Polskie firmy angażują się w inicjatywę europejskiego sektora PV

Polskie firmy angażują się w inicjatywę europejskiego sektora PV
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Firmy i instytucje związane z europejskim sektorem fotowoltaicznym zainicjowały akcję Solar Europe Now, której celem jest budowa europejskiego przemysłu PV.

Autorzy inicjatywy skupiającej europejski sektor fotowoltaiczny podkreślają, że o ile w ostatnich latach globalny rynek PV rósł w szybkim tempie, w Europie nie doprowadziło to do wzrostu potencjału produkcyjnego paneli fotowoltaicznych i ich komponentów.

W raporcie Solar Europe Now podkreśla się, że o ile jeszcze w 2007 roku Europa odpowiadała za 30 proc. globalnej produkcji modułów, to dziesięć lat później jej udział wynosił już tylko 3 proc. Obecnie około 2/3 globalnej produkcji znajduje się w Chinach.

REKLAMA

Autorzy raportu zapewniają, że mimo przewag, z których korzystają chińscy producenci, w Europie nadal możliwa jest budowa przemysłu produkującego ogniwa i moduły fotowoltaiczne, dzięki któremu może powstać w całym łańcuchu dostaw ponad 100 tys. miejsc pracy.

– Notowany ostatnio spadek kosztów produkcji modułów w połączeniu z dużym wzrostem zapotrzebowania powinien skutkować powrotem fabryk fotowoltaicznych do Europy – przekonują twórcy inicjatywy Solar Europe Now.

Zdaniem autorów raportu, odpowiednią efektywność kosztową, pozwalającą na konkurowanie z producentami z Azji, powinna zapewnić skala produkcji na poziomie 5-10 GW ogniw i modułów rocznie.

REKLAMA

Wśród uczestników projektu są polscy producenci modułów fotowoltaicznych Bruk-Bet Solar, Hanplast, X-Disc, ML System oraz Saule Technologies.

W inicjatywę zaangażowały się też Politechnika Warszawska oraz Instytut Energetyki Odnawialnej.

Prezes IEO Grzegorz Wiśniewski ocenia, że obecnie otwiera się możliwość współpracy naukowej, technologicznej i przemysłowej takich krajów jak Francja, Niemcy czy Polska. Jak zaznacza, nasz kraj utrzymał własne zdolności wytwórcze w zakresie modułów PV i ma kompetencje naukowe w zakresie rozwoju i urzeczywistnienia koncepcji fotowoltaicznych „GigaFactories”.

– Aby ułatwić współpracę i finansowanie, koalicja wskazuje, że Unia Europejska powinna uznać sektor fotowoltaiczny za strategiczny łańcuch wartości i uwzględnić go w ramach Important Projects of Common European Interest (IPCEI) – projektów wspólnego europejskiego zainteresowania – informuje Grzegorz Wiśniewski.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.