Photon inwestuje w fotowoltaiczną kogenerację. Jak to działa?

Photon inwestuje w fotowoltaiczną kogenerację. Jak to działa?
RayGen

Notowana na polskiej giełdzie oraz mająca już na koncie instalacje fotowoltaiczne zrealizowane w naszym kraju spółka Photon Energy zainwestowała w australijską firmę rozwijającą autorskie technoogie produkcji energii elektrycznej i cieplnej z fotowoltaiki oraz magazynowania nadwyżek energii elektrycznej.

Photon Energy przejął mniejszościowy pakiet akcji RayGen Resources – australijskiej firmy rozwijającej autorską technologię określaną jako PV Ultra i dotyczącą produkcji energii z wykorzystaniem umieszczonych na wieżach modułów fotowoltaicznych oraz nakierowujacych na nie promienie słoneczne luster. Na miejscu wytwarzana jest nie tylko energia elektryczna, ale również cieplna.

RayGen obok systemu PV Ultra oferuje także technologię magazynowania energii w ramach systemu Thermal Hydro.

REKLAMA

Wykorzystując zdolność systemu PV Ultra do kogeneracji energii elektrycznej i ciepła, system Thermal Hydro magazynuje energię cieplną w dwóch izolowanych zbiornikach wodnych z różnicą temperatur 90 st. C. RayGen dostosował technologię magazynowania ciepła – stosowaną szeroko w północnoeuropejskich systemach ciepłowniczych –  do magazynowania energii elektrycznej. W razie potrzeby moc jest przekazywana przez napędzany termicznie silnik ORC (Organic Rankine Cycle).

Pierwsza instalacja PV Ultra powstała już w 2015 roku w Newbridge w australijskim stanie Wiktoria. Jej moc elektryczna wynosi 200 kWe, składa się na nią 56 luster, a promienie słoneczne są zamieniane w energię elektryczną za pomocą umieszczonych na wieży wysokowydajnych ogniw fotowoltaicznych, których sprawność sięga 38 proc. i które są dodatkowo chłodzone z wykorzystaniem technologii opracowanej przez RayGen.

Tego rodzaju ogniwa, wykonane z arsenku galu, są wykorzystywane także przez przemysł kosmiczny, a ich sprawność można zwiększyć nawet do 60 proc. Australijska firma wykonuje je we własnym zakładzie w Melbourne, którego zdolności produkcyjne mają pozwalać na wytworzenie w skali roku ogniw o mocy 25 MW(AC).

RayGen ma już na koncie sprzedaż większych projektów o mocy 1 MW(AC) / 3 MW w kogenracji, które zrealizowano m.in. w Chinach.

Firma zawarła niedawno z Australijską Agencją Energii Odnawialnej (ARENA) umowę finansowania kwotą 3 mln AUD procesu przeprowadzenia technicznego i komercyjnego studium wykonalności kolejnego projektu.

Cel to budowa w Carwarp w Wiktorii instalacji mogącej pracować z mocą do 4 MW, a parametry magazynu energii mają wynieść 3 MW/50 MWh (17 godzin). Instalacja ma zostać oddana do użytku w 2021 roku.

REKLAMA

RayGen przekonuje, że koszt gromadzenia energii, który może zostać osiągnięty w tej instalacji, będzie o połowę niższy od kosztu gromadzenia energii w bateryjnych magazynach. Instalacja ma pracować ze sprawnością tzw. round trip efficiency na poziomie 70 proc.

Georg Hotar, CEO Photon Energy, informuje, że inwestycja w RayGen jest pierwszym krokiem jego firmy w kierunku wytwarzania urządzeń z zakresu energetyki słonecznej.

– Eliminacja przerw w dostawcie energii słonecznej oraz jej 24-godzinna dostępność po konkurencyjnych kosztach sieciowych jest swego rodzaju „świętym gralem” w branży PV, a RayGen to oferuje. Dzięki partnerstwu będziemy mogli zaoferować szeroki wachlarz rozwiązań PV przyłączanych  do sieci dystrybucyjnej, jak też w odległych lokalizacjach, poza zasięgiem sieci, np. na wyspach. Współpraca z zespołem RayGen daje szansę przesuwania obecnych granic w branży energii słonecznej – komenutuje Georg Hotar, CEO Photon Energy.

Photon Energy jest już obecny w Australii i rozwija tam projekty naziemnych elektrowni PV.

Michael Gartner, dyrektor zarządzający Photon Energy Australia, przekonuje, że technologia firmy RayGen jest jak dotąd najbardziej wydajnym narzędziem konwersji energii słonecznej w energię elektryczną.

– Łącząc wysokosprawne wytwarzanie energii fotowoltaicznej z absorpcją i magazynowaniem ciepła, osiąga najwyższą gęstość energii spośród wszystkich dostępnych obecnie technologii solarnych. Technologia RayGen stanowi ogromny krok naprzód, zapewniając efektywny koszt podstawowy, inercję i moc na żądanie – komentuje Michael Gartner, dyrektor zarządzający Photon Energy Australia.

redakcja @gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.