Bardzo niska cena energii z fotowoltaiki w Albanii

Bardzo niska cena energii z fotowoltaiki w Albanii
Voltalia

Władze Albanii rozstrzygnęły aukcję, przyznając gwarancje ceny energii inwestorowi planującemu budowę dużej elektrowni fotowoltaicznej. Zaoferowana przez niego cena należy do najniższych w Europie.

Rząd Albanii ogłosił wyniki aukcji dedykowanej fotowoltaice, w wyniku której przyznano gwarancje sprzedaży energii z elektorwni fotowoltaicznej o docelowej mocy 140 MW, która ma powstać w przybrzeżnym regionie Karavasta.

Rządowe gwarancje sprzedaży energii uzyskał francuski deweloper Voltalia, który zaoferował najniższą cenę energii wynoszącą jedynie 24,89 EUR/MWh.

REKLAMA

Gwarancja sprzedaży energii w systemie aukcyjnym ma objąć jednak tylko połowę planowanej generacji. Francuski inwestor zdedycodował się na sprzedaż pozostałej energii na rynku, poza rządowym mechanizmem wsparcia.

Cena zaoferowana przez Voltalię jest o ponad połowę niższa od maksymalnej ceny, którą można było zgłosić i która została określona przez albańskie władze na 55 EUR/MWh. Jest to również cena niższa o około połowę od cen zaoferowanych w ostatnich aukcjach dla naziemnej fotowoltaiki, które odbyły się w Niemczech czy we Francji.

REKLAMA

Była to już druga aukcja dla fotowoltaiki w Albanii. Poprzednia odbyła się pod koniec 2018 roku. Wówczas wsparciem objęto instalację o mocy 100 MW, z której połowa energii będzie sprzedawana po gwarantowanej na 15 lat cenie 59,9 EUR/MWh. Tę aukcję wygrał indyjski inwestor India Power Corporation Limited, który określił koszt inwestycji na 70 mln euro.

Inwestycje w OZE w Albanii wspiera od kilku lat Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Kierujący odziałem EBOiR w regionie EMEA Harry Boyd-Carpenter komentuje, że wyniki albańskiej aukcji pokazują „siłę rynku”. – Jeśli przeprowdzisz dobrze zaprojektowaną aukcję, wtedy prywatny sektor może zaoferować dobra publiczne na fantastycznie konkurencyjnych warunkach – komentuje dyrektor w EBOiR.  

Dla francuskiego inwestora projekt w Albanii jest częścią planu zakładającego podwojenie zainstalowanego potencjału OZE do ponad 1 GW na koniec 2020 oraz postawienia kolejnych 1,6 GW do roku 2023.

Jak dotąd najniższą cenę energii w aukcjach dla fotowoltaiki organizowanych w Europie zapewnił sobie inny francuski deweloper Akuo Energy, który w ubiegłorocznej aukcji w Portugalii zgłosił cenę za energię z planowanej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 150 MW wynoszącą jedynie 14,76 euro/MWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.