Ceny energii z farm PV w Niemczech blisko 50 EUR/MWh

Ceny energii z farm PV w Niemczech blisko 50 EUR/MWh
Enerparc

Niemcy rozstrzygnęli kolejną w tym roku aukcję, w której tym razem gwarancje sprzedaży energii po zapewnionej na 20 lat cenie uzyskali inwestorzy planujący budowę elektrowni fotowoltaicznych o mocy 100 MW. Zgłoszone przez nich ceny są zbliżone do cen zaoferowanych w poprzednich tegorocznych aukcjach.

W aukcji dla fotowoltaiki, której wyniki podał niemiecki regulator rynku energetycznego Bundesnetzagentur, złożono 101 ofert obejmujących sprzedaż energii z farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 447,2 MW wobec poziomu 100 MW wyznaczonego przez BnetzA.

Kilka tygodni wcześniej wsparciem w postaci 20-letnich gwarancji sprzedaży energii po zgłoszonej cenie objęto 21 ofert, w przypadku których planowane jest postawienie elektrowni PV o łącznej mocy 99,5 MW.

REKLAMA

Ceny zgłoszone przez inwestorów, którzy wygrali aukcję, wynoszą od 49 EUR/MWh do 54 EUR/MWh. Średnia cena ukształtowała się na poziomie 52,7 EUR/MWh.

Podając wyniki tej aukcji, Bundesnetzagentur nie opublikował w Internecie listy zwycięzców, dając w ten sposób inwestorom więcej czasu na przygotowanie projektów w sytuacji pandemii koronawirusa.

Poprzednio niemiecki regulator ogłosił wyniki mieszanej aukcji dla wiatru i fotowoltaiki, w której po raz kolejny wsparciem zostały objęte wyłącznie projekty PV. W sumie wsparciem objęto 30 ofert sprzedaży energii z elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 203,72 MW, z czego 10 ofert na 75,4 MW dotyczyło instalacji PV, które powstaną na gruntach rolnych w Bawarii.

W tej aukcji złożono w sumie 113 ofert sprzedaży energii wyłącznie z elektrowni fotowoltaicznych na całkowitą moc 553,17 MW, z czego 12 ofert od razu wykluczono z aukcji z uwagi na braki formalne

Najniższa cena, po jakiej w okresie 20 lat będzie sprzedawana energia, wyniosła 49,7 EUR/MWh, a najwyższa – 56,1 EUR/MWh. Średnia cena wyniosła 53,3 EUR/MWh i jak podkreślała Bundesnetzagentur, była to cena nieco niższa od średniej ceny z ostatniej aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej (54 EUR/MWh), ale za to przekraczała średnią cenę z ostatniej aukcji dedykowanej wyłącznie fotowoltaice, która odbyła się w marcu (51,8 EUR/MWh).

Wcześniej, w marcu tego roku, Niemcy rozstrzygnęli dodatkową aukcję dla fotowoltaiki. Tego rodzaju aukcje zostały wprowadzone w ubiegłym roku w odpowiedzi na potrzebę zwiększenia inwestycji w niemieckim sektorze energetyki odnawialnej, aby przybliżyć się do celu przynajmniej 65-procentowego udziału energii odnawialnej w federalnym miksie energetycznym do 2030 r.

REKLAMA

W tamtej aukcji Bundesnetzagentur przyznał gwarancje sprzedaży energii w okresie 20 lat po zgłoszonej przez inwestorów cenie dla 51 projektów. Całkowita moc tych projektów wynosi 301 MW. W tym 34 projekty zostaną zrealizowane w Bawarii na gruntach rolnych.

Wiadomo, że inwestorzy, którzy złożyli skutecznie oferty, zaproponowali ceny od 46,6 EUR/MWh do 54,8 EUR/MWh. Średnia cena wyniosła 51,8 EUR/MWh i była niższa od średniej ceny z wcześniejszej specjalnej aukcji dla fotowoltaiki, która została rozstrzygnięta na początku tego roku i w której średnia cena wyniosła 56,8 EUR/MWh.

Średnia cena osiągnięta w tamtej aukcji była natomiast nieco wyższa od średniej ceny z wcześniejszej aukcji zwykłej, w której wsparciem objęto finalnie 18 ofert na łączną moc 100,55 MW, z czego aż 13 ofert o mocy 75 MW dotyczy budowy farm fotowoltaicznych w Bawarii.

W tamtej aukcji skutecznie złożone oferty wyniosły od 35,5 EUR/MWh do 52,1 EUR/MWh. Średnia cena wyniosła 50,1 EUR/MWh. Natomiast w poprzedniej aukcji zwykłej ceny wahały się od 47 EUR/MWh do 62 EUR/MWh, a średnia wyniosła 56,9 EUR/MWh.

Większy ruch w inwestycjach do 750 kW

W pierwszych czterech miesiącach 2020 roku Niemcy zainstalowali nowe systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 1480 MW. W efekcie w kwietniu całkowita moc fotowoltaiki w Niemczech przekroczyła granicę 50 GW.

Jednocześnie za wzrost zainstalowanych mocy w niemieckiej fotowoltaice odpowiadają głównie – nie naziemne farmy fotowoltaiczne realizowane w wyniku prowadzonych od kilku lat aukcji, ale mniejsze systemy o jednostkowej mocy do 750 kW, w przypadku których inwestorzy mogą nadal korzystać z systemu taryfy gwarantowanej i nie muszą konkurować o wsparcie w aukcjach.

W ubiegłym roku nasi zachodni sąsiedzi zainstalowali nowe elektrownie PV o mocy około 4 GW, z czego aż około 4/5 stanowiły elektrownie fotowoltaiczne o jednostkowej mocy nieprzekraczającej 750 kW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.