Deweloper farm fotowoltaicznych ze stratą za 2019

Deweloper farm fotowoltaicznych ze stratą za 2019
Photon Energy

Notowana na giełdzie NewConnect spółka Photon Energy odnotowała w ubiegłym roku wyraźny wzrost przychodów, jednak rok 2019 zakończyła stratą. Podstawowa działalność firmy polega na budowie i eksploatacji farm fotowoltaicznych. Firma świadczy też usługi serwisowania elektrowni PV należących do innych inwestorów.

Od powstania w 2008 r. Photon Energy zbudował i oddał do użytku elektrownie słoneczne o łącznej mocy ponad 80 MWp, z czego 57,1 MWp należy do jej portfela. Ponadto firma zapewnia obsługę i utrzymanie ruchu instalacji o łącznej mocy ponad 300 MWp.

W 2019 roku Photon Energy odnotował wzrost przychodów o niemal 10 mln euro – z 20,25 mln euro w roku 2018 do 30,15 mln euro.

REKLAMA

Mimo wyższych przychodów w 2019 r. zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) nieznacznie spadł rok do roku – o 2,5 proc. do 7,942 mln euro, co ma wynikać ze zwiększonych wydatków na rozbudowę zespołu i inwestycji w nowe projekty.

Spółka w ubiegłym roku odnotowała stratę netto w wysokości 726 tys. euro, podczas gdy rok wcześniej wypracowała zysk netto w wysokości 510 tys. euro.

W naszym kraju firma podpisała w ubiegłym roku umowę o wartości 3,4 mln zł z koszalińskim przedsiębiorstwem wodociągowym na budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 950 kWp
w oczyszczalni ścieków w Jamnie. W tym projekcie Photon będzie współpracować z firmą RenCraft.

Działalność inwestycyjna spółki, która powstała w Czechach, a później przeniosła swoją siedzibę do Holandii, skupia się obecnie na rynku węgierskim.

Dzięki uruchomieniu w 2019 r. elektrowni fotowoltaicznych o mocy 20,1 MWp w sześciu lokalizacjach na Węgrzech i podłączeniu do sieci kolejnych 5,4 MWp w marcu 2020 r., łączna moc 46 farm solarnych znajdujących się w tym kraju wzrosła do 31,5 MWp, a globalnie do 51,7 MWp. Spółka zabezpieczyła długoterminowe finansowanie na 15 lat dla projektów w ramach umowy z bankiem K&H.

Zrealizowane na Węgrzech elektrownie PV zostały objęte taryfą gwarantowaną wynoszącą 32,59 HUF/kWh, czyli około 0,42 PLN/MWh. Taka taryfa ma przysługiwać aż przez 25 lat.

W 2019 r. Photon Energy rozszerzył zakres świadczonych usług O&M o 41,6 MWp, czyli o 21,2 proc. rok do roku, do 275 MWp. Aktualna, łączna moc obsługiwanego portfela przy uwzględnieniu 33 MWp dodanych w pierwszym kwartale 2020 r. wynosi ponad 308 MWp.

REKLAMA

Firma jest aktywna ponadto na rynku australijskim, gdzie w ubiegłym roku zrealizowała m.in. projekt dla ALDI Stores Australia polegający na wybudowaniu 31 instalacji dachowych o łącznej mocy 4,6 MWp w 31 sklepach i centrum dystrybucji w stanach Nowa Południowa Walia i Queensland.

Photon Energy wygrał także przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie zintegrowanego systemu solarnego o mocy 1,2 MWp oraz rozwiązania do magazynowania energii o pojemności ponad 3,2 MWh na wyspie Lord Howe wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ponadto spółka zakończyła dwa z pięciu projektów o skali przemysłowej realizowanych wspólnie z Canadian Solar w formule joint ventures, czego efektem był wzrost zysku o 4,32 mln euro.

W Australii Photon Energy pozostaje zaangażowany w rozwój czterech dalszych, wielkoskalowych projektów fotowoltaicznych o docelowej mocy 738 MWp.

Z kolei w marcu tego roku firma wygrała przetarg na zaprojektowanie i zbudowanie off-gridowej elektrowni słonecznej o mocy 3 MWp w miejscowości Wodonga w australijskim stanie Wiktoria.

Elektrownia fotowoltaiczna zdolna do pracy poza siecią będzie zasilać oczyszczalnię ścieków obsługiwaną przez regionalne przedsiębiorstwo wodociągowe North East Water. Wartość kontraktu wynosi 4,1 mln euro.

W Australii Photon Energy zainwestował ostatnio w firmę RayGen Resources rozwijającą autorską technologię określaną jako PV Ultra i dotyczącą produkcji energii z wykorzystaniem umieszczonych na wieżach modułów fotowoltaicznych oraz luster nakierowujacych na nie promienie słoneczne. Na miejscu wytwarzana jest nie tylko energia elektryczna, ale również cieplna.

Więcej o tej technologii w artykule: Photon inwestuje w fotowoltaiczną kogenerację. Jak to działa?

redakcja @gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.