Na rynku pojawią się panele fotowoltaiczne o mocy 800 Wp

Na rynku pojawią się panele fotowoltaiczne o mocy 800 Wp
Trina Solar

Na początku tego roku jeden z chińskich producentów  zapowiedział wprowadzenie na rynek paneli fotowoltaicznych o nienotowanej wcześniej mocy 500 Wp. Następnie kolejni producenci z Chin zaczęli ogłaszać wdrażanie modułów o mocy, która ostatnio zaczęła dobijać do 600 W. Okazało się jednak, że najlepsze jeśli chodzi o rekordowe, jednostkowe moce modułów firmy z Chin zostawiły na tegoroczną edycję azjatyckich targów SNEC 2020, które odbyły się w tym miesiącu w Szanghaju.

O rozpoczęciu produkcji modułów o mocy 500 Wp informował na początku tego roku chiński producent Trina Solar. Długość boku zastosowanych w nich 150 ogniw typu three-cut wynosi 21 cm, a ich sprawność sięga 21 proc. Moduły Vertex +500 W mają być dostępne nie tylko w wersji jednostronnej, ale także dwustronnej, co dodatkowo zwiększy uzyski energii dzięki aktywnej tylnej stronie.

Później kolejni chińscy producenci zaczęli ogłaszać opracowanie modułów o jeszcze większej mocy. Zaledwie kilka tygodni temu stawkę znowu podbiła Trina Solar, zapowiadając wprowadzenie na rynek modułów o jednostkowej mocy 600 Wp, których sprawność ogniw posiadających długość boku 21 cm miała przekraczać 21 proc. Firma nie podała, kiedy takie moduły trafią do seryjnej produkcji, zapowiadając jednak, że jeszcze w tym roku ruszy z produkcją modułów o mocy 550 Wp.

REKLAMA

Gdy wydawało się, że po tej wiadomości kolejni chińscy producenci zaczną ogłaszać wprowadzanie na rynek modułów o mocy zbliżonej lub przekraczającej poziom 600 Wp, odpowiedź konkurencji okazała się większego kalibru.

Podczas odbywających się wcześniej w tym miesiącu w Szanghaju targów przemysłu fotowoltaicznego SNEC 2020 wprowadzenie na rynek modułów o mocy 600 Wp zapowiedziało kilku producentów, w tym Suntech, JinkoSolar, Risen Solar czy Jolywood, a także Trina Solar, która zaprezentowała moduł o mocy 660 Wp mający być zoptymalizowaną wersją modułu 600 Wp. Sprawność nowego modułu ma sięgać 21,2 proc.

Bank rozbili jednak inni chińscy producenci. Chińska firma Tongwei, która do tej pory była znana na rynku fotowoltaicznym głównie z produkcji ogniw, ogłosiła plan wprowadzenia na rynek modułu o jednostkowej mocy 760-780 Wp. O tym module wiadomo, że zostaną w nim zastosowane ogniwa o długości boku 210 mm, jego rozmiary sięgną 2357 mm x 1612 mm, a waga wyniesie 39 kg. Sprawność na poziomie modułu ma wynosić 21,9 proc.

Natomiast chińska firma JA Solar ogłosiła, że wprowadzi na rynek moduł o mocy wynoszącej nawet 800 W, złożony z ogniw o długości boku 210 mm, posiadających 11 tzw. busbarów. Sprawność na poziomie modułu ma wynosić 20,5 proc.

REKLAMA

Na razie nie wiadomo, kiedy takie moduły miałyby trafić do seryjnej produkcji. Póki co JA Solar ogłosił podczas targów SNEC rozpoczęcie produkcji modułu serii DeepBlue 3.0 o jednostkowej mocy 545 Wp, których wprowadzenie na rynek zapowiedziano w maju br. Rozmiary tego modułu mają wynosić 2220 mm x 1757 mm.

O tych modułach wiadomo, że zastosowane zostaną w nich 72 ogniwa o mniejszej długości boku 182 mm, ale również posiadające 11 busbarów. Z czasem mają one być dostępne w wariantach z 66 i 78 ogniwami, a także w wersji szyba-szyba. Chińska firma ogłosiła, że do końca przyszłego roku ma zbudować linie produkcyjne umożliwiające wytwarzanie w skali roku modułów o mocy sięgającej aż 20 GW.

Wśród raportów płynących z targów SNEC warta odnotowania jest także informacja od największego na świecie producenta paneli fotowoltaicznych – firmy JinkoSolar. O ile nie chodzi o moduł o tak wysokiej mocy jak w przypadku nowych modułów od Tongwei czy JA Solar, to uwagę w tym przypadku zwraca wysoka sprawność ogniw, które mają zostać zastosowane w nowym module JinkoSolar, sięgająca nawet 24,79 proc. Sprawność na poziomie całego modułu ma być niższa (22,3 proc), co jednak i tak sprawia, że Jinko staje się w tym zakresie jednym z liderów w branży PV.

Nowy monokrystaliczny moduł serii Tiger Pro ma składać się z 78 ogniw typu N i zastosowano w nim technologię TOPCon (tunnel-oxide passivating contact) oraz tzw. tiling ribbon, dzięki której mają zostać zmniejszone przerwy między ogniwami.

Jednocześnie JinkoSolar podczas SNEC miał zaprezentować moduły dedykowane dla fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV), których moc ma sięgać 550 Wp, które mają być dostępne w różnych kolorach i których cechą ma być częściowa transparentność.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.