PSE: Fotowoltaika pomoże polskiej energetyce przetrwać lato

PSE: Fotowoltaika pomoże polskiej energetyce przetrwać lato
Solar Global

Reuters napisał o spodziewanych problemach polskich elektrowni w okresie letnim. Powołując się na opinię PSE, agencja informacyjna zauważa, że w utrzymaniu odpowiednich mocy naszemu systemowi elektroenergetycznemu pomoże wzrost zainstalowanych mocy w fotowoltaice.

Obecnie zainstalowana moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce sięga już około 1,7 GW, a w lecie powinna wzrosnąć do ok. 2 GW. Taka jest prognoza Polskich Sieci Elektroenergetycznych, na którą powołuje się Reuters.

Agencja informacyjna podkreśla, że taka moc elektrowni fotowoltaicznych pomoże w zaspokojeniu zapotrzebowania na energię w okresie letnim, kiedy część polskich elektrowni węglowych może mieć problem z normalnym funkcjonowaniem na skutek suszy i niewystarczających zasobów wody.

REKLAMA

Reuters podkreśla, że większość energii w Polsce jest produkowana w blokach węglowych. W części z nich do chłodzenia jest wykorzystywana woda pochodząca z rzek.

Polska przygotowuje się do największej suszy od lat, a ponieważ kopalnie i energetyka są ogromnymi konsumentami wody, powstają pytania o zdolność do zapewnienia dostaw energii. Upały, susza i nieplanowane przestoje elektrowni już w przeszłości prowadziły do problemów z generacją – zauważa Reuters.

REKLAMA

W informacji przesłanej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, na którą powołuje się Reuters, czytamy, że o ile obecnie występująca w kraju sytuacja hydrologiczna nie ogranicza zdolności do wytwarzania energii przez konwencjonalne elektrownie, o tyle PSE przyznaje, że tegoroczne lato będzie „wyjątkowe”.

PSE podkreśla w tym kontekście wzrost zainstalowanego potencjału fotowoltaiki w Polsce, który w okresie letnim powinien wynieść około 2 GW.

Fotowoltaika jest bardzo wygodna dla systemu, ponieważ produkuje energię w czasie, kiedy jest to najbardziej potrzebne, czyli w ciągu dnia, kiedy występuje najwyższa temperatura i kiedy klimatyzatory pracują z pełną mocą – czytamy w odpowiedzi krajowego operatora systemu elektroenergetycznego, którą cytuje Reuters.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.