Aberdeen refinansuje zakup projektów fotowoltaicznych w Polsce

Aberdeen refinansuje zakup projektów fotowoltaicznych w Polsce
Sun Investment Group

Fundusz Aberdeen Standard Investments należy do największych inwestorów na polskim rynku fotowoltaicznym. Teraz wywodzący się ze Szkocji inwestor refinansował część projektów PV zakupionych w naszym kraju.

Aberdeen Standard Investments sfinalizował refinansowanie nabycia projektów elektrowni fotowoltaicznych o mocy 54,8 MW zlokalizowanych w naszym kraju.

Refinansowanie zostało udzielone przez konsorcjum banków z udziałem Erste Group Bank AG oraz ING Bank Śląski S.A. Przy transakcji doradzała kancelaria Dentons.

REKLAMA

Szkocki fundusz w ubiegłym roku sfinalizował przejęcia trzech sporych pakietów projektów fotowoltaicznych, na które składają się instalacje o jednostkowej mocy do 1 MW posiadające gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym.

Aberdeen zakupił część projektów rozwijanych przez dewelopera R.Power. Transakcja objęła przedaż 100 proc. udziałów w spółkach celowych realizujących projekty 47 naziemnych farm PV o łącznej mocy 45,5 MW. Wszystkie posiadają gwarancje sprzedaży w systemie aukcyjnym i mają produkować w skali roku w sumie około 48 GWh energii elektrycznej. 

REKLAMA

Wcześniej szkocki fundusz kupił też projekty od dwóch działających na naszym rynku deweloperów, którzy wywodzą się z Litwy – Green Genius oraz Sun Investment Group.

W pierwszym przypadku chodziło o 49 projektów o łącznej mocy 45,4 MW, zlokalizowanych głównie w zachodniej części kraju, które posiadają 15-letnie gwarancje sprzedaży energii dzięki wygraniu dwóch pierwszych aukcji dla projektów o jednostkowej mocy do 1 MW, które Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził w grudniu 2016 r. i czerwcu 2017 r.

Natomiast transakcja z Sun Investment Group, w wyniku której Aberdeen Standard Investments powiększył portfel farm fotowoltaicznych w Polsce, objęła 43 farmy fotowoltaiczne o całkowitej mocy 42,37 MW. Moc każdego projektu nie przekracza 1 MW i każdy ma 15-letnie gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym po cenach zaoferowanych w aukcjach z 2016 i 2017 r.

Szkoci przejęli też projekty o łącznej mocy 55 MW zrealizowane w naszym kraju dzięki dotychczasowym aukcjom przez dewelopera ReneSola.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.