Zygmunt Solorz zbuduje największą elektrownię fotowoltaiczną w Polsce

Zygmunt Solorz zbuduje największą elektrownię fotowoltaiczną w Polsce
Zygmunt Solorz

Należący do Zygmunta Solorza koncern energetyczny ZE PAK ma uruchomić w przyszłym roku ogromną farmę fotowoltaiczną, która po rozpoczęciu produkcji energii będzie największym tego typu obiektem w naszym kraju.

Kilka dni temu informowaliśmy na portalu Gramwzielone.pl o rozpoczęciu budowy na terenie lubuskiej gminy Witnica ogromnej farmy fotowoltaicznej, której moc wyniesie 64,6 MW. Inwestycja jest realizowana przez wywodzącego się z Niemiec dewelopera BayWa bez jakichkolwiek dopłat, a model biznesowy ma bazować na sprzedaży energii wyłącznie na postawie wynegocjowanej na rynku umowy PPA.

Teraz plan budowy jeszcze większej elektrowni fotowoltaicznej o mocy potwierdza należący do Zygmunta Solorza Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA (ZE-PAK), który do tej pory bazował na produkcji energii z węgla, a który ostatnio zapowiada transformację energetyczną z uwzględnieniem generacji z biomasy czy produkcji tzw. zielonego wodoru.

REKLAMA

Do projektów realizowanych w ramach transformacji energetycznej przez ZE-PAK dochodzi budowa farmy fotowoltaicznej o mocy 70 MW, która po uruchomieniu – co jest planowane na połowę 2021 roku – powinna być największym tego typu obiektem w Polsce.

Inwestycja zostanie zrealizowana na terenie 100,7 ha, w pobliżu wsi Janiszew i Koźmin we wschodniej części gminy Brudzew w granicach powiatu tureckiego w województwie wielkopolskim.  

Panele fotowoltaiczne zostaną zamontowane na zrekultywowanym terenie po odkrywkowej eksploatacji węgla brunatnego prowadzonej przez PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów S.A. – odkrywka Koźmin. 

Na razie wiadomo, że budowa farmy fotowoltaicznej zostanie oparta o moduły fotowoltaiczne o jednostkowej mocy 440 W, inwertery o jednostkowej mocy 185 kW, transformatory 20/0,4 kV oraz transformator wyprowadzenia mocy 110/20/20/kV.

ZE-PAK nie podaje natomiast, jaki ma być model jeśli chodzi o sprzedaż energii. Zapytaliśmy wczoraj m.in. o tę kwestię rzecznika firmy. W przypadku otrzymania odpowiedzi artykuł zostanie zaktualizowany. 

Tak zmienia się ZE-PAK

Budowa ogromnej farmy fotowoltaicznej to kolejny z projektów związanych z zapowiedzianą transformacją modelu biznesowego Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin S.A., który ma odchodzić od generacji bazującej na węglu i postawić na odnawialne źródła energii.

REKLAMA

W Grupie Kapitałowej ZE-PAK prowadzone są prace rekultywacyjne na terenach, gdzie zakończona została eksploatacja odkrywek węgla brunatnego. Grupa zrekultywowała w ostatnich dziesięciu latach ok. 1 500 hektarów terenów pokopalnianych za kwotę około 56 mln zł. 

ZE PAK ponadto sukcesywnie wycofuje z eksploatacji bloki energetyczne pracujące w oparciu o węgiel brunatny. W ciągu ostatnich lat wyłączono bloki węglowe o mocy 1293 MW. W największej w Grupie Elektrowni – Pątnów I – pozostały jeszcze 3 bloki węglowe z pierwotnie dostępnych 6.

Zgodnie ze złożonym wnioskiem o zmianę pozwolenia zintegrowanego dla Elektrowni Pątnów I i Elektrowni Konin Grupa planuje wycofanie pozostałych bloków węglowych z eksploatacji z końcem 2022 roku w Elektrowni Konin – w tym 2 kotłów w układzie kolektorowym o mocy cieplnej łącznej 222 MW, co związane jest z utrzymaniem rezerwowego zasilania w ciepło miasta Konin do czasu uruchomienia drugiej jednostki biomasowej przystosowanej do awaryjnej współpracy z turbiną ciepłowniczą.

Planowane jest ponadto wyłącznie do 2030 roku bloków w Elektrowni Pątnów I o mocy 644 MW, na co składają się 2 bloki węglowe o mocy 222 MW i jeden blok o mocy 200 MW.

Bloki węglowe zastępowane są jednostkami wytwarzającymi energię z biomasy. W Elektrowni Konin jest eksploatowany od połowy roku 2012 blok biomasowy o mocy 50 MW działający w oparciu o kocioł K12. Z kolei w Elektrowni Konin planowane jest uruchomienie we wrześniu przyszłego roku bloku biomasowego o mocy 50 MW działającego w oparciu o zmodernizowany kocioł K7.

Kilka miesięcy temu ZE PAK podpisał kontrakt z firmą Hydrogenics Europe N. V. dotyczący zakupu elektrolizera HyLYZER 1000-30 do produkcji wodoru wraz z urządzeniami pomocniczymi – stacją sprężarek 350 bar (2×750 m3) oraz stacją do napełniania magazynów mobilnych. Zostanie wykorzystana technologia PEM (Proton Exchange Membrane), co oznacza, że produkowany wodór będzie powstawał bez szkodliwych produktów ubocznych.

Do procesu elektrolizy wykorzystywana będzie energia elektryczna wytworzona w jednostkach wytwórczych Elektrowni Konin pracujących w oparciu o biomasę.

W pierwszym etapie budowy wytwórni wodoru zapotrzebowanie na energię elektryczną wyniesie 2,5 MW, a po zainstalowaniu drugiego elektrolizera moc wzrośnie do 5 MW, co umożliwi produkcję 2 ton wodoru na dobę.

ZE-PAK szacuje, że ilość wodoru produkowana z jednego elektrolizera pozwoli na eksploatację około 50 autobusów na dobę, z których każdy przejedzie dziennie ok. 250 km.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.