PGE poszuka optymalnych rozwiązań w fotowoltaice

PGE poszuka optymalnych rozwiązań w fotowoltaice
PGE Energia Odnawialna

W należącym do PGE Energia Odnawialna laboratorium fotowoltaicznym w Siedlcach rozpoczęły się dwuletnie badania, których celem jest pozyskanie szczegółowych danych na temat pracy różnego typu paneli słonecznych. Do 2030 r. PGE chce uruchomić elektrownie fotowoltaiczne o mocy 2,5 GW.

Pozwoli to na wybór optymalnego rozwiązania podczas realizacji programu fotowoltaicznego Grupy Kapitałowej PGE – mówi Paweł Mazurkiewicz, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna.

PGE Energia Odnawialna uruchomiła laboratorium fotowoltaiczne w Siedlcach o mocy 100 kW pod koniec czerwca 2019 r. W kolejnych miesiącach spółka doposażyła je o kolejne urządzenia umożliwiające przeprowadzenie bardziej skomplikowanych badań.

REKLAMA

W laboratorium znajdują się 24 stoły z modułami PV o łącznych mocach 3-5 kW. Zostały one podzielone na 8 grup o różnych właściwościach technologicznych. Dzięki zamontowanym w laboratorium inklinometrom do zdalnego odczytu kąta nachylenia paneli względem słońca, 14 czujnikom temperatury oraz pyranometrowi służącemu do pomiaru promieniowania słonecznego, możliwe jests przeprowadzenie pomiarów z wyższą dokładnością.

Opierając się o zainstalowany w Siedlcach system wizualizacji, gromadzenia danych i raportowania PGE EO chce porównywać zestawy bateryjne, panele polikrystaliczne, monokrystaliczne i cienkowarstwowe, mikroinwertery oraz optymizery.

REKLAMA

Zgodnie z umową podpisaną z wykonawcą, firmą Elhouse, w ramach dwuletnich badań przygotuje ona 24 raporty miesięczne, raport roczny praz sprawozdanie podsumowujące całe przedsięwzięcie.

Zdobyta wiedza pozwoli PGE Energia Odnawialna odpowiednio realizować inwestycje w ramach Programu PV Grupy Kapitałowej PGE. Zakłada on osiągnięcie do 2030 r. ok. 2,5 GW mocy z energii słonecznej i zapewnienie Grupie pozycji lidera rozwoju energetyki fotowoltaicznej w Polsce.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 15 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną, której moc wynosi 0,6 MW i która znajduje się na Górze Żar w powiecie żywieckim. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi blisko 2212 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.