Zamówienie z Norwegii na polskie moduły PV z powłoką kwantową

Zamówienie z Norwegii na polskie moduły PV z powłoką kwantową
ML System

ML System otrzymał zamówienie na dostawę do centrum turystycznego w norweskim Dalsnibba paneli fotowoltaicznych z powłoką z kropek kwantowych. Trafią one na przeszkloną elewację budynku położonego na wysokości aż 1500 metrów nad poziomem morza.

Inwestycja w norweskim Dalsniba będzie jedną z pierwszych, gdzie wykorzystane zostaną innowacyjne moduły z powłoką kwantową od ML System. Szyby z powłoką kwantową zostały wcześniej zainstalowane na części biurowej nowej fabryki firmy w Zaczerniu koło Rzeszowa.

Jak podkreśla ML System, w przypadku zamówienia otrzymanego z Norwegii, ze względu na przeznaczenie budynku, podstawowym wymogiem była wysoka przezierność szkła.

REKLAMA

Jak tłumaczy ML System, kropki kwantowe to małe półprzewodniki o rozmiarach rzędu kilku, kilkudziesięciu nanometrów, zdolne do pochłaniania i emitowania promieniowania elektromagnetycznego. – Dzięki temu okno staje się elektrownią, pozostając całkowicie bezpieczne w użytkowaniu i przezierne, zapewniając dodatkowo izolację termiczną – zapewnia polska firma.

Dawid Cycoń, prezes ML System, wylicza, że Dalsnibba to czwarta w tym roku, po Stavanger, Sztokholmie i Uppsali, realizacja jego firmy w Skandynawii.

–  Potwierdza to silną pozycję ML System w tej części Europy, gdzie kontrahenci doceniają wysoką jakość wykonania produktów. Obok aspektu estetycznego należy wspomnieć o wątku ekologicznym, idealnie wpisującym się w tamtejsze trendy, czyli dążenia do poprawy jakości powietrza i wyeliminowania efektu cieplarnianego – komentuje Dawid Cycoń.

Wśród aktualnie realizowanych projektów zagranicznych jest także budynek biurowy parku nauki w szwedzkiej Uppsali, gdzie ML System dostarczy moduły fotowoltaiczne na fasadę wentylowaną o łącznej powierzchni 250 m2 i mocy instalacji 21 kWp. Wykonawcą rozwiązań PV przy inwestycji jest frma Solkompaniet.

REKLAMA

– Obserwujemy ciągły wzrost zainteresowania fotowoltaiką zintegrowaną z budynkiem w Szwecji. W ciągu krótkiego czasu rozpoczęliśmy dwa ekscytujące projekty razem z ML System. Projekt w Uppsala jest realizowany dla największego dewelopera nieruchomości w Szwecji – Vasakronan – informuje Johan Öhnell, prezes Solkompaniet.

Budynek w szwedzkiej Uppsali realizowany jest w standardzie energetycznym „leed platinum”, a fasada wentylowana zostanie wyposażona w moduły „full black” typu „szkło-szkło”, wyprodukowane przez ML System.

Ponadto w ubiegłym miesiącu zakończony został projekt fasady w Stavanger. ML System zapewnia, że w tym przypadku dzięki zastosowaniu nadruku ceramicznego o wysokiej rozdzielczości, udało się utrzymać oryginalny wygląd fasady sprzed renowacji i jednocześnie zminimalizować straty mocy ogniw fotowoltaicznych. Wykonawcą instalacji BIPV w tym projekcie była norweska firma wykonawcza z branży BIPV – Solenergi FUSen AS.

ML System S.A. to spółka technologiczna oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym firmy wynosi 14,4 tys. m kw. ML System na koniec 2019 r. zatrudniał 183 osoby. Spółka dysponuje 12 patentami, a pięć zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie.

ML System wypracował w I kwartale 2020 r. 19,7 mln zł przychodów ze sprzedaży, 4,2 mln zł EBITDA oraz 1,4 mln zł zysku netto. Oznacza to wzrost rok do roku odpowiednio o 25,9 proc., 32,2 proc. oraz 50,1 proc.

W ubiegłym roku spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych wypracowała przychody na poziomie 93,4 mln zł w porównaniu do przychodów rzędu 123,3 mln zł za rok 2018. EBITDA firmy wyniosła 14 mln zł wobec 14,6 mln zł rok wcześniej, a zysk netto za 2019 rok sięgnął 3,5 mln zł w stosunku do zysku na poziomie 5,7 mln zł wypracowanego rok wcześniej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.