jedyny moduł łączący technologię heterojunction (HJT) i ogniw połówkowych, którego moc wynosi 440 Wp i którego sprawność ma sięgać średnio nawet 21,6 proc.

Chiński producent ma już na koncie dostawy pierwszych modułów fotowoltaicznych na farmy fotowoltaiczne w Polsce, dla których Risen miał dostarczyć w ubiegłym roku m.in. monokrystaliczne moduły o jednostkowej mocy 300 W, a także moduły polikrystaliczne o mocy 330 W.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.