Największa elektrownia fotowoltaiczna na Wyspach bliżej realizacji

Największa elektrownia fotowoltaiczna na Wyspach bliżej realizacji
SMA

Deweloperzy rozwijający projekt ogromnej elektrowni fotowoltaicznej w hrabstwie Kent, uzyskali zgodę brytyjskiego rządu, która jest wymagana przy tak ogromnych inwestycjach.

Wielka farma fotowoltaiczna Cleve Hill Solar Farm ma powstać w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii – w bezpośrednim sąsiedztwie infrastruktury, którą na ląd przesyłana jest energia z wielkiej morskiej farmy wiatrowej London Array.

Za inwestycją stoi konsorcjum utworzone przez deweloperów Wirsol i Hive Energy.

REKLAMA

Projekt z uwagi na swoją ogromną skalę został zakwalifkowany, jako pierwsza inwestycja fotowoltaiczna, przez brytyjskie władze do strategicznych inwestycji infrastrukturalnych (Nationally Significant Infrastructure Projects), których realizacja wymaga zgody rządu w Londynie, tzw. Development Consent Order.

Inwestycja w farmę złożoną z 880 tys. paneli fotowoltaicznych oraz wielkiego magazynu energii o pojemności 700 MWh, której koszt jest szacowany na 450 mln funtów, jest w przygotowaniu już od kilku lat, a obecnie inwestorzy zakładają, że rozpoczęcie produkcji energii będzie mogło nastąpić w roku 2022.

REKLAMA

Ponieważ obecnie Wielka Brytania nie planuje aukcji dla elektrowni fotowoltaicznych, ta inwestycja powinna zostać zrealizowana w oparciu o warunki rynkowe i nie może liczyć na rządowe subsydia czy gwarancje jeśli chodzi o cenę sprzedawanej energii.

Po uruchomieniu będzie to jedna z największych farm fotowoltaicznych w Europie, a jednocześnie największa, która została zrealizowana od razu z magazynem energii.

Obecnie największa elektrownia fotowoltaiczna w Europie znajduje się w hiszpańskim regionie Estremadura. Realizację projektu o mocy aż 500 MW sfinalizował tam w tym roku hiszpański koncern energetyczny Iberdrola.

Na koniec kwietnia 2020 r. zainstalowany potencjał fotowoltaiki w Wielkiej Brytanii wyniósł 13,49 GW, co jest trzecim najlepszym wynikiem w Europie (więcej elektrowni PV mają tylko Niemcy i Włosi). Jednak od kwietnia 2019 r. moc brytyjskich elektrowni PV zwiększyła się tylko o 195 MW. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.